Streżyńska: mObywatel przełomowym rozwiązaniem dla obywateli
Uruchamiamy aplikację mobilną mObywatel, wyjątkową usługę, która zapewni możliwość współpracy klienta - obywatela i przedsiębiorcy - mówiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że aplikacja jest przełomowym rozwiązaniem dla obywateli.
Minister mówiła, że aplikacja poszerza świat obywateli, ich możliwości identyfikowania się bez konieczności noszenia przy sobie "plastikowych dokumentów". Dzięki tej usłudze - jak dodała - "nasz telefon komórkowy zastąpi portfel".
Ta usługa o wysokiej jakości - jak podkreśliła Streżyńska - została zrealizowana bardzo niskim nakładem finansowym. "Koszt tej usługi, po wszystkich iteracjach, które jeszcze mamy w planach, zamknie się w kwocie kilku milionów" - powiedziała. Dla porównania dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie kosztował 2 mld zł - dodała.
"Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań na świecie" - wskazała szefowa MC. Jej zdaniem, mObywatel to "bardzo przyszłościowa" usługa.
Streżyńska oceniła, że aplikacja ma "wielki potencjał dla biznesu". Jak mówiła mObywatel przyspiesza obsługę klienta i poprawia jej jakość, dostarcza wiarygodnych danych, zmniejsza biurokrację, a także zmniejsza koszty transakcyjne. Ponadto aplikacja "jest w pełni zgodna z restrykcyjnymi wymaganiami rozporządzenia dotyczącego danych osobowych".
Jej zdaniem "w miarę jak będą przyrastały usługi dotyczące mDokumentów, coraz większe będzie zainteresowanie, bo coraz większy będzie potencjał tego rozwiązania". W planach jest dodanie do aplikacji dokumentów tj. Karta Dużej Rodziny, Karta Seniora, karta miejska, czy legitymacja studencka.
Oceniła, że ludzie szybciej orientują się, że zgubili telefon niż np. portfel, a wtedy "zupełnie spokojnie, bez nerwowych działań, możemy zabezpieczyć zarówno procedury dotyczące operatów telefonów oraz samą aplikację". "W momencie, gdy tracimy telefon, to nie dochodzi do utraty danych. One są tak zabezpieczone, że nie ma takiego zagrożenia" - podkreśliła Streżyńska.
Aplikację należy pobrać ze sklepu Google Play. Żeby ją uruchomić niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego (eGO). Jest to darmowy podpis elektroniczny, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe on-line (m.in. złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, sprawdzić stan punktów karnych).
Do aplikacji mObywatel niezbędny jest telefon z oprogramowaniem Android w wersji 6.0 bądź nowszym. Jak tłumaczył pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. projektów informatycznych Arkadiusz Szczebiot, resort zdecydował się opracować najpierw aplikację pod ten system operacyjny, bowiem w Polsce prawie 90 proc. telefonów ma właśnie takie oprogramowanie. Dodał, że w styczniu przyszłego roku resort uruchomi wersję dostępną na urządzenia z oprogramowaniem iOS firmy Apple.
Aplikację udostępniono 29 października br. w godzinach porannych i - jak wynika z danych MC - pobrano ją już ponad 4,5 tys. razy.
Usługa została zrealizowana przez zespół Ministerstwa Cyfryzacji.(PAP)
Zobacz także
Reaktor MARIA szykuje się do badań nad terapią borowo-neutronową
2017-05-14, 17:28W reaktorze MARIA w Świerku szykują się zmiany. Powstać ma nowe stanowisko badawcze. Tam rozpędzone neutrony z reaktora pomogą badaczom i środowisku medycznemu zdobyć tajniki terapii borowo-neutronowej (BNCT), która na świecie jest… Czytaj dalej »
Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu
2017-05-09, 12:12Innowacyjna jednostka napędowa, kąpielówki ratunkowe i maty do ćwiczeń zmniejszających wady wzroku - to przykłady projektów zgłoszonych do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Toruniu. Czytaj dalej »
SafeSky - polski system do ochrony przed dronami
2017-05-09, 09:17System, który wykryje nadlatującego drona i nie pozwoli mu wlecieć na chroniony teren, opracowała polska firma Advanced Protection Systems. SafeSky potrafi wykryć drona nawet z odległości kilometra. Czytaj dalej »
Przeszczepy tysięcy własnych włosów w dwa dni, zamiast w dwa lata
2017-05-08, 13:32Pierwszy w Polsce robot do przeszczepiania naturalnych włosów czeka w Katowicach na pacjentów i pacjentki. To jedyne na świecie urządzenie, które samodzielnie pobiera ze skóry głowy tysiące włosów, a następnie przygotowuje miejsca… Czytaj dalej »
"Sandboots” - projekt butów naśladujących chodzenie boso po piasku
2017-05-04, 18:45Zdaniem specjalistów, chodzenie boso po piasku ma relaksacyjny wpływ na stopy, wzmacnia nogi czy zmniejsza częstość urazów kończyn dolnych. Mechanizm ten chce wykorzystać studentka łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, która prowadzi… Czytaj dalej »