Prof. Tetsuo Kanno doktorem h.c. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego
Wybitny japoński neurochirurg prof. Tetsuo Kanno otrzymał w poniedziałek tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Wydział Nauk Medycznych tej uczelni zawdzięcza mu wdrożenie innowacyjnej metody leczenia chorych w śpiączce.
Uroczystość wręczenia honorowego doktoratu odbyła się podczas inauguracji nowego roku akademickiego na największej olsztyńskiej uczelni. Prof. Kanno, który jest honorowym prezesem Światowej Federacji Towarzystw Neurochirurgicznych, został wyróżniony za wkład w rozwój medycyny i wspieranie współpracy japońskich naukowców z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim.
Uhonorowano go również za pomoc polskim chorym w dostępie do nowoczesnych technologii, zwłaszcza nowatorskich metod wybudzania ze śpiączki, stosowanych m.in. w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Olsztynie.
Dzięki rekomendacji prof. Kanno, w maju ub. roku odbyły się w tym szpitalu pionierskie w Polsce operacje wszczepienia stymulatorów rdzenia kręgowego dorosłym pacjentom w tzw. minimalnym stanie świadomości. Pierwsze z tych operacji przeprowadził jego uczeń prof. Isao Morita, przy współudziale zespołu olsztyńskich neurochirurgów. Było to możliwe, dzięki kontaktom i wsparciu finansowym Fundacji Ewy Błaszczyk "Akogo?".
W ocenie recenzentów zasadności wniosku o nadanie tytułu h.c., wiedza i doświadczenie prof. Kanno i jego uczniów, stworzyły nowe możliwości niesienia pomocy grupie najciężej chorych pacjentów w naszym kraju.
Laudator, prorektor olsztyńskiego uniwersytetu, prof. Wojciech Maksymowicz podkreślił, że dokonania prof. Kanno w dziedzinie współczesnej neurochirurgii są powszechnie znane i doceniane na całym świecie, a japoński uczony jest niekwestionowanym autorytetem dla środowiska neurochirurgicznego.
"Zaproponowane przez profesora oryginalne metody leczenia chorych w śpiączce, zwłaszcza z zastosowaniem stymulacji sznurów tylnych rdzenia, dają wymierne efekty i stwarzają szansę dla tych chorych, o których świat próbował zapomnieć" - mówił prof. Maksymowicz.
W laudacji przedstawił sylwetkę prof. Kanno jako: wybitnego uczonego, nauczyciela akademickiego, twórcę wielu nowych kierunków badawczych i rozwiązań klinicznych, a przy tym człowieka skromnego i życzliwego ludziom.
Jak ocenił, zasługą japońskiego naukowca jest wypromowanie pionierskich metod leczenia chorób mózgu i rdzenia kręgowego z zastosowaniem zaawansowanych technik mikrochirurgicznych i mało inwazyjnych. Szczególnym obszarem zainteresowań naukowych prof. Kanno są techniki operacji neurochirurgicznych, zwłaszcza te uznawane za stwarzające największe trudności: rozpoznawanie i leczenie krwiaków śródmózgowych, operacje glejaków mózgu, leczenie wodogłowia czy stosowanie neurostymulacji u chorych w przewlekłym stanie wegetatywnym.
Prof. Kanno wygłosił wykład inauguracyjny pt. "Warm eyes for the weak patients. Socio-Medical supports as a neurosurgeon".
Przemawiający podczas poniedziałkowej inauguracji roku akademickiego rektor UWM prof. Ryszard Górecki ocenił, że jednym z najważniejszych wydarzeń w 19-letniej historii tej uczelni było powstanie w 2007 r. Wydziału Nauk Medycznych. Od nowego roku akademickiego został on przekształcony w dwa wydziały: Lekarski oraz Nauk o Zdrowiu - tworzące Collegium Medicum.
Według danych przedstawionych przez rektora, olsztyński uniwersytet kształcić będzie w tym roku akademickim ponad 21 tys. studentów na 77 kierunkach. Podczas rekrutacji największym zainteresowaniem cieszył się kierunek lekarski, gdzie o jedno miejsce rywalizowało 13 kandydatów. (PAP)
Zobacz także
Badania nad wykorzystaniem nanoporowatego złota w stomatologii i paliwach XXI wieku
2015-11-30, 15:51Badania nad wykorzystaniem nanoporowatego złota w stomatologii i paliwach XXI wieku prowadzą naukowcy z Instytutu Nauki o Materiałach Uniwersytetu Śląskiego. Jednym ze sprawdzanych rozwiązań jest uzyskiwanie w nanoporach wodoru, jako… Czytaj dalej »
GfK: Smart House interesuje konsumentów bardziej niż technologie ubieralne
2015-11-29, 11:09Połowa konsumentów oczekuje, że inteligentne domy zmienią ich życie na przestrzeni kilku najbliższych lat, podczas gdy jedynie 1/3 zainteresowana jest technologiami ubieralnymi - informuje w listopadowym raporcie agencja GfK. Czytaj dalej »
Powstał portal iSztuka z audiodeskrypcją dzieł sztuki dla niewidzących
2015-11-28, 14:46Portal internetowy iSztuka z dziełami sztuki opisanymi za pomocą audiodeskrypcji, dzięki czemu mogą z niego korzystać osoby niedowidzące i niedowidzące, opracowała Fundacja Audiodeskrypcja. Obecnie znajduje się tam 60 dzieł, a ma… Czytaj dalej »
Amazon w Polsce dzięki automatyzacji stworzył nowe miejsca pracy
2015-11-28, 11:49Amazon - amerykański gigant sprzedaży internetowej - wprowadził pierwszy w Europie i drugi na świecie w pełni zrobotyzowany system logistyczny w podwrocławskim oddziale. Dzięki tej inwestycji stworzono około 170 nowych miejsc pracy… Czytaj dalej »
Bill Gates ma powołać wielomiliardową inicjatywę energii odnawialnej
2015-11-27, 18:45Bill Gates planuje powołać największą w historii inicjatywę badawczo-rozwojową, wspierającą działania z obszaru energetyki odnawialnej i walki z globalnym ociepleniem. Fundusz ma zostać oficjalnie założony podczas pierwszego dnia… Czytaj dalej »