Przeszczepy tysięcy własnych włosów w dwa dni, zamiast w dwa lata
Pierwszy w Polsce robot do przeszczepiania naturalnych włosów czeka w Katowicach na pacjentów i pacjentki. To jedyne na świecie urządzenie, które samodzielnie pobiera ze skóry głowy tysiące włosów, a następnie przygotowuje miejsca do ich wszczepiania. Sprowadził go do swojej kliniki dr Grzegorz Turowski, amerykański chirurg polskiego pochodzenia.
Robot ARTAS został skonstruowany w Dolinie Krzemowej przez Restoration Robotics, aby pomagać w odbudowie owłosienia głowy u osób łysiejących, a także pacjentów po przeszczepach czy po radioterapii.
"Włosy, które proponujemy są naturalne, to są włosy pacjenta, które można ścinać" - mówi dr Grzegorz Turowski.
ARTAS - obsługiwany przez technika i pod nadzorem lekarza - przeczesuje głowę pacjenta milimetr po milimetrze i pobiera pojedyncze, wyselekcjonowane, najlepsze zespoły mieszkowe. Potem przygotowuje miejsca do przeszczepu, wykonując na łysinie serię nakłuć, w które następnie wszczepia pobrane wcześniej i odpowiednio przygotowane włosy.
"To, co kiedyś proponowano mi, że zrobi się to w dwa lata, oni proponują mi w dwa dni" - mówi pan Michał, 34-letni pacjent kliniki.
Zabieg z wykorzystaniem robota przebiega nieporównywalnie szybciej niż podczas metod manualnych i - dzięki specjalnemu systemowi komputerowemu - bardzo precyzyjnie, z prowadzoną na bieżąco kontrolą parametrów mieszków włosowych. Nie pozostawia też szpecących i często bolesnych blizn. ARTAS może pobrać ponad tysiąc mieszków na godzinę i przygotować w ciągu godziny ponad dwa tysiące miejsc do przeszczepu.
"Przeciętny zabieg przeszczepu włosów, to jest około 2-3 tysięcy włosów, a to jest tak naprawdę 9 tysięcy operacji chirurgicznych wykonanych w ciągu kilku godzin" - mówi dr Turowski.
Tak przeszczepione włosy „naprawdę będą rosły - zapewnia dermatolog dr n. med. Elżbieta Meszyńska. - Będą rosły tak naturalnie, jak one rosną z tej lokalizacji, z której jej pobraliśmy” - dodaje. Stosując duże przeszczepy można według niej uzyskać „bardzo fajną gęstość”. Podkreśla jednocześnie, że dużą gęstość włosów można uzyskać wyłącznie za pomocą robota ARTAS.
"U kobiet robi się to w ten sposób, że nie trzeba ścinać włosów, można podnieść włosy i pobrać je pod spodem, także kobiety mogą funkcjonować bez obcinania włosów, które u mężczyzn jest stosunkowo łatwiej tolerowane" - informuje dr Grzegorz Turowski.
Takie zabiegi są wykonywane w Stanach Zjednoczonych od siedmiu lat, a w Katowicach od września 2016 roku.
Co roku wykonuje się na świecie ponad milion zabiegów chirurgicznej i niechirurgicznej rekonstrukcji owłosienia - podaje International Society of Hair Restoration Surgery (ISHRS).
Z informacji zebranych przez ośrodek Dr Turowski Hair Restoration Clinic wynika, że Polska jest w pierwszej dziesiątce najbardziej łysiejących narodów. Szacuje się, że problem utraty włosów dotyka w kraju blisko 40 proc. mężczyzn, stając się źródłem kompleksów dla 42 proc. z nich.
Materiał powstał we współpracy z Dr Turowski Hair Restoration Clinic w Katowicach.
Zobacz także
Palestyńczycy coraz bliżej sieci 3G
2015-08-14, 08:36Izrael poinformował władze Autonomii Palestyńskiej o możliwości przydzielenia pasm radiowych, które umożliwiłyby udostępnienie mieszkańcom Zachodniego Brzegu sieci 3G. Palestyńscy operatorzy mogą obecnie zaoferować swoim klientom… Czytaj dalej »

Marsjański łazik z UTP zmierzy się z konkurentami z całej Europy
2015-08-13, 13:52Studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wystartują w największych w Europie zawodach konstruktorów łazików marsjańskich. Stworzone przez młodych ludzi roboty będą musiały wykonać 5 zadań w terenie, a oceniać… Czytaj dalej »
ESA podpisała umowę ws. opracowania nowego modelu rakiety Ariane
2015-08-12, 17:24Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zawarła w środę w Paryżu umowę z producentem rakiet Airbus Safran Launchers (ASL) w sprawie opracowania nowej kosmicznej rakiety nośnej Ariane 6, co będzie kosztować 2,4 mld euro. Czytaj dalej »

Ze środy na czwartek noc "spadających gwiazd"
2015-08-12, 08:17Maksimum roju Perseidów, czyli nawet 100 spadających gwiazd na godzinę, czeka miłośników astronomii w nocy ze środy na czwartek. Obserwacje tych meteorów będą odbywały się w wielu miejscach w Polsce, a największe w warszawskim… Czytaj dalej »
CBOS: Rodzice boją się o nowe znajomości dzieci w sieci
2015-08-11, 16:16Rodzice i dziadkowie obawiają się niebezpiecznych kontaktów i znajomości, które dzieci mogą nawiązać za pośrednictwem internetu. Najbardziej boją się zagrożeń o charakterze seksualnym, przede wszystkim pedofilii - wynika z sondażu… Czytaj dalej »