Premier: chcemy, by pomysły naukowców trafiały do gospodarki
Polskiemu rządowi zależy na tym, by połączyć gospodarkę i naukę; chcemy by to, co powstaje na uczelniach, w zaciszach gabinetów i w laboratoriach, trafiało do gospodarki - powiedziała premier Beata Szydło otwierając na targach w Hanowerze stoisko poświęcone polskiej nauce.
Stoisko SciTech Poland pokazuje to, co mamy najlepsze w polskich badaniach i w polskiej nauce - powiedziała Szydło, otwierając je w poniedziałek wraz z wicepremierem i ministrem nauki Jarosławem Gowinem na targach przemysłowych w Hanowerze.
Polski rząd stawia bardzo mocno na gospodarkę i rozwój - mówiła premier. Jak dodała, realizowany przez rząd Plan Odpowiedzialnego Rozwoju ma m.in. pobudzać łączenie gospodarki i nauki. "Robimy wszystko, by te dwie dyscypliny zaczęły w pewnym momencie bardzo mocno kooperować" - zaznaczyła.
Podkreśliła, że polskiemu rządowi zależy na tym, by to, co powstaje na uczelniach, w zaciszach gabinetów i w laboratoriach, trafiało do gospodarki.
"Polska gospodarka musi rozwijać się w oparciu o nowoczesne technologie, musi być konkurencyjna, musi być kreatywna, energetyczna. Chcemy wygrywać młodością tych, którzy tę gospodarkę i naukę tworzą" - mówiła Szydło.
W ocenie premier to dobry moment, by chwalić się tym, co Polska osiągnęła do tej pory. "Abyśmy pokazywali, że Polska to bezpieczny, dobrze rozwijający się kraj, w którym jest coraz lepszy klimat do podejmowania wyzwań gospodarczych" - zaznaczyła.
Wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin wyraził nadzieję, że w przyszłości światowa i europejska gospodarka będzie w większym niż do tej pory stopniu oparta na dorobku polskich naukowców. "Polska nauka, polskie uczelnie przechodzą teraz fazę głębokich reform. Jednym z filarów tych reform jest zbudowanie pomostu pomiędzy światem nauki a światem gospodarki" - podkreślił.
Jak wymieniał, wprowadzone zostały nowe zasady finansowania uczelni, które według niego mają na celu "dowartościowanie" współpracy z gospodarką. Dodał, że od 1 stycznia obowiązuje ustawa o innowacyjności, która "stwarza cały szereg zachęt po stronie przedsiębiorców i naukowców do wzajemnej współpracy".
Gowin mówił też, że w zeszłym tygodniu Sejm przyjął ustawę o doktoratach wdrożeniowych, która ma na celu uruchomienie nowej ścieżki kariery akademickiej, co z kolei będzie służyć zbudowaniu wspomnianego pomostu pomiędzy nauką a gospodarką.
Według wicepremiera i ministra nauki Polska już dzisiaj jest w pierwszej dwudziestce pod względem poziomu osiągnięć naukowych na świecie. Gowin wyraził przekonanie, że dzięki działaniom rządu Szydło i reformom polskich uczelni i instytutów badawczych "jesteśmy w stanie w ciągu najbliższych lat zbliżyć się ku pierwszej dziesiątce".
Stoisko SciTech Poland poświęcone polskiej nauce zostało zorganizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na ponad 400 metrach kwadratowych goście i uczestnicy targów poznają najciekawsze wynalazki z polskich uczelni, instytutów badawczych oraz nowatorskie rozwiązania stworzone przez polskich studentów, łącznie 27 rozwiązań. Strefa SciTech Poland jest komplementarna ze zlokalizowaną w pawilonie narodowym strefą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), gdzie zaprezentowanych będzie 10 technologii.
Targi Hannover Messe to jedna z największych imprez tego typu na świecie. W tym roku krajem partnerskim jest Polska. Na targach łącznie obecnych jest ok. 200 polskich firm. Polskie stanowisko, które w poniedziałek premier Szydło otworzyła wspólnie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, zajmuje 1,2 tys. m kw. Targi potrwają do 28 kwietnia.
Z Hanoweru Magdalena Cedro (PAP)
Zobacz także
Eksperci: Endoskopia wczesnego raka jelita grubego pozwala uniknąć rozległych operacji
2017-05-24, 19:22Zastosowanie techniki endoskopowej w leczeniu wczesnego raka przewodu pokarmowego pozwala uniknąć obciążających dla pacjenta operacji - podkreślali eksperci - uczestnicy warsztatów zorganizowanych w Łodzi z udziałem światowej klasy… Czytaj dalej »
Sala wykładowa w ciężarówce
2017-05-23, 18:51Show Car Inter Cars - to niezwykła ciężarówka, która z pojazdu drogowego przekształca się w przestronną salę szkoleniową. Mobilne centrum szkoleniowe stanęło w Centrum Kształcenia Praktycznego w Grudziądzu. Czytaj dalej »
"Near space" w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
2017-05-20, 14:05Na konferencję 'Near space' w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu przyjechało 200 miłośników badań stratosfery i badań technologii kosmicznych. Czytaj dalej »
W kolejnym banku można założyć Profil Zaufany
2017-05-19, 15:05Pekao SA to kolejny bank, który umożliwia założenie Profilu Zaufanego (eGO) za pośrednictwem swojej bankowości elektronicznej, bez wychodzenia z domu - poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji w piątek w komunikacie. Czytaj dalej »
Innowacyjny, polski druk wątroby 3D ułatwi operacje chorych
2017-05-18, 10:24Student medycyny Uniwersytetu Jagiellońskiego Jan Witowski opracował innowacyjną, prawdopodobnie najtańszą na świecie metodę druku modeli wątroby 3D. Wydrukowane egzemplarze już pomagają operować pojedynczych pacjentów. Czytaj dalej »