Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu
Innowacyjna jednostka napędowa, kąpielówki ratunkowe i maty do ćwiczeń zmniejszających wady wzroku - to przykłady projektów zgłoszonych do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Toruniu.
W programie Festiwalu znalazły się również warsztaty i różne pokazy. Celem imprezy jest wspieranie młodych ludzi w rozwijaniu ich pasji naukowych.
- Prezentujemy silnik, który działa jak przekładnia hydrauliczna. Elektryczna deskorolka na tradycyjnych bateriach zwykle przejeżdża do 30 minut, z naszym silnikiem byłoby to 40-50 minut, dlatego że mniejszy silnik mógłby poruszać większy ciężar - mówili uczestniczący w konkursie Dorian i Wiktor, uczniowie Gimnazjum nr 17 w Bydgoszczy.
- Oceniane będą: oryginalność, pasja, podejście twórcy, nakład pracy. Moim zdaniem tak powinna wyglądać edukacja - powiedział Maciej Krużewski, przewodniczący jury, prezes Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji.
- W konkursie mamy projekty badawcze. Pokazują i pasję i zainteresowanie nauką tych młodych ludzi - dodała Joanna Gogolińska dyrektor Fundacji Zaawansowanych Technologii, organizator programu E(x)plory.
Impreza zorganizowana została w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży w Toruniu.
Nagrodami są stypendia na rozwój projektów oraz możliwość reprezentowania Polski na konkursach międzynarodowych.
Zobacz także
Parlament Europejski o ultraszybkim internecie 5G
2017-06-01, 18:14Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wzywa kraje członkowskie do lepszej współpracy we wprowadzaniu technologii ultraszybkiego internetu 5G w całej Unii Europejskiej; przestrzegł przed opóźnieniami. Czytaj dalej »
"Ziemia" w centrum zainteresowania 21. Pikniku Naukowego
2017-05-29, 20:11Piknik Naukowy - największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę - odbędzie się 3 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznej 21. edycji pikniku jest nasza planeta Ziemia. Czytaj dalej »
Polscy archeolodzy pracują w Gruzji już od stu lat
2017-05-29, 14:46Pierwsi polscy archeolodzy pracowali w Gruzji już 100 lat temu; od 2012 r. działają tam wyjątkowo intensywnie, badając m.in. pozostałości rzymskiego fortu i cmentarzyska sprzed ponad 2,5 tys. lat. W środę z archeologami ma się spotkać… Czytaj dalej »
Eksperci: twórcy oprogramowania WannaCry mogli pochodzić z południowych Chin
2017-05-29, 08:32Twórcy złośliwego oprogramowania WannaCry, wykorzystanego w serii cyberataków z 12 maja, mogli pochodzić z południowych Chin - wskazuje analiza lingwistyczna przeprowadzona przez firmę Flashpoint, zajmującą się oceną ryzyka biz… Czytaj dalej »
Eksperci: Endoskopia wczesnego raka jelita grubego pozwala uniknąć rozległych operacji
2017-05-24, 19:22Zastosowanie techniki endoskopowej w leczeniu wczesnego raka przewodu pokarmowego pozwala uniknąć obciążających dla pacjenta operacji - podkreślali eksperci - uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Łodzi z udziałem światowej klasy… Czytaj dalej »