Konferencja Wikimedia Polska w Bydgoszczy
Prawie 70 wikipedystów z Polski i ze świata przyjechało do Bydgoszczy na konferencję Wikimedia Polska, czyli największy doroczny zlot twórców Wikipedii.
- Projekty Wikimedia powstają wyłącznie dzięki pracy wolontariuszy. Na górze każdej strony Wikipedii znajduje się przycisk "Edytuj". Wystarczy w niego kliknąć, żeby poprawić jakiś przecinek albo dopisać jakieś uźródłowione zdanie, ale tych, którzy faktycznie to robią jest ułamek procenta. Czytelników mamy mnóstwo, natomiast niewielu z nich chce się angażować, dodać coś od siebie. I to jest największy problem Wikimedia od zawsze - powiedział Krzysztof Machocki - rzecznik prasowy Wikimedia Polska.
Wikipedia nie jest polecana młodzieży przez nauczycieli i wykładowców jako źródło informacji. Co na ten temat sądzi rzecznik wikipedystów?
- Słusznie kiedy wykładowcy mówią, by nie cytować Wikipedii w pracy naukowej, bo nie powinno się w ogóle cytować encyklopedii w pracach naukowych. Encyklopedia jest źródłem wiedzy pierwszego kontaktu, ma nam wskazać konkretne miejsce, gdzie możemy się dowiedzieć więcej. Przy czym jeśli nauczyciele mówią, żeby nie korzystać z Wikipedii, bo są tam błędy to idą na łatwiznę, bo dużo trudniej jest pokazać młodym ludziom jak korzystać ze źródeł, dystansu do źródła, co to jest bibliografia, jak z niej korzystać niż powiedzieć "Nie ruszaj" - uważa Krzysztof Machocki.
Wikimedia Polska tworzy hasła encyklopedyczne również we współpracy z instytucjami kultury i nauki, jak na przykład z Muzeum Narodowym w Warszawie. Twórcy Wikipedii podkreślają, że rzetelność hasła można sprawdzić poprzez bibliografię - im więcej w niej wiarygodnych źródeł, tym lepiej.
Zobacz także
![](public/info/2016/thumb_480_0/2016-04-28_1461838091.jpg)
Niezwykła planeta odkryta przez toruńskiego astronoma!
2016-04-28, 12:08Kierowany przez prof. Andrzeja Niedzielskiego z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika międzynarodowy zespół astronomów odkrył bardzo egzotyczną planetę - tzw. ciepłego Jowisza. Czytaj dalej »
Samolot o napędzie słonecznym wylądował w Kalifornii
2016-04-24, 13:05Samolot o napędzie słonecznym Solar Impulse 2 bezpiecznie wylądował w sobotę w nocy (czasu lokalnego) w Dolinie Krzemowej w Kalifornii po 62-godzinnym locie nad Pacyfikiem z Hawajów do San Francisco. Czytaj dalej »
KE oskarża Google'a o łamanie prawa UE w związku z Androidem
2016-04-20, 13:34Komisja Europejska poinformowała w środę, że koncern Google łamie unijne przepisy antymonopolowe, nadużywając swojej dominującej pozycji poprzez wymuszanie stosowania własnych aplikacji w urządzeniach mobilnych z systemem operacyjnym… Czytaj dalej »
Postawione "na głowie" wirusy zwiększą skuteczność bioczujników
2016-04-18, 09:25Jak zmusić wirusy, aby stanęły 'na głowie' i z uniesionymi do góry czułkami wykrywały bakterie? Naukowcy musztrują je polem elektrycznym, dzięki czemu - umieszczone w bioczujnikach - skuteczniej zidentyfikują bakterie w ludzkim organizmie… Czytaj dalej »
Polska metoda produkcji grafenu z patentem w USA i UE
2016-04-07, 07:30Metoda wytwarzania grafenu opracowana na Politechnice Łódzkiej uzyskała ochronę patentową w USA i Unii Europejskiej. Grafen produkowany przez Advanced Graphene Products - spośród dostępnych na rynku - najbardziej przypomina ten wzorcowy… Czytaj dalej »