W wieku 51 lat zmarł pionier rosyjskiego internetu Anton Nosik
W wieku 51 lat zmarł w Moskwie znany bloger, działacz i dziennikarz Anton Nosik - poinformowali w niedzielę jego bliscy. Bywał nazywany jednym z ojców rosyjskiego internetu: założył tak popularne w Rosji serwisy, jak Gazeta.ru, Lenta.ru czy Newsru.com.
Nosik był zarówno dziennikarzem, jak i przedsiębiorcą, który odpowiednio wcześnie zdał sobie sprawę z roli, jaką będzie odgrywał internet. Strona Gazeta.ru wystartowała w 1999 roku jako jeden z pierwszych rosyjskich portali informacyjnych online.
"Był jednym z pionierów rosyjskiego internetu" - napisał w niedzielę dziennik "Wiedomosti". A rosyjski premier Dmitrij Miedwiediew, znany z zamiłowania do mediów społecznościowych, pożegnał Nosika jako "prawdziwego profesjonalistę, prekursora internetu w Rosji".
Opozycjonista Aleksiej Nawalny wypowiedział się o nim jako o "swoim mentorze", dodając, że Nosik miał "decydujący wpływ na jego opinie i działania związane z internetem i dziennikarstwem".
W ostatnich latach Nosik był głównie znany jako autor popularnego, wpływowego bloga - jednego z najbardziej poczytnych w kraju, na którym komentował aktualności.
Był bardzo krytyczny wobec rozpoczętej w 2014 roku ściślejszej kontroli rosyjskiej sieci przez władze i wielokrotnie przestrzegał przed "przekształceniem Rosji w Koreę Północną, jeśli chodzi o podejście do internetu".
W 2016 roku został skazany na surową grzywnę za opublikowany rok wcześniej artykuł "Zetrzeć Syrię z powierzchni ziemi", który władze uznały za przejaw ekstremizmu. Biegli uznali, że tekst zawiera "lingwistyczne cechy wzniecania waśni i wrogości wobec grupy osób +Syryjczycy+, wyodrębnionej na podstawie cech narodowościowych i terytorialnych". Sam Nosik argumentował, że publikacja była wyrazem jego oceny sytuacji po militarnym zaangażowaniu się Rosji w wojnę w Syrii.
W latach 1990-97 Nosik mieszkał w Izraelu i od tamtego czasu miał podwójne obywatelstwo: rosyjskie i izraelskie. (PAP)
Zobacz także
Austriacki noblista pozbawiony doktoratu h.c. za faszystowską przeszłość
2015-12-17, 13:53Wybitny austriacki zoolog Konrad Lorenz (1903-1989), laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 1973 roku, został pośmiertnie pozbawiony doktoratu honoris causa uniwersytetu w Salzburgu ze względu na swoją faszystowską przeszłośc… Czytaj dalej »
Rozstrzygnięto konkurs PAP i MNiSW dla popularyzatorów nauki
2015-12-17, 08:59Prof. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Karol Wójcicki, Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, Centrum Nauki EXPERYMENT, 'Forum Akademickie', prof. Przemysław Wojtaszek - to laureaci konkursu Popularyzator Nauki 2015, organizowanego… Czytaj dalej »
Pierwsze w Polsce wszczepienie podskórnego monitora rytmu serca
2015-12-16, 15:32W I katedrze i klinice kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzono pierwszy w Polsce zabieg wszczepienia najnowszej generacji monitora, stale rejestrującego rytm serca - poinformował PAP doc. Marcin Grabowski. Czytaj dalej »
Panasonic chce wskrzesić słynne gramofony Technicsa
2015-12-12, 10:27W odpowiedzi na renesans popularność płyt winylowych i petycje internautów Panasonic postanowił wrócić do produkcji słynnych gramofonów Technics SL-1200 - zapowiedziała Michiko Ogawa, menadżer wykonawcza Panasonica odpowiedzialna… Czytaj dalej »
Aplikacja na telefon może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu depresji
2015-12-12, 10:26'How Are You App” - to aplikacja na telefon, która może pomóc w diagnozowaniu i leczeniu m.in. depresji. Aplikacja gdańskiej firmy Quantum Lab jest pierwszym tego typu rozwiązaniem na polskim rynku, przeznaczonym dla osób cierpiących… Czytaj dalej »