Najlepszych dziesięć start-upów z prezydenckimi paszportami
Dziesięciu przedstawicieli polskich start-upów otrzymało w środę z rąk prezydenta Andrzeja Dudy specjalny paszport, uprawniający do jednej zagranicznej wizyty w składzie delegacji głowy państwa.
Laureaci dwóch poprzednich edycji towarzyszyli prezydentowi podczas jego wizyt w Szwecji, Szwajcarii i Izraelu.
Wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz przypomniała, że ogłoszenie prezydenckiego programu "Startupy w Pałacu" zbiegło się w czasie z ogłoszonym przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego programu "Start in Poland" - który - jak przypomniała - dedykuje ponad 3 mld zł na rozwój młodych spółek technologicznych.
"Chcemy, by w Polsce, dzięki tym środkom pojawiło się kilkaset nowych spółek, chcemy zbudować prężny, potężny sektor funduszy venture capital, który dziś w Polsce jest na początku swego rozwoju" - powiedziała. Wiceminister zauważyła, że w ub.r. na globalnych rynkach - pod względem kapitalizacji - najlepsze były firmy nowych technologii, jak Google czy Fecebook.
"Jesteśmy przekonani, że to właśnie w Polsce w ciągu najbliższych kilku lat pojawią się nowe "jednorożce"(...), mam nadzieję, że niektóre z nich są dziś z nami" - powiedziała Emilewicz.
W uroczystości w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli - oprócz przedstawicieli administracji - prezesi wielkich polskich firm, ale też reprezentanci polskich i zagranicznych funduszy venture capital, których szefowie start-upów mieli - w ciągu 4-min. wystąpień - przekonać do swoich pomysłów.
Do udziału w wydarzeniu zaproszono wyselekcjonowane polskie start-upy, które mają przełomowe technologie i mają szanse zaistnieć na rynku globalnym. Firmy proponują nowoczesne rozwiązania m.in. z dziedziny energetyki, elektromobilności, sztucznej inteligencji, telemedycyny czy usług finansowych.
Np. firma DrOmnibus stworzyła specjalną aplikację wspierającą edukację i terapię dzieci autystycznych.
Z kolei, produkt firmy Aisens składa się z sensorów oraz aplikacji mobilnej - sensory pozwalają na efektywną i bezpieczną rehabilitację w każdym miejscu i o dowolnej porze. To odpowiedź na takie problemy jak: długi czas oczekiwania pacjentów na rehabilitację (nawet 6-12 miesięcy w Polsce).
Born Electric zaś zajmuje się projektowaniem i budową napędów elektrycznych, systemów zasilania oraz systemów sterowania. Tworzy system napędowy z alternatywnym, innowacyjnym rozwiązaniem sterowania wraz z multifunkcyjną baterią. BE Plug&Drive jest gotowym systemem napędowym zdolnym zastąpić silnik spalinowy w lekkim pojeździe, maszynie czy platformie. System testowany już jest w środowisku elektrycznych gokartów rekreacyjnych i wyczynowych.
Kolejny z laureatów LGM S.A. rozwija technologię sterowania mocą, pozwalającą uzyskać więcej mocy z generatorów energii elektrycznej. Usunięcie ograniczenia z generatorów z magnesami trwałymi, pozwoliło start-upowi uzyskać nawet pięć razy więcej mocy niż nominalna. Generatory elektryczne mogą dawać pięć razy więcej energii, lub być pięć razy mniejsze, zapewniając ten sam poziom mocy. Energia może być tańsza i bardziej dostępna.
Inny laureat - Quantum Lab, pracuje nad polską technologią rozpoznawania emocji, m.in. w oparciu o mimikę twarzy - technologia opracowana przez Quantum Lab pomaga klientom rozwijać Customer Experience w różnych obszarach. Stosując zwykłe kamery internetowe i autorski algorytm SI, w czasie rzeczywistym mierzony jest rodzaj i poziom emocji klientów, użytkowników czy widzów. Tak sprawdzana jest np. jakość obsługi klienta czy siła przekazu marketingowego. Na świecie jest 10 firm, pracujących nad podobnymi rozwiązaniami - w tym Google czy Microsoft.
Rozwiązania opracowane zaś przez Nanoceramics opieraja się na opracowanej i rozwiniętej przez zespół firmy metodzie spiekania ceramik pod wysokim ciśnieniem.
Synerise to natomiast platforma klasy Revenue Performance Management, która zwiększa efektywność działań marketingowych.
Telemedi.co oferuje zdalne konsultacje z lekarzami poprzez video/audio/chat. Klient może kontaktować się z lekarzem poprzez stronę lub aplikację mobilną. Klientami są firmy ubezpieczeniowe, które obniżają koszt wizyty pacjenta u lekarza dzięki telekonsultacjom. Pacjenci nie muszą iść do lekarza, czekać w kolejkach i mogą odbyć konsultację codziennie, nawet w święta i weekendy. Telemedico zbudował też gabinety telemedyczne - dźwiękoszczelny kiosk, w którym można odbyć wideokonsultację z lekarzem, a w środku kiosku umieszczone są gabinety telemedyczne, które pozwalają lekarzowi sprawdzić nasze wyniki (ciśnieniomierz, ekg) zdalnie.
Laureat Unified API to firma specjalizująca się w integracji instytucji finansowych, takich jak banki czy fundusze.
Inna zaś firma, spółka Virtual Power Plant opracowała inteligentne narzędzia, pozwalające na dostosowywanie zużycia energii elektrycznej i ciepła w budynkach wielkokubaturowych.(PAP)
Zobacz także
Raport: Przybywa ukierunkowanych cyberataków
2018-02-27, 17:57Specjaliści obserwują rosnąca liczbę ukierunkowanych cyberataków mających na celu wyłudzenie pieniędzy. Pretekstem do wyłudzeń może się stać w przyszłości również rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) - wynika… Czytaj dalej »
Tomografy optyczne tworzone na UMK pomogą w rozwoju okulistyki
2018-02-12, 10:07Nowa generacja tomografów optycznych, którą stworzyli naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, pozwoli na rozwój okulistyki. Czułość i dokładność tych urządzeń może być pomocna m.in. w trakcie… Czytaj dalej »
Polski programista w zespole, który wystrzelił najpotężniejszą rakietę na świecie
2018-02-12, 10:03Polski programista Tomasz Czajka pracował na systemami sterowania firmy SpaceX, która wystrzeliła we wtorek w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę - Falcon Heavy - informuje na swojej stronie internetowej Polskie Towarzystwo … Czytaj dalej »
Wystrzelono w kosmos najpotężniejszą na świecie rakietę Falcon Heavy
2018-02-07, 12:51Najpotężniejsza na świecie rakieta Falcon Heavy prywatnej amerykańskiej firmy SpaceX pierwszy raz w historii wystartowała z powodzeniem we wtorek z kosmodromu na przylądku Canaveral na Florydzie. Na pokładzie maszyny jest sportowy samochód… Czytaj dalej »
YouTube przeprosił za błędy w tłumaczeniu wystąpienia premiera Morawieckiego ws. noweli o IPN
2018-02-03, 11:07Serwis YouTube przeprosił za błędy w tłumaczeniu telewizyjnego wystąpienia premiera Mateusza Mazowieckiego na temat nowelizacji ustawy o IPN, które zmieniły sens jego wypowiedzi. Czytaj dalej »