Tchórzewski: można połączyć prace nad autem elektrycznym i pojazdem autonomicznym
Podczas prac nad stworzeniem polskiego samochodu elektrycznego możliwe jest równoległe opracowanie pojazdu autonomicznego - powiedział we wtorek dziennikarzom minister energii Krzysztof Tchórzewski.
Tchórzewski bierze udział w międzynarodowej konferencji pt. "Autonomiczna przyszłość transportu drogowego". Pojazdy autonomiczne to takie, które jeżdżą bez kierowcy.
"Chodzi nam po głowie pomysł, by połączyć prace nad samochodem elektrycznym w Polsce i jednocześnie pracować w kierunku rozszerzenia jego formuły w stronę autonomiczności" - powiedział Tchórzewski.
Według Tchórzewskiego początkowe prace nad pojazdem autonomicznym miałyby dotyczyć "maksymalnego ułatwienia jazdy kierowcy, komfortu, bezpieczeństwa, ostrzegania kierowcy przed niebezpieczeństwami" a w dalszej perspektywie dążenie, by taki samochód był jak najbardziej samodzielny.
"W moim przekonaniu mamy szanse połączyć jedno z drugim" - dodał szef resortu energii.
Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk zauważył, że choć konferencja poświęcona jest pojazdom przyszłości, to już dziś są one "praktycznie użytkowane".
"Będziemy zwracali szczególną uwagę na kwestie związane z legislacją i analizą, na ile te technologie są bezpieczne" - zapewnił.
Rządowy Plan Rozwoju Elektromobilności w Polsce zakłada, że do 2025 r. po polskich drogach będzie jeździć 1 mln pojazdów elektrycznych. Rząd planuje zaktywizować polski przemysł motoryzacyjny i w tym celu powstała spółka celowa - ElectroMobility Poland, która planuje - przy wsparciu polskiego rządu - stworzyć podstawy dla nowego rynku w Polsce i stać się częścią globalnego przemysłu pojazdów elektrycznych. W ub. tygodniu jury konkursu na koncepcję i wizualizację projektu polskiego samochodu elektrycznego wskazało spośród dziewięciu finalistów cztery zwycięskie prace. Spółka ElectroMobility Poland zakłada, że w ciągu roku powstanie prototyp pojazdu. (PAP)
Zobacz także

Władze polskich uczelni debatują o przyszłości. Co dalej z opłatami i habilitowaniem?
2023-02-20, 19:50Rektorzy z całego kraju obradowali w Toruniu. Brali udział w Konferencji Rektorów Uniwersytetów Polskich. Rozmowy dotyczyły między innymi sytuacji ekonomicznej uczelni, ale również pensji i oceny jakości naukowej. Czytaj dalej »

Szpital im. Biziela: operacje z udziałem robota medycznego da Vinci [zdjęcia]
2023-02-14, 10:47W Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy na salę operacyjną wprowadzony został robot da Vinci. Odbyły się pierwsze operacje refundowane przez NFZ. Za miesiąc lecznica zaprezentuje jeszcze nowszy system robotowy… Czytaj dalej »

Wydział Medyczny w Bydgoszczy? Tak, ale pomysł potrzebuje czasu
2023-02-07, 19:30Uniwersytet Kazimierza Wielkiego zdecydował się odpowiedzieć na konferencję prasową posła Jana Szopińskiego i prof. Macieja Świątkowskiego. Czytaj dalej »

Autorzy gry komputerowej o inwazji zombie inspirowali się tym grzybem
2023-02-06, 09:00- Choroby powodowane przez grzyby są trudne do leczenia, bo grzyby komunikując się między sobą, mogą przekazywać m.in. informację o oporności na leki. Jednak pasożytem człowieka nie stanie się Cordyceps, grzyb tworzący „mrówki… Czytaj dalej »

Badania: przez dwie godziny wdychali spaliny z diesla. To zakłóciło pracę mózgu
2023-02-03, 10:15Nawet krótka ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza może zakłócać pracę mózgu - wynika z badania naukowców kanadyjskich, które publikuje pismo „Environmental Health”. Czytaj dalej »