Streżyńska: mObywatel przełomowym rozwiązaniem dla obywateli
Uruchamiamy aplikację mobilną mObywatel, wyjątkową usługę, która zapewni możliwość współpracy klienta - obywatela i przedsiębiorcy - mówiła minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Dodała, że aplikacja jest przełomowym rozwiązaniem dla obywateli.
Minister mówiła, że aplikacja poszerza świat obywateli, ich możliwości identyfikowania się bez konieczności noszenia przy sobie "plastikowych dokumentów". Dzięki tej usłudze - jak dodała - "nasz telefon komórkowy zastąpi portfel".
Ta usługa o wysokiej jakości - jak podkreśliła Streżyńska - została zrealizowana bardzo niskim nakładem finansowym. "Koszt tej usługi, po wszystkich iteracjach, które jeszcze mamy w planach, zamknie się w kwocie kilku milionów" - powiedziała. Dla porównania dowód osobisty z warstwą elektroniczną będzie kosztował 2 mld zł - dodała.
"Jest to jedno z najnowocześniejszych rozwiązań na świecie" - wskazała szefowa MC. Jej zdaniem, mObywatel to "bardzo przyszłościowa" usługa.
Streżyńska oceniła, że aplikacja ma "wielki potencjał dla biznesu". Jak mówiła mObywatel przyspiesza obsługę klienta i poprawia jej jakość, dostarcza wiarygodnych danych, zmniejsza biurokrację, a także zmniejsza koszty transakcyjne. Ponadto aplikacja "jest w pełni zgodna z restrykcyjnymi wymaganiami rozporządzenia dotyczącego danych osobowych".
Jej zdaniem "w miarę jak będą przyrastały usługi dotyczące mDokumentów, coraz większe będzie zainteresowanie, bo coraz większy będzie potencjał tego rozwiązania". W planach jest dodanie do aplikacji dokumentów tj. Karta Dużej Rodziny, Karta Seniora, karta miejska, czy legitymacja studencka.
Oceniła, że ludzie szybciej orientują się, że zgubili telefon niż np. portfel, a wtedy "zupełnie spokojnie, bez nerwowych działań, możemy zabezpieczyć zarówno procedury dotyczące operatów telefonów oraz samą aplikację". "W momencie, gdy tracimy telefon, to nie dochodzi do utraty danych. One są tak zabezpieczone, że nie ma takiego zagrożenia" - podkreśliła Streżyńska.
Aplikację należy pobrać ze sklepu Google Play. Żeby ją uruchomić niezbędne jest posiadanie profilu zaufanego (eGO). Jest to darmowy podpis elektroniczny, dzięki któremu można załatwiać sprawy urzędowe on-line (m.in. złożyć wniosek o wydanie nowego dowodu osobistego, sprawdzić stan punktów karnych).
Do aplikacji mObywatel niezbędny jest telefon z oprogramowaniem Android w wersji 6.0 bądź nowszym. Jak tłumaczył pełnomocnik ministra cyfryzacji ds. projektów informatycznych Arkadiusz Szczebiot, resort zdecydował się opracować najpierw aplikację pod ten system operacyjny, bowiem w Polsce prawie 90 proc. telefonów ma właśnie takie oprogramowanie. Dodał, że w styczniu przyszłego roku resort uruchomi wersję dostępną na urządzenia z oprogramowaniem iOS firmy Apple.
Aplikację udostępniono 29 października br. w godzinach porannych i - jak wynika z danych MC - pobrano ją już ponad 4,5 tys. razy.
Usługa została zrealizowana przez zespół Ministerstwa Cyfryzacji.(PAP)
Zobacz także
Streżyńska: każdą sprawę powinniśmy móc załatwić przez internet
2016-01-09, 11:26Każdą sprawę powinniśmy móc załatwić przez internet, a obecnie jest to w Polsce trudne, jeśli nie niemożliwe; administracja powinna podejść do obywateli biznesowo - traktować ich jak klientów, którzy płacą za usługę, więc… Czytaj dalej »
O trendach w motoryzacji w 2016 r.: paliwa wodorowe, napędy hybrydowe
2016-01-03, 11:54Samochody wodorowe, rozwój napędów hybrydowych czy aut elektrycznych - to spodziewane kierunki rozwoju światowej motoryzacji w 2016 r. - mówi PAP ekspert motoryzacyjny Waldemar Florkowski. Jak dodaje, nie spodziewa się wielkiej rewolucji… Czytaj dalej »
Ministerstwo nauki planuje wprowadzenie stopni naukowych za wdrożenia
2015-12-30, 16:21Resort nauki chce umożliwić uzyskiwanie stopni naukowych za dokonane wdrożenia. 'Chcielibyśmy, aby można się było doktoryzować i habilitować nie tylko na podstawie publikacji, ale także na podstawie wdrożeń' - powiedział w środę… Czytaj dalej »
Studencki wynalazek nauczy przedszkolaki programowania
2015-12-27, 15:12Wynalazek studentów Politechniki Białostockiej - Cube&Code - ma uczyć najmłodszych programowania bez używania komputera. Dzięki kolorowym klockom i specjalnej szynie dzieci będą mogły wydawać polecenia robotom. Czytaj dalej »
Studencki pomysł na błyskawiczne zbadanie grup krwi
2015-12-27, 11:06Studenci zaprojektowali urządzenie, które grupę krwi np. osoby rannej, określi w zaledwie trzy minuty. Wynalazek przyda się zwłaszcza wtedy, gdy poszkodowanych jest wyjątkowo wielu, np. w wypadkach. Niski koszt produkcji pozwoli na… Czytaj dalej »