Gowin: na targach w Hanowerze zaprezentujemy elitę polskich uczonych
Na targach branży przemysłowej w Hanowerze zaprezentujemy elitę polskich uczonych i wielu polskich innowatorów – zapowiedział w piątek wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin. Polska jest w tym roku partnerem targów.
Międzynarodowe Targi Innowacyjnych Technologii Przemysłowych Hannover Messe 2017 odbędą się w Hanowerze (Niemcy) między 24 a 28 kwietnia.
"To są najważniejsze targi technologiczne na świecie. (...) Polska będzie tzw. głównym partnerem tegorocznych targów, czyli tak naprawdę głównym bohaterem" - powiedział w piątek podczas spotkania z dziennikarzami w resorcie nauki Jarosław Gowin. Jego zdaniem jest to szansa dla naszego kraju.
"Nasza obecność w Hanowerze to jest okazja do pokazania twarzy Polski innej niż ta, jakiej obraz dominuje w mediach zagranicznych. Myślę o twarzy dużo prawdziwszej. Chcemy pokazać naszych wybitnych polskich uczonych, chcemy pokazać twarz młodych, zdolnych naukowców. Chcemy pokazać, że Polska jest krajem tętniącym przedsiębiorczością, tętniącym start-upami" - powiedział wicepremier.
Polska będzie miała w Hanowerze dwa stoiska.
Polskie stoisko narodowe będzie największym stoiskiem na targach. Na ponad 1200 m2 zostanie zaprezentowany szereg nowatorskich technologii i produktów stworzonych przez polskie firmy i jednostki naukowe.
Poza tym pojawi się, organizowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, stoisko SciTech Poland poświęcone polskiej nauce. Tam, na ponad 400 m2 goście i uczestnicy targów poznają 27 rozwiązań - najciekawsze wynalazki z polskich uczelni, instytutów badawczych oraz nowatorskie rozwiązania stworzone przez polskich studentów. Strefa SciTech Poland jest komplementarna ze zlokalizowaną w pawilonie narodowym strefą Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), gdzie zaprezentowanych będzie 10 technologii.
"Wieziemy do Hanoweru elitę polskich uczonych różnych pokoleń i wieziemy cały szereg bardzo interesujących, potencjalnie efektywnych technologicznie gospodarczo wynalazków. Wieziemy to po to, by z jednej strony pokazać ogólny potencjał polskiej nauki, ale z drugiej strony, żeby zainteresować konkretnych inwestorów współpracą z zespołami badawczymi" – powiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Wśród polskich rozwiązań, które będzie można oglądać na Hanower Messe są m.in. tramwaj indywidualny, 15-milimetrowy robot-gąsienica, robot do zapylania roślin, system do detekcji i neutralizacji dronów czy nowy tomograf PET.
Uczestnicy targów, dzięki przygotowanym przez NCBR „wirtualnym spacerom”, przeniosą się do nowoczesnych i świetnie wyposażonych polskich laboratoriów, które śmiało mogą konkurować z zagranicznymi ośrodkami, świadcząc usługi w zakresie B+R dla biznesu i instytucji naukowych. W ten sposób zaprezentują się m.in. Wrocławskie Centrum Badań EIT+, Centrum Cyklotronowe Bronowice IFJ PAN czy Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS.
Ludwika Tomala (PAP)
Zobacz także
Warszawa, Poznań i Kraków najczęściej atakowanymi przez hakerów miastami w Polsce
2018-07-07, 14:30Warszawa, Poznań i Kraków znalazły się na liście najczęściej atakowanych przez hakerów miast w Polsce - wynika z wyliczeń firmy F-Secure. Zgromadzone przez firmę dane nie wskazują, jakie konkretnie podmioty i instytucje są celem… Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-07-05_1530773691.jpg)
Archeolog znalazł w przedwojennej prasie informacje nt. nieznanych wykopalisk
2018-07-05, 08:54Nie tylko w czasie wykopalisk czy w muzealnych zbiorach można dokonać odkryć archeologicznych, ale również w... gazetach. W przedwojennej prasie tylko z niewielkiej części Ziem Odzyskanych naukowiec natknął się na opisy wielu nieznanych… Czytaj dalej »
MKiDN: rząd nie akceptuje żadnych rozwiązań ograniczających wolność słowa w internecie
2018-07-03, 10:09Polski rząd nie akceptuje żadnych rozwiązań ograniczających wolność słowa w internecie - podkreśla MKiDN. Polska nie poparła dyrektywy KE o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym, ale wraz z innymi krajami, zaproponowała… Czytaj dalej »
Morawiecki: Polska staje się eksporterem wysoko zaawansowanych technologii
2018-06-28, 20:13Przechodzimy od Polski, która importowała wysoko zaawansowane technologie, do Polski, która jest ich eksporterem - mówił w poniedziałek podczas Forum Wizja Rozwoju premier Mateusz Morawiecki. Podczas Forum podpisano list intencyjny ws… Czytaj dalej »
Olympus otworzy we Wrocławiu centrum usług biznesowych
2018-06-26, 19:28Olympus - japoński producent technologii m.in dla systemów medycznych, rozwiązań naukowych i aparatów cyfrowych - otworzy we Wrocławiu centrum usług biznesowych dla Europy, Bliskiego Wschodu oraz Afryki. Firma w ciągu najbliższych… Czytaj dalej »