W wieku 51 lat zmarł pionier rosyjskiego internetu Anton Nosik
W wieku 51 lat zmarł w Moskwie znany bloger, działacz i dziennikarz Anton Nosik - poinformowali w niedzielę jego bliscy. Bywał nazywany jednym z ojców rosyjskiego internetu: założył tak popularne w Rosji serwisy, jak Gazeta.ru, Lenta.ru czy Newsru.com.
Nosik był zarówno dziennikarzem, jak i przedsiębiorcą, który odpowiednio wcześnie zdał sobie sprawę z roli, jaką będzie odgrywał internet. Strona Gazeta.ru wystartowała w 1999 roku jako jeden z pierwszych rosyjskich portali informacyjnych online.
"Był jednym z pionierów rosyjskiego internetu" - napisał w niedzielę dziennik "Wiedomosti". A rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew, znany z zamiłowania do mediów społecznościowych, pożegnał Nosika jako "prawdziwego profesjonalistę, prekursora internetu w Rosji".
Opozycjonista Aleksiej Nawalny wypowiedział się o nim jako o "swoim mentorze", dodając, że Nosik miał "decydujący wpływ na jego opinie i działania związane z internetem i dziennikarstwem".
W ostatnich latach Nosik był głównie znany jako autor popularnego, wpływowego bloga - jednego z najbardziej poczytnych w kraju, na którym komentował aktualności.
Był bardzo krytyczny wobec rozpoczętej w 2014 roku ściślejszej kontroli rosyjskiej sieci przez władze i wielokrotnie przestrzegał przed "przekształceniem Rosji w Koreę Północną, jeśli chodzi o podejście do internetu".
W 2016 roku został skazany na surową grzywnę za opublikowany rok wcześniej artykuł "Zetrzeć Syrię z powierzchni ziemi", który władze uznały za przejaw ekstremizmu. Biegli uznali, że tekst zawiera "lingwistyczne cechy wzniecania waśni i wrogości wobec grupy osób +Syryjczycy+, wyodrębnionej na podstawie cech narodowościowych i terytorialnych". Sam Nosik argumentował, że publikacja była wyrazem jego oceny sytuacji po militarnym zaangażowaniu się Rosji w wojnę w Syrii.
W latach 1990-97 Nosik mieszkał w Izraelu i od tamtego czasu miał podwójne obywatelstwo: rosyjskie i izraelskie. (PAP)
Zobacz także
Ponad 1000 mieszkańców pilnuje miasteczka przy pomocy smartfonów
2017-01-24, 08:43Tysiąc mieszkańców miasteczka Treviolo na północy Włoch pilnuje go przed złodziejami za pośrednictwem internetowego komunikatora. Uzbrojeni w smartfony obywatele informują się wzajemnie o podejrzanych osobnikach i dziwnych zachowaniach… Czytaj dalej »
Część europosłów chce złagodzenia projektu przepisów dotyczących linków
2017-01-24, 08:41Europosłowie z różnych ugrupowań chcą odrzucenia planów KE zakładających nałożenie surowych przepisów prawa autorskiego m.in. na witryny informacyjne i serwisy społecznościowe, gdzie zamieszczane są linki odsyłające np. do… Czytaj dalej »
Na ulice Paryża wyjechały autonomiczne minibusy
2017-01-23, 21:17Na zatłoczone drogi stolicy Francji wyjechały w poniedziałek dwa elektryczne minibusy, które kursują między dwiema stacjami kolejowymi w centrum Paryża. Pojazdy poruszają się autonomicznie, bez kierowcy, a pasażerowie mogą nimi… Czytaj dalej »
Dzień Domeny Publicznej w Polsce
2017-01-17, 14:30W styczniu otwiera się dostęp do utworów, które przestają podlegać ograniczeniom prawa autorskiego i przechodzą do domeny publicznej. W tym roku jest to twórczość m.in. Herberta G. Wellsa i Józefa Mehoffera. Dzień Domeny Publicznej… Czytaj dalej »
Naukowcy z UMK w Toruniu zbadają szczepionki w ramach grantu WHO
2017-01-15, 13:13Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadają wpływ zamrażania na jakość i właściwości szczepionek. Prace odbędą się w ramach grantu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Możliwość realizacji projektu stwarza wyposażone… Czytaj dalej »