Przeszczepy tysięcy własnych włosów w dwa dni, zamiast w dwa lata
Pierwszy w Polsce robot do przeszczepiania naturalnych włosów czeka w Katowicach na pacjentów i pacjentki. To jedyne na świecie urządzenie, które samodzielnie pobiera ze skóry głowy tysiące włosów, a następnie przygotowuje miejsca do ich wszczepiania. Sprowadził go do swojej kliniki dr Grzegorz Turowski, amerykański chirurg polskiego pochodzenia.
Robot ARTAS został skonstruowany w Dolinie Krzemowej przez Restoration Robotics, aby pomagać w odbudowie owłosienia głowy u osób łysiejących, a także pacjentów po przeszczepach czy po radioterapii.
"Włosy, które proponujemy są naturalne, to są włosy pacjenta, które można ścinać" - mówi dr Grzegorz Turowski.
ARTAS - obsługiwany przez technika i pod nadzorem lekarza - przeczesuje głowę pacjenta milimetr po milimetrze i pobiera pojedyncze, wyselekcjonowane, najlepsze zespoły mieszkowe. Potem przygotowuje miejsca do przeszczepu, wykonując na łysinie serię nakłuć, w które następnie wszczepia pobrane wcześniej i odpowiednio przygotowane włosy.
"To, co kiedyś proponowano mi, że zrobi się to w dwa lata, oni proponują mi w dwa dni" - mówi pan Michał, 34-letni pacjent kliniki.
Zabieg z wykorzystaniem robota przebiega nieporównywalnie szybciej niż podczas metod manualnych i - dzięki specjalnemu systemowi komputerowemu - bardzo precyzyjnie, z prowadzoną na bieżąco kontrolą parametrów mieszków włosowych. Nie pozostawia też szpecących i często bolesnych blizn. ARTAS może pobrać ponad tysiąc mieszków na godzinę i przygotować w ciągu godziny ponad dwa tysiące miejsc do przeszczepu.
"Przeciętny zabieg przeszczepu włosów, to jest około 2-3 tysięcy włosów, a to jest tak naprawdę 9 tysięcy operacji chirurgicznych wykonanych w ciągu kilku godzin" - mówi dr Turowski.
Tak przeszczepione włosy „naprawdę będą rosły - zapewnia dermatolog dr n. med. Elżbieta Meszyńska. - Będą rosły tak naturalnie, jak one rosną z tej lokalizacji, z której jej pobraliśmy” - dodaje. Stosując duże przeszczepy można według niej uzyskać „bardzo fajną gęstość”. Podkreśla jednocześnie, że dużą gęstość włosów można uzyskać wyłącznie za pomocą robota ARTAS.
"U kobiet robi się to w ten sposób, że nie trzeba ścinać włosów, można podnieść włosy i pobrać je pod spodem, także kobiety mogą funkcjonować bez obcinania włosów, które u mężczyzn jest stosunkowo łatwiej tolerowane" - informuje dr Grzegorz Turowski.
Takie zabiegi są wykonywane w Stanach Zjednoczonych od siedmiu lat, a w Katowicach od września 2016 roku.
Co roku wykonuje się na świecie ponad milion zabiegów chirurgicznej i niechirurgicznej rekonstrukcji owłosienia - podaje International Society of Hair Restoration Surgery (ISHRS).
Z informacji zebranych przez ośrodek Dr Turowski Hair Restoration Clinic wynika, że Polska jest w pierwszej dziesiątce najbardziej łysiejących narodów. Szacuje się, że problem utraty włosów dotyka w kraju blisko 40 proc. mężczyzn, stając się źródłem kompleksów dla 42 proc. z nich.
Materiał powstał we współpracy z Dr Turowski Hair Restoration Clinic w Katowicach.
Zobacz także
Zdalne połączenie ze światem nauki. Taką propozycję ma Młyn Wiedzy w Toruniu
2020-03-18, 07:03Cukier, woda, barwniki spożywcze, miarka i waga kuchenna - tyle wystarczy aby zrobić w domu tęczę. To jedna z propozycji zabawy i nauki przygotowana przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w ramach akcji #ZostańwDomu. Czytaj dalej »
Dziesięć przykazań WHO w sprawie walki z koronawirusem
2020-03-01, 06:00Wobec ekspansji koronawirusa na całym świecie dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił w Genewie „Dziesięć rad jak uniknąć zarażenia koronawirusem”. Czytaj dalej »
Koronawirus SARS-CoV-2 i choroba COVID-19. Co musisz wiedzieć?
2020-02-29, 11:43Kto jest najbardziej narażony na zakażenie i zachorowanie? Jakie działania profilaktyczne można podjąć? Jaka jest śmiertelność? Prezentujemy zamieszczone na stronie Polskiej Akademii Nauk odpowiedzi na najczęściej zadawane pyta… Czytaj dalej »
Sprzęt za 5 mln zł trafił do laboratoriów UKW w Bydgoszczy
2020-02-27, 22:00Do laboratoriów badawczo-rozwojowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy trafił nowoczesny sprzęt, dzięki któremu uczelnia będzie mogła jeszcze bardziej zacieśnić współpracę z biznesem i prowadzić więcej badań dla… Czytaj dalej »
Nagroda w Malezji dla naukowców z UTP. Za co?
2020-02-25, 21:28Sukces zespołu naukowców bydgoskiego Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego. Ich wynalazek zdobył srebrny medal na targach wynalazczości w Malezji. Chodzi o urządzenie dla przetwórni przemysłu spożywczego. Czytaj dalej »