Konferencja Wikimedia Polska w Bydgoszczy
Prawie 70 wikipedystów z Polski i ze świata przyjechało do Bydgoszczy na konferencję Wikimedia Polska, czyli największy doroczny zlot twórców Wikipedii.
- Projekty Wikimedia powstają wyłącznie dzięki pracy wolontariuszy. Na górze każdej strony Wikipedii znajduje się przycisk "Edytuj". Wystarczy w niego kliknąć, żeby poprawić jakiś przecinek albo dopisać jakieś uźródłowione zdanie, ale tych, którzy faktycznie to robią jest ułamek procenta. Czytelników mamy mnóstwo, natomiast niewielu z nich chce się angażować, dodać coś od siebie. I to jest największy problem Wikimedia od zawsze - powiedział Krzysztof Machocki - rzecznik prasowy Wikimedia Polska.
Wikipedia nie jest polecana młodzieży przez nauczycieli i wykładowców jako źródło informacji. Co na ten temat sądzi rzecznik wikipedystów?
- Słusznie kiedy wykładowcy mówią, by nie cytować Wikipedii w pracy naukowej, bo nie powinno się w ogóle cytować encyklopedii w pracach naukowych. Encyklopedia jest źródłem wiedzy pierwszego kontaktu, ma nam wskazać konkretne miejsce, gdzie możemy się dowiedzieć więcej. Przy czym jeśli nauczyciele mówią, żeby nie korzystać z Wikipedii, bo są tam błędy to idą na łatwiznę, bo dużo trudniej jest pokazać młodym ludziom jak korzystać ze źródeł, dystansu do źródła, co to jest bibliografia, jak z niej korzystać niż powiedzieć "Nie ruszaj" - uważa Krzysztof Machocki.
Wikimedia Polska tworzy hasła encyklopedyczne również we współpracy z instytucjami kultury i nauki, jak na przykład z Muzeum Narodowym w Warszawie. Twórcy Wikipedii podkreślają, że rzetelność hasła można sprawdzić poprzez bibliografię - im więcej w niej wiarygodnych źródeł, tym lepiej.
Zobacz także
Wiceminister budownictwa: Instytut Techniki Budowlanej zbada trwałość wielkiej płyty
2016-02-20, 11:57Kondycję i trwałość budynków z wielkiej płyty w Polsce ma rozpoznać Instytut Techniki Budowlanej we współpracy m.in. z NCBiR - poinformował PAP wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski. Instytut wytypuje rodzaje… Czytaj dalej »
Ekspert: w Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych
2016-02-14, 10:51W Polsce rośnie rynek portali i aplikacji randkowych, bo nowe technologie są obecnie częścią naszego życia, a ludzie nie mają czasu lub mają ograniczone możliwości na poznanie kogoś w 'realu' - mówi socjolog dr Julita Czernecka… Czytaj dalej »
![](public/info/2016/thumb_480_0/2016-02-12_1455301211.jpg)
Naukowiec z UMK zaangażowany w odkrycie fal grawitacyjnych
2016-02-12, 19:13Naukowiec z Torunia miał swój wkład w jedno z największych odkryć nauki ostatnich lat. Doktor Kazimierz Borkowski emerytowany pracownik Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu był zaangażowany w historyczne odkrycie… Czytaj dalej »
Co mogą służby specjalne - nowe zasady wchodzą w życie
2016-02-08, 10:52W niedzielę weszły w życie nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej. Nowelizacja zasad inwigilacji jest wykonaniem wyroku Trybunału… Czytaj dalej »
Naukowcy szykują mapę zaśmieconego światłem nieba
2016-02-06, 11:58Światłem zanieczyszczone jest nawet 96,8 proc. nieba nad Polską, co w konsekwencji może wywoływać zaburzenia snu, nastroju i metabolizmu. Dzięki interaktywnym mapom, które powstają w CBK PAN, każdy dowie się, jak bardzo zanieczyszczone… Czytaj dalej »