W Obornikach Śląskich powstanie pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna
W Obornikach Śląskich na Dolnym Śląsku powstanie pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna. Będzie to możliwe dzięki modernizacji rozdzielni 110 kV, którą przeprowadzi Tauron Dystrybucja.
Rozdzielnia w stacji elektroenergetycznej dostarcza energię do odbiorców indywidualnych i przemysłowych, a także obiektów uzdrowiskowych. Stacja wykorzystywana jest także dla zasilania sieci trakcyjnej PKP S.A.
Tauron Dystrybucja chce zmodernizować tę rozdzielnię. Po remoncie stanie się ona cyfrowa. Oznacza to, że tradycyjne połączenia do transmisji danych wykonywane za pomocą przewodów i kabli sterowniczych zostaną zastąpione przewodami światłowodowymi.
„Zastosowana szyna procesowa jest cyfrową magistralą teleinformatyczną, pozwalającą na wymianę i przesył ogromniej ilości sygnałów sterowniczych, pomiarowych i informacji o stanie poszczególnych urządzeń stacji. Będzie się to odbywało w postaci krótkich sygnałów cyfrowych, a nie jak dotychczas za pomocą impulsów elektrycznych” - podał w czwartek w komunikacje Tauron Dystrybucja.
Zdaniem Jarosława Brody, wiceprezesa Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju, po modernizacji rozdzielnia będzie pierwszą w polskiej energetyce, w której zastosowane będzie nowatorskie rozwiązanie, polegające nie tylko na zmianie sposobu komunikowania się urządzeń tworzących stację, ale przede wszystkim na zmianie struktury informatycznej stacji.
„Skutkiem tego będzie przejście z dotychczasowej transmisji danych mierzonej w milisekundach na mikrosekundy, a nawet nanosekundy. Takie rozwiązania były stosowane dotychczas pilotażowo jedynie w elektroenergetycznych sieciach przesyłowych. Projekt ten wpisuje się w założenia koncepcji inteligentnej infrastruktury, opracowanej i konsekwentnie wdrażanej w Grupie Tauron” - powiedział Broda.
W komunikacie podano, że projekt budowy cyfrowej stacji w Obornikach Śląskich ma na celu ocenę możliwości zastosowania nowych rozwiązać na szerszą skalę. Efektem zastosowania nowych rozwiązań ma być poprawa bezpieczeństwa przesyłu energii do odbiorców. „Ponadto, nowe rozwiązania wpłyną na zwiększenie efektywności budowy stacji poprzez redukcję zastosowanych tradycyjnych przewodów i kabli sterowniczych, które zostaną zastąpione przewodami światłowodowymi” - podano w komunikacie
Modernizacja rozdzielni w Obornikach Śląskich ma się zakończyć w listopadzie 2018 r.(PAP)
Zobacz także
10 aplikacji dla Androida, których brakuje w urządzeniach Apple'a
2015-04-08, 14:42Business Insider zaprezentował listę funkcjonalnych aplikacji dla systemu Android, których nie znajdziemy w urządzeniach mobilnych Apple - prym wiodą alternatywne pulpity, menedżery plików i narzędzia integrujące urządzenia mobilne… Czytaj dalej »
Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych buduje „archiwum przyszłości”
2015-04-08, 14:34Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych chce zbudować Archiwum Dokumentów Elektronicznych - system umożliwiający przekazanie do archiwów dokumentacji elektronicznej i zachowanie danych. Jego projekt przedstawiono w środę w Warszaw… Czytaj dalej »
LG zapowiada ulepszony aparat w nowym flagowym smartfonie
2015-04-08, 11:38Koncern LG zaprezentował na portalu YouTube materiał wideo reklamujący ulepszony aparat fotograficzny, który ma być montowany w najnowszym flagowym smartfonie - G4. Telefon ma ukazać się na rynku 28 kwietnia - podaje portal Cnet. Czytaj dalej »
Producenci reklamują "Earthcore" jako najdroższą polską grę mobilną
2015-04-07, 13:19Elektroniczna gra karciana 'Earthcore' opracowywana przez wrocławskie studio Tequila Games ma najwyższy budżet ze wszystkich dotychczasowych polskich produkcji na urządzenia mobilne - twierdzą twórcy. Premiera zapowiadana jest na ma… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-04-07_1428395981.jpg)
Smartfon pomoże znaleźć portfel
2015-04-07, 08:11Polscy przedsiębiorcy pracują nad rozwiązaniem, które umożliwi zsynchronizowanie portfela ze smartfonem. Połączenie między przedmiotami umożliwi zlokalizowanie portfela za pomocą telefonu. Na realizację pomysłu zebrali ponad milion… Czytaj dalej »