ABW monitoruje sytuację związaną z bezpieczeństwem cybernetycznym Polski
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na bieżąco monitoruje sytuację związaną z bezpieczeństwem cybernetycznym Polski - zapewniono w komunikacie przesłanym we wtorek PAP. Służby ostrzegają, by nie otwierać maili z nieznanych źródeł oraz nie klikać w linki zawarte w takich wiadomościach.
Systemy komputerowe m.in. na Ukrainie, Danii, Wlk. Brytanii i Holandii padły we wtorek ofiarą cyberataków. Szwajcarskie służby ds. cyberbezpieczeństwa podały po południu, że za awarie systemów komputerowych, do których doszło we wtorek w Europie, odpowiedzialny jest wirus typu ransomware znany jako Petya.
Departament Bezpieczeństwa Narodowego KPRM poinformował w komunikacie, że ABW monitoruje sytuację, a do Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe CERT.GOV.PL nie wpłynęło do tej pory żadne zgłoszenie dotyczące wirusa typu ransomware o nazwie Petya potwierdzające, by instytucje z zakresu CERT.GOV.PL (administracja rządowa oraz infrastruktura krytyczna) padły ofiarą kampanii hakerskiej.
"Obecnie CERT.GOV.PL pozostaje w kontakcie z innymi krajowymi CERT-ami w powyższej sprawie" - zapewniono.
Służby ostrzegają, aby nie otwierać e-maili z nieznanych źródeł oraz nie klikać w linki zawarte w takich wiadomościach.
Wcześniej zastępca ministra koordynatora służb specjalnych Maciej Wąsik powiedział PAP, że nie ma sygnałów o aktywności hakerskiej w publicznej domenie w Polsce, a CERT ABW nie sygnalizował "żadnych szczególnych" zdarzeń. Przypomniał, że Centrum w ABW zajmuje się domeną publiczną - gov.pl i instytucjami publicznymi.
Pierwszym celem zmasowanego ataku hakerskiego - wymierzonego w system bankowy i telekomunikacyjny, rządowe sieci komputerowe, najważniejsze lotniska w kraju, ciepłownie, elektrownie oraz stołeczne metro - była Ukraina.
Według doniesień, wśród zaatakowanych znalazły się m.in. działający głównie w branży transportu morskiego i energii duński koncern A.P. Moeller-Maersk oraz jej terminale w największym w Europie porcie w Rotterdamie, a także brytyjska firma WPP - gigant z branży reklamy i public-relations.
Jak podała szwajcarska rządowa agencja MELANI, największe szkody wskutek ataku wystąpiły na Ukrainie, w Rosji, Anglii, a także w Indiach. (PAP)
Zobacz także
Nowatorska operacja w Toruniu. Takiego implantu jeszcze nie było! [wideo]
2021-09-14, 13:12Toruński Szpital Specjalistyczny Matopat jako pierwszy na świecie wykonał operację przepukliny z wykorzystaniem siatki Optomesh 3D ILAM. To spersonalizowany implant idealnie dopasowany do ciała pacjenta. Czytaj dalej »
Naukowcy z UMK: „Trzecia dawka szczepionki jest nieunikniona"
2021-09-09, 10:00- Siedem miesięcy po przyjęciu drugiej dawki, osoby które były systematycznie badane mają poziom przeciwciał na bardzo niskim poziomie - wynika z badań, które wśród pracowników ochrony zdrowia przeprowadził zespół prof. dr. hab… Czytaj dalej »
Regulator zażądał od Apple i Google usunięcia aplikacji Nawalny
2021-09-07, 18:03Rosyjski regulator mediów i internetu, urząd Roskomnadzor, zażądał w czwartek od koncernów Apple i Google, by usunęły ze swej oferty aplikację o nazwie Nawalny, zawierającą komunikaty ze strony internetowej opozycjonisty Aleksieja… Czytaj dalej »
Przed nami noce spadających gwiazd, a dokładnie - meteorów. Ależ one pędzą!
2021-08-09, 12:11W niebo warto spoglądać już od jutra (10.08) - wtedy właśnie ta przestrzeń na kilka dni wizualnie ożyje. Warto przygotować długą listę życzeń do spełnienia, bo będzie można zobaczyć kilkadziesiąt meteorów w ciągu godziny… Czytaj dalej »
Marsjańskiemu łazikowi nie udało się pobrać próbki gruntu
2021-08-07, 17:30Przebywającemu od lutego br. na powierzchni Marsa łazikowi Perseverance (Wytrwałość) nie udała się pierwsza próba pobrania próbki gruntu Czerwonej Planety - poinformowała agencja kosmiczna NASA. Czytaj dalej »