Ekspert: o mózg powinniśmy dbać tak samo, jak o inne narządy
O mózg należy dbać przez całe życie; badania dowodzą, że dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny aż do starości - powiedziała PAP prof. Dorota Bukowska z AWF w Poznaniu.
"Tak jak o inne narządy naszego organizmu, tak musimy dbać o mózg i mięśnie. Pamiętajmy, że mózg steruje czynnością wszystkich funkcji naszego organizmu. To, że mrugniemy okiem, pstrykniemy palcem, zakaszlemy - wszystkie te czynności są sterowane przez mózg" - stwierdziła w rozmowie z PAP prof. Bukowska.
Aby mózg działał sprawnie aż do późnych lat życia - radziła neurobiolog - "należy go ćwiczyć, bodźcować, dodawać nowych impulsów, informacji".
"Należy pamiętać o tym, żeby wzbogacić środowisko, w którym żyjemy. Osoby starsze nie powinny zamykać się w sobie, ale być aktywne społecznie i towarzysko" - dodała.
Badaczka powiedziała, że w korze mózgu jest około 16 mld neuronów. W całym układzie nerwowym - 100 mld. Z tych 16 mld codzienne ubywa 100 tys. neuronów. "To nie jest dużo, ale u człowieka stuletniego może ich być 50 proc. Przekłada się to na sprawność działania mózgu" - stwierdziła.
Oprócz kontaktów międzyludzkich pozytywnie na działanie mózgu wpływa aktywność fizyczna. "Pobudza ona jedną z cząsteczek białek neurotropowych (BDNF). To jest substancja, która chroni komórki nerwowe, a jednocześnie stymuluje rozwój połączeń synaptycznych między neuronami, czyli uczestniczy w powiększaniu sieci neuronalnej i komunikacji między neuronami. Wykazano, że w przypadku treningu wytrzymałościowego osób starszych w postaci np. marszu z kijkami czy pływania podnosi się w ich osoczu stężenie tego białka. Tym samym ruch wpływa na lepsze funkcjonowanie mózgu" - skwitowała.
O mózg należy się szczególnie troszczyć również z tego względu, że ginące komórki nerwowe nie są zastępowane przez inne - namnażają się w ciągu życia tylko podczas rozwoju płodowego.
"Ale zdrowe neurony mogą rozgałęziać swoje wypustki neuronalne i docierać do innych komórek. W ten sposób rozgałęzia się cała sieć połączeń. Aktywność fizyczna stymuluje te rozgałęzienia i stymuluje przekaźnictwo synaptyczne. W ten sposób mimo upływu czasu nasz mózg nawet do 75. roku życia, dzięki sportowi i zdrowej diecie może być zupełnie sprawny" - powiedziała neurobiolog. (PAP)
Zobacz także
PE poparł nową dyrektywę UE o bezpieczeństwie sieci informatycznych
2016-07-06, 17:57Parlament Europejski poparł w środę unijną dyrektywę, która zobowiązuje dostawców usług w określonych sektorach do zgłaszania poważnych incydentów zagrażających bezpieczeństwu sieci informatycznych. Czytaj dalej »
![](public/info/2016/thumb_480_0/2016-07-05_1467702531.jpg)
Niezwykły spektakl na niebie!
2016-07-05, 09:08Niezwykły spektakl na niebie rozegrał się minionej nocy nad Pomorzem i Kujawami. Niemal nad całym północno-wschodnim horyzontem ukazały się Obłoki Srebrzyste (ang. Noctilucent Clouds - NLC). Zjawisko występuje w naszych szerokościach… Czytaj dalej »
Sonda Rosetta zakończy misję 30 września
2016-06-30, 15:04Sonda Rosetta zakończy swoją misję 30 września, wykonując kontrolowane zejście na powierzchnię komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko - poinformowała w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Czytaj dalej »
![](public/info/2016/thumb_480_0/2016-06-05_1465124461.jpg)
"Lekolepki" pomogą w dawkowaniu leków
2016-06-05, 12:56Do pomysłu naukowca zainspirowały podróże i rozwiązania graficzne w metrze w Meksyku. Czytaj dalej »
Studenci z Rzeszowa ponownie wygrali zawody łazików marsjańskich
2016-06-05, 11:34Drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej po raz drugi wygrała prestiżowe zawody łazików marsjańskich - University Rover Challenge, które zakończyły się w USA. Trzecie miejsce zajął zespół Continuum z Uniwersytetu… Czytaj dalej »