W wieku 51 lat zmarł pionier rosyjskiego internetu Anton Nosik
W wieku 51 lat zmarł w Moskwie znany bloger, działacz i dziennikarz Anton Nosik - poinformowali w niedzielę jego bliscy. Bywał nazywany jednym z ojców rosyjskiego internetu: założył tak popularne w Rosji serwisy, jak Gazeta.ru, Lenta.ru czy Newsru.com.
Nosik był zarówno dziennikarzem, jak i przedsiębiorcą, który odpowiednio wcześnie zdał sobie sprawę z roli, jaką będzie odgrywał internet. Strona Gazeta.ru wystartowała w 1999 roku jako jeden z pierwszych rosyjskich portali informacyjnych online.
"Był jednym z pionierów rosyjskiego internetu" - napisał w niedzielę dziennik "Wiedomosti". A rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew, znany z zamiłowania do mediów społecznościowych, pożegnał Nosika jako "prawdziwego profesjonalistę, prekursora internetu w Rosji".
Opozycjonista Aleksiej Nawalny wypowiedział się o nim jako o "swoim mentorze", dodając, że Nosik miał "decydujący wpływ na jego opinie i działania związane z internetem i dziennikarstwem".
W ostatnich latach Nosik był głównie znany jako autor popularnego, wpływowego bloga - jednego z najbardziej poczytnych w kraju, na którym komentował aktualności.
Był bardzo krytyczny wobec rozpoczętej w 2014 roku ściślejszej kontroli rosyjskiej sieci przez władze i wielokrotnie przestrzegał przed "przekształceniem Rosji w Koreę Północną, jeśli chodzi o podejście do internetu".
W 2016 roku został skazany na surową grzywnę za opublikowany rok wcześniej artykuł "Zetrzeć Syrię z powierzchni ziemi", który władze uznały za przejaw ekstremizmu. Biegli uznali, że tekst zawiera "lingwistyczne cechy wzniecania waśni i wrogości wobec grupy osób +Syryjczycy+, wyodrębnionej na podstawie cech narodowościowych i terytorialnych". Sam Nosik argumentował, że publikacja była wyrazem jego oceny sytuacji po militarnym zaangażowaniu się Rosji w wojnę w Syrii.
W latach 1990-97 Nosik mieszkał w Izraelu i od tamtego czasu miał podwójne obywatelstwo: rosyjskie i izraelskie. (PAP)
Zobacz także
Polacy budują 32-bitowe i wielordzeniowe mikroprocesory
2016-12-14, 08:53Agat, Adelit, Azuryt - to opracowane przez naukowców z Politechniki Warszawskiej pierwsze polskie 32-bitowe i wielordzeniowe mikroprocesory. Ich twórcy mają nadzieję, że maszyny będą stosowane przez polski przemysł elektroniczny. Czytaj dalej »
Algi morskie zamiast tłuszczu w produktach spożywczych
2016-12-08, 08:31Żel wytworzony z alg morskich zamiast tłuszczu? Nad takim rozwiązaniem pracują naukowcy, którzy chcą zmniejszyć kaloryczność produktów spożywczych. Zamiennik tłuszczu w smaku ma przypominać ten prawdziwy. W pierwszej kolejności… Czytaj dalej »
Outer Pioneer - nowa produkcja Vivid Games
2016-12-06, 18:35Gra akcji z popularnego gatunku sci-fi shooter będzie kolejną nowością bydgoskiego producenta gier Vivid Games. Czytaj dalej »
Polscy naukowcy opracowali materiały włókiennicze chroniące przed promieniowaniem UV
2016-12-02, 08:16Już wkrótce na polskim rynku pojawić się mogą ubrania chroniące przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, uszyte z innowacyjnych materiałów barierowych opracowanych przez Instytut Włókiennictwa w Łodzi. Materiały te mogą… Czytaj dalej »
Nowatorska metoda uratowała pacjentów przed okaleczeniem
2016-12-01, 11:34Nowatorska metoda leczenia agresywnych guzów okolic szczękowych, zastosowana w Szpitalu Klinicznym im. A. Mielęckiego w Katowicach, pozwoliła dwojgu pacjentów uniknąć okaleczającej terapii, wiążącej się z usunięciem znacznych… Czytaj dalej »