W Obornikach Śląskich powstanie pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna
W Obornikach Śląskich na Dolnym Śląsku powstanie pierwsza w Polsce cyfrowa stacja elektroenergetyczna. Będzie to możliwe dzięki modernizacji rozdzielni 110 kV, którą przeprowadzi Tauron Dystrybucja.
Rozdzielnia w stacji elektroenergetycznej dostarcza energię do odbiorców indywidualnych i przemysłowych, a także obiektów uzdrowiskowych. Stacja wykorzystywana jest także dla zasilania sieci trakcyjnej PKP S.A.
Tauron Dystrybucja chce zmodernizować tę rozdzielnię. Po remoncie stanie się ona cyfrowa. Oznacza to, że tradycyjne połączenia do transmisji danych wykonywane za pomocą przewodów i kabli sterowniczych zostaną zastąpione przewodami światłowodowymi.
„Zastosowana szyna procesowa jest cyfrową magistralą teleinformatyczną, pozwalającą na wymianę i przesył ogromniej ilości sygnałów sterowniczych, pomiarowych i informacji o stanie poszczególnych urządzeń stacji. Będzie się to odbywało w postaci krótkich sygnałów cyfrowych, a nie jak dotychczas za pomocą impulsów elektrycznych” - podał w czwartek w komunikacje Tauron Dystrybucja.
Zdaniem Jarosława Brody, wiceprezesa Tauron Polska Energia ds. zarządzania majątkiem i rozwoju, po modernizacji rozdzielnia będzie pierwszą w polskiej energetyce, w której zastosowane będzie nowatorskie rozwiązanie, polegające nie tylko na zmianie sposobu komunikowania się urządzeń tworzących stację, ale przede wszystkim na zmianie struktury informatycznej stacji.
„Skutkiem tego będzie przejście z dotychczasowej transmisji danych mierzonej w milisekundach na mikrosekundy, a nawet nanosekundy. Takie rozwiązania były stosowane dotychczas pilotażowo jedynie w elektroenergetycznych sieciach przesyłowych. Projekt ten wpisuje się w założenia koncepcji inteligentnej infrastruktury, opracowanej i konsekwentnie wdrażanej w Grupie Tauron” - powiedział Broda.
W komunikacie podano, że projekt budowy cyfrowej stacji w Obornikach Śląskich ma na celu ocenę możliwości zastosowania nowych rozwiązać na szerszą skalę. Efektem zastosowania nowych rozwiązań ma być poprawa bezpieczeństwa przesyłu energii do odbiorców. „Ponadto, nowe rozwiązania wpłyną na zwiększenie efektywności budowy stacji poprzez redukcję zastosowanych tradycyjnych przewodów i kabli sterowniczych, które zostaną zastąpione przewodami światłowodowymi” - podano w komunikacie
Modernizacja rozdzielni w Obornikach Śląskich ma się zakończyć w listopadzie 2018 r.(PAP)
Zobacz także
Elastyczna elektroda - polski wynalazek może znaleźć zastosowanie np. w telefonach
2016-09-22, 10:05Tania, elastyczna elektroda, nad którą pracuje dr inż. Grzegorz Wróblewski z Politechniki Warszawskiej, pomoże ochronić ekrany telefonów przed zniszczeniem po upadku z wysokości. Elektroda powstaje w technologii elektroniki drukowanej… Czytaj dalej »
Zuckerbergowie przeznaczą 3 mld USD na badania medyczne
2016-09-22, 10:03Założyciel Facebooka Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan zadeklarowali, że w ciągu dekady przeznaczą 3 mld dolarów na badania medyczne. Jak oświadczyli, ich celem jest 'zapobieżenie i wyleczenie wszystkich chorób do końca… Czytaj dalej »
Twitter łagodzi limit 140 znaków w wiadomościach
2016-09-20, 14:06Limit obowiązujący przy komponowaniu tweetów nadal będzie wynosił 140 znaków, ale Twitter nie będzie już wliczał do niego załączników - takich jak pliki wideo i zdjęcia - czy cytowanych wiadomości, poinformował serwis mikro… Czytaj dalej »
Eksperci: nowotwory głowy i szyi coraz częstsze u młodych dorosłych
2016-09-19, 18:17Na nowotwory głowy i szyi, do których zalicza się np. raka nosa, jamy ustnej, krtani, gardła (z wyjątkiem nowotworów mózgu i oka), cierpi coraz więcej młodych dorosłych przed 40. rokiem życia - alarmowali eksperci w poniedziałek… Czytaj dalej »
Polskie łaziki marsjańskie nie tylko dla branży kosmicznej
2016-09-15, 08:14Choć trudno wyobrazić sobie, że budowa łazików marsjańskich będzie komercyjnym przedsięwzięciem, to zastosowane w nich technologie mogą być wykorzystywane na co dzień - np. przez wojsko, policję czy przemysł samochodowy. Łaziki… Czytaj dalej »