Facebook testuje uwierzytelnianie za pomocą twarzy
Facebook rozpoczął testowanie funkcji uwierzytelniania dostępu do serwisu za pomocą twarzy - poinformował serwis The Verge. Koncern mówi, że korzystanie z funkcji jest tylko opcjonalne i dostępne dla urządzeń, które już były powiązane z kontem użytkownika.
Facebook testuje nową funkcję jako kolejną możliwość autoryzacji dostępu do kont obok tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego, czyli za pośrednictwem kodu przesyłanego na telefon przypisany do konta w formie wiadomości SMS.
Jeśli użytkownik straci dostęp do konta i nie może jednocześnie skorzystać z uwierzytelnienia poprzez taki kod, skanowanie twarzy może być tym, co umożliwi rozwiązanie problemu; według informacji udostępnionych przez koncern, funkcja bezpieczeństwa wykorzystująca rozpoznawanie twarzy będzie aktywna wyłącznie w procesie odzyskiwania dostępu do konta.
W kwietniu zeszłego roku Facebook ogłosił, że pracuje nad funkcją automatycznego oznaczania i identyfikowania osób, które znajdują się na nagraniach wideo umieszczanych w serwisie przez użytkowników. Dzięki temu mają one być lepiej wyszukiwalne. Funkcja tego typu działa już dla zdjęć umieszczanych w serwisie. Algorytm DeepFace z 97-proc. prawdopodobieństwem określa, do kogo należy twarz znajdująca się na dwóch porównywanych fotografiach.
Technologia rozpoznawania twarzy w uwierzytelnianiu, choć wygodna, zdaniem The Verge jest bardzo łatwa do oszukania. Serwis wspomina skaner twarzy wbudowany w telefon Samsung S8, który można oszukać za pomocą zdjęcia. Odnotowuje się, że rozwiązania biometryczne wykorzystujące rozpoznawanie twarzy nie są najbezpieczniejsze z dostępnych obecnie na rynku.
Nowa funkcja rozpoznawania twarzy to niejedyne rozwiązanie z pogranicza biometrii i uczenia maszynowego, jakie chce wykorzystywać koncern Marka Zuckerberga. Facebook przeszkolił także stworzone przez siebie sieci neuralne do rozpoznawania osób znajdujących się na fotografiach poprzez ułożenie włosów, kształt ciała i posturę. (PAP)
Zobacz także
Dzięki inwestycjom w LTE Polacy zyskają lepszy dostęp do internetu
2016-01-25, 17:58Dzięki inwestycjom w LTE, w Polsce poprawi się dostęp do internetu mobilnego, szczególnie na obszarach poza wielkimi miastami - powiedziała PAP w poniedziałek minister cyfryzacji Anna Streżyńska. Czytaj dalej »
Rośnie rola dronów, wojsko myśli już nie tylko o względach technicznych
2016-01-24, 16:18Użycie bezzałogowców, zwłaszcza wobec ich coraz większej autonomiczności, wymaga uwzględnienia aspektów prawnych i etycznych - wskazują nie tylko organizacje pozarządowe, ale i wojsko. Koncepcja, nad którą pracuje armia, ma się… Czytaj dalej »
W Układzie Słonecznym może istnieć nieznana planeta
2016-01-21, 10:19Być może Układ Słoneczny ma dziewięć planet. Dwóch naukowców z USA uważa, że rozmieszczenie orbit kilku obiektów poza orbitą Neptuna wskazuje na obecność dużej, nieznanej planety na krańcach naszego układu. Czytaj dalej »
Prestiżowy projekt ESA ruszył w czwartek w Warszawie
2016-01-14, 13:27W Polsce powstanie potężna baza przechowywania i udostępniania danych nt. Ziemi, gromadzonych przez satelity obserwacyjne Ziemi. Związany z tym projekt 'EO INNOVATION PLATFORM TESTBED POLAND' zainaugurowano w czwartek podczas spotkania… Czytaj dalej »
Ekspert: hybrydy plug-in alternatywą dla innych jednostek napędowych
2016-01-14, 08:44Dzięki zastosowaniu hybrydowych silników typu plug-in kierowcy mogą korzystać z zalet napędu elektrycznego, który umożliwia m.in. oszczędną i bezemisyjną jazdę samochodem w mieście - powiedział PAP ekspert ds. produktów i technologii… Czytaj dalej »