"Ziemia" w centrum zainteresowania 21. Pikniku Naukowego
Piknik Naukowy - największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę - odbędzie się 3 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznej 21. edycji pikniku jest nasza planeta Ziemia.
To już 21. edycja Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku wystawcy zaprezentują się niemal na dwustu stoiskach. A niemal każde stoisko przygotowuje kilka pokazów. W imprezie biorą udział m.in. uczelnie, instytuty PAN, muzea, koła naukowe i organizacje pozarządowe.
Piknik odbędzie się 3 czerwca 2017 r. w godz. 11-20 na PGE Narodowym w Warszawie. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
"Odwiedzając kolejny Piknik Naukowy poznacie Państwo wiele nowych faktów, bez których znajomości bylibyśmy tylko nieproszonymi gośćmi na powierzchni Ziemi. Gdy jednak je poznamy, możemy się poczuć jak gospodarze tej niebieskiej kropki - jedynego statku kosmicznego niosącego nas przez zimny, ciemny i bardzo nam nieprzychylny Kosmos. Nauczmy się, jak o nasz statek dbać i wykorzystywać go możliwie najlepiej" - pisze na stronie Pikniku popularyzator nauki, fizyk prof. Łukasz Turski, jeden z pomysłodawców pierwszego Pikniku Naukowego.
Dla osób, które nie chcą się całkiem zagubić w gąszczu ciekawych wydarzeń, organizatorzy przygotowali 9 ścieżek tematycznych, które mogą ułatwić wybór własnej drogi zwiedzania.
Kluczem do wyboru tematów może być np. Planeta widziana z kosmosu. Wraz z Konsorcjum Satelitarnym Kontroli Środowiska Morza Bałtyckiego na pikniku można będzie dowiedzieć się, jak obserwuje się morza i oceany z kosmosu, i jaką rolę one odgrywają. Instytut Geodezji i Kartografii pokaże z kolei, w jaki sposób prognozuje się kataklizmy naturalne za pomocą danych satelitarnych.
Jeśli bardziej interesuje nas geologia i paliwa kopalne, możemy przejść się drugą ze ścieżek. Tam m.in. o drodze od skamieliny do benzyny opowiedzą goście z Wydziału Wiertnictwa Nafty i Gazu AGH. Z kolei cykl łączący ziarnko piasku, kryształ i skałę pomogą prześledzić badacze związani z Wydziałem Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM.
Osoby zaciekawione klimatem i pogodą będą mogły na własne oczy zobaczyć konwekcję i skutki działania dwutlenku węgla. Wraz z fizykami klimatu z Wydziału Fizyki UW będzie można dowiedzieć się więcej o antropogenicznych zmianach klimatu. Z kolei symulacje i pokazy przygotowane przez Centrum Studiów Polarnych pomogą zrozumieć, jak woda i lodowce tworzą pogodę i klimat.
Wielbiciele skamieniałości będą mogli w namiocie Muzeum Ziemi PAN zobaczyć czaszkę mamuta. A Muzeum Ewolucji Instytutu Paleobiologii PAN pokaże, w jaki sposób preparuje się skamieniałości, aby móc je wykorzystać w badaniach naukowych i muzealnictwie.
Inne ścieżki tematyczne dotyczą: komunikacji, ludzi, życia na Ziemi, biotechnologii. Jest też ścieżka przewidziana specjalnie dla najmłodszych fanów nauki - usiana konkursami.
Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się w 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Od 2008 r. impreza jest organizowana wspólnie przez Polskie Radio oraz Centrum Nauki Kopernik. Od 2013 roku Piknik Naukowy odbywa się na Stadionie Narodowym. (PAP)
Zobacz także
Międzynarodowe Seminarium na UTP w Bydgoszczy
2017-04-20, 16:11Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy w Bydgoszczy oraz Urząd Miasta Kcynia organizatorami odbywającego się dzisiaj Międzynarodowego Seminarium inicjującego powstanie 'RCI - Przestrzeni Innowacyjnych Technologii Jana Czochralskiego'… Czytaj dalej »
Polski Kret poleci na Marsa
2017-04-19, 16:44Polski robot Kret poleci na Marsa w ramach misji NASA InSight w 2018 roku - powiedział w środę na konferencji prasowej dr Jerzy Grygorczuk, wiceprezes firmy Astronika. Kret będzie pierwszym kompletnym systemem dostarczonym przez polski… Czytaj dalej »
Aplikacja "Moja Komenda" – kontakt z policją i dzielnicowymi na wyciągnięcie ręki
2017-04-19, 16:10'Moja Komenda' to mobilna aplikacja, dzięki której odnajdziemy dzielnicowego opiekującego się naszym rejonem zamieszkania. Została ona przygotowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Policję w ramach programu… Czytaj dalej »
NASA: w oceanie na księżycu Saturna mogą być składniki do życia
2017-04-17, 13:49Enceladus - księżyc Saturna - pod warstwą lodu skrywa ocean, w którym mogą być warunki do istnienia życia - ogłosiła NASA. 'Żeby poszukiwać życia, nie musimy nawet lecieć poza Układ Słoneczny' - komentuje w rozmowie z PAP popularyzator… Czytaj dalej »
90 lat temu urodził się Jacek Karpiński, komputerowy geniusz
2017-04-08, 09:55Równo 90 lat temu, 9 kwietnia 1927 w Turynie, przyszedł ma świat Jacek Rafał Karpiński, inżynier elektronik i informatyk, żołnierz Szarych Szeregów - człowiek, który mógł zapewnić Polsce czołową pozycję w światowej infor… Czytaj dalej »