Eksperci: Endoskopia wczesnego raka jelita grubego pozwala uniknąć rozległych operacji
Zastosowanie techniki endoskopowej w leczeniu wczesnego raka przewodu pokarmowego pozwala uniknąć obciążających dla pacjenta operacji - podkreślali eksperci - uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Łodzi z udziałem światowej klasy specjalistów z Japonii.
"W Polsce jest wciąż niewiele ośrodków, które wykonują zabiegi endoskopowe wczesnej postaci nowotworów przewodu pokarmowego na większą skalę - kilkaset zabiegów rocznie przeprowadzanych jest przede wszystkim w ośrodkach w Szczecinie, Warszawie i Brzezinach k. Łodzi. Tymczasem co roku w Polsce operacjom z powodu raka jelita grubego poddaje się blisko 10 tys. pacjentów; wielu z nich mogłoby przejść leczenie metodą mniej inwazyjną" - zaznaczył jeden z niewielu w kraju chirurgów wyspecjalizowanych w metodzie ESD, dr Michał Spychalski.
ESD to skrót oznaczający zabiegi i operacje wykonywane metodą endoskopowej dyssekcji podśluzówkowej, stosowane do usuwania wczesnych postaci nowotworów z przewodu pokarmowego. Użycie endoskopu pozwala na operowanie bez konieczności otwierania jamy brzusznej i z zachowaniem ciągłości przewodu pokarmowego; chirurg dokonuje rozwarstwienia ściany jelita bądź żołądka przy pomocy specjalnego noża, którym steruje zdalnie poprzez kolonoskop lub gastroskop. Można w ten sposób usunąć nowotwór o średnicy kilkunastu centymetrów.
"Pacjent nie musi być poddawany rozległemu zabiegowi resekcyjnemu, czyli otwarciu jamy brzusznej, wycięciu dużego fragmentu jelita - w przypadku trojga chorych, którzy są operowani w trakcie warsztatów, zabieg resekcyjny musiałby polegać na amputacji odbytu i wyłonieniu stomii (sztucznego odbytu) do końca życia. Przy poprawnym wykonaniu zabiegu endoskopowego w tym stadium choroby pacjenci unikają tego typu operacji i następnego dnia wychodzą do domu" - wyjaśnił dr Spychalski.
Podstawy nowoczesnych endoskopowych technik operacyjnych powstały w Japonii, gdzie obecnie ESD wykonywane jest rutynowo, najczęściej na świecie, i na najwyższym poziomie profesjonalizmu. W warsztatach zorganizowanych w Łodzi w środę wzięli udział trzej wybitni specjaliści z Tokio - kierownik Kliniki Endoskopii National Cancer Center prof. Yutaka Saito, prof. Hiroto Kita z Uniwersytetu Teykio oraz kierownik Kliniki Endoskopii w Metropolitan Geriatric Hospital and Institute of Gerontology dr Makoto Nishimura.
Dla ponad 350 lekarzy z kraju i zagranicy, uczestniczących w warsztatach, chirurdzy z Japonii przeprowadzili pokazowe operacje na trzech polskich pacjentach, które były transmitowane na żywo ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach.
Jak podkreślił dr Nishimura, rozwojowi metody ESD w Japonii sprzyja system finansowania premiujący tego typu operacje, dobra dostępność sprzętu endoskopowego oraz duża liczba doświadczonych specjalistów, od których mogą uczyć się początkujący chirurdzy.
"Osiągnięcie biegłości w tej metodzie zajmuje lata" - zaznaczył.
Zdaniem chirurga proktologa prof. Marka Dzikiego, programy profilaktyczne - zwłaszcza w dziedzinie raka żołądka są w Japonii rozbudowane jak nigdzie na świecie. "Tam wykrywa się bardzo dużo bardzo wczesnych zmian, a więc liczba chorych, którzy mogą być leczeni metodą ESD, jest też większa niż np. w Polsce, gdzie rozpoznaje się głównie bardzo zaawansowane nowotwory" - dodał.
W opinii dr Spychalskiego niewielu Polaków zdaje sobie sprawę z konieczności przeprowadzenia badania kolonoskopowego, choć jest ono dostępne bezpłatnie w ramach programu profilaktycznego.
"Brakuje też świadomości wśród lekarzy, że badanie jelita grubego jest niezbędne. Poza tym nie wszystkie ośrodki dysponują wystarczająco dokładnym sprzętem do diagnostyki - musi on być wysokiej jakości, aby wykrywać wczesne zmiany, bo nie szukamy tu guzów, tylko małych, dyskretnych zmian, które za jakiś czas staną się nowotworami złośliwymi" - dodał.
Dr Spychalski, który technik endoskopowych uczył się m.in. w Japonii, od 1,5 roku prowadzi w Brzezinach warsztaty ESD; co miesiąc uczestniczy w nich ok. 10 endoskopistów. Do tej pory szkolenie przeszło ponad 100 lekarzy z całej Polski. (PAP)
Zobacz także
Naukowcy z Polski rozpracowali ważne białko wirusa Zika
2016-10-07, 17:08Dzięki współpracy naukowców z trzech polskich uczelni udało się ustalić, z jakimi cząsteczkami może się wiązać ważny enzym wirusa Zika - proteaza serynowa NS3. Uzyskane dane pozwolą na opracowanie skutecznych leków, hamujących… Czytaj dalej »
Nobel z chemii dla twórców niewidocznych maszyn
2016-10-05, 19:31Projektanci i budowniczowie niewidocznych wind i samochodów - czyli maszyn działających w świecie cząsteczek - dostali tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii. Według ekspertów prace noblistów mają znaczenie dla poszukiwania… Czytaj dalej »
Konferencja Digital Workshops w Bydgoszczy
2016-10-05, 10:01W dniach od 19 do 21 października br., Bydgoszcz stanie się miejscem spotkań grafików, designerów, projektantów, a także osób związanych z marketingiem i reklamą. Wszystko z okazji odbywającej się w tych dniach konferencji DigitalWorkshops… Czytaj dalej »
Nobliści z fizyki - pionierzy teoretycznych badań nad zjawiskami topologicznymi
2016-10-04, 20:36David J. Thouless, F. Duncan M. Haldane oraz J. Michael Kosterlitz otrzymali Nobla z fizyki za teoretyczne odkrycia dotyczące topologicznych przejść fazowych oraz topologicznych faz materii. W opinii ekspertów dali oni początek rozległej… Czytaj dalej »
Prezydent podpisał ustawę o identyfikacji elektronicznej
2016-09-27, 16:44Ułatwienie w komunikacji elektronicznej dla obywateli, przedsiębiorców i administracji publicznej na terenie Unii Europejskiej zakłada ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, którą we wtorek podpisał prezyden… Czytaj dalej »