Konferencja Wikimedia Polska w Bydgoszczy
Prawie 70 wikipedystów z Polski i ze świata przyjechało do Bydgoszczy na konferencję Wikimedia Polska, czyli największy doroczny zlot twórców Wikipedii.
- Projekty Wikimedia powstają wyłącznie dzięki pracy wolontariuszy. Na górze każdej strony Wikipedii znajduje się przycisk "Edytuj". Wystarczy w niego kliknąć, żeby poprawić jakiś przecinek albo dopisać jakieś uźródłowione zdanie, ale tych, którzy faktycznie to robią jest ułamek procenta. Czytelników mamy mnóstwo, natomiast niewielu z nich chce się angażować, dodać coś od siebie. I to jest największy problem Wikimedia od zawsze - powiedział Krzysztof Machocki - rzecznik prasowy Wikimedia Polska.
Wikipedia nie jest polecana młodzieży przez nauczycieli i wykładowców jako źródło informacji. Co na ten temat sądzi rzecznik wikipedystów?
- Słusznie kiedy wykładowcy mówią, by nie cytować Wikipedii w pracy naukowej, bo nie powinno się w ogóle cytować encyklopedii w pracach naukowych. Encyklopedia jest źródłem wiedzy pierwszego kontaktu, ma nam wskazać konkretne miejsce, gdzie możemy się dowiedzieć więcej. Przy czym jeśli nauczyciele mówią, żeby nie korzystać z Wikipedii, bo są tam błędy to idą na łatwiznę, bo dużo trudniej jest pokazać młodym ludziom jak korzystać ze źródeł, dystansu do źródła, co to jest bibliografia, jak z niej korzystać niż powiedzieć "Nie ruszaj" - uważa Krzysztof Machocki.
Wikimedia Polska tworzy hasła encyklopedyczne również we współpracy z instytucjami kultury i nauki, jak na przykład z Muzeum Narodowym w Warszawie. Twórcy Wikipedii podkreślają, że rzetelność hasła można sprawdzić poprzez bibliografię - im więcej w niej wiarygodnych źródeł, tym lepiej.
Zobacz także
Twitter łagodzi limit 140 znaków w wiadomościach
2016-09-20, 14:06Limit obowiązujący przy komponowaniu tweetów nadal będzie wynosił 140 znaków, ale Twitter nie będzie już wliczał do niego załączników - takich jak pliki wideo i zdjęcia - czy cytowanych wiadomości, poinformował serwis mikro… Czytaj dalej »
Eksperci: nowotwory głowy i szyi coraz częstsze u młodych dorosłych
2016-09-19, 18:17Na nowotwory głowy i szyi, do których zalicza się np. raka nosa, jamy ustnej, krtani, gardła (z wyjątkiem nowotworów mózgu i oka), cierpi coraz więcej młodych dorosłych przed 40. rokiem życia - alarmowali eksperci w poniedziałek… Czytaj dalej »
Polskie łaziki marsjańskie nie tylko dla branży kosmicznej
2016-09-15, 08:14Choć trudno wyobrazić sobie, że budowa łazików marsjańskich będzie komercyjnym przedsięwzięciem, to zastosowane w nich technologie mogą być wykorzystywane na co dzień - np. przez wojsko, policję czy przemysł samochodowy. Łaziki… Czytaj dalej »
Spór o prawa autorskie: czy Google powinien płacić wydawcom za treści
2016-09-06, 08:36UE rozważa, czy nakazać agregatorom treści - takim jak Google News - płacenie wydawcom za wykorzystywane fragmenty tekstów. Według wydawców byłoby to naprawienie niesprawiedliwości, kładące kres żerowaniu na cudzej pracy; zwolennicy… Czytaj dalej »
Techno tajniaków, czyli jak schować bity informacji między beatami muzyki
2016-08-23, 08:17W utworze muzycznym można ukryć dodatkowe informacje - np. manipulując rytmem. Świetnie nadaje się do tego np. muzyka klubowa - po godzinach takie badania wykonuje steganograf prof. Krzysztof Szczypiorski. Czytaj dalej »