Firmy będą musiały zgłaszać przypadki ataków hakerskich
Firmy z sektorów kluczowych takich jak energetyka, bankowość czy zdrowie, a także dostawcy usług cyfrowych będą mieć obowiązek zgłaszania cyberataków na ich sieci do specjalnych organów tzw. CERT-ów - powiedział Krzysztof Silicki podczas konferencji CYBERSEC.
Obowiązek ten wejdzie w życie w 2018 roku. Wynika on z unijnej dyrektywy NISE, która została przyjęta przez państwa UE w 2016 r. – wyjaśnił Silicki, dyrektor ds. Współpracy i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK, wiceprzewodniczący Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA).
"Przy dzisiejszym stopniu rozwoju technologicznego możliwy jest np. atak hakerski na sieci wodociągowe, który pozbawi ludzi możliwości korzystania z wody pitnej czy narazi ich na niebezpieczeństwo jej skażenia" – powiedział Krzysztof Silicki podczas konferencji.
Jak podkreślił Silicki nie chodzi tu o zgłaszanie wszystkich cyberataków, ale tych, które "są istotne i powodują określone negatywne skutki – np. zakłócenia w linii produkcyjnej, czy zakłócenia działania sieci energetycznej".
Takie incydenty naruszenia bezpieczeństwa trzeba będzie zgłaszać do specjalnych zespołów szybkiego reagowania na cyberzagrożenia (Computer Emergency Response Teams, CERTs). CERTy mają być dostępne 24 godziny na dobę. Ich zadaniem będzie koordynowanie działań w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Jak podkreślił Silicki ważne jest, by obowiązek zgłaszania takich incydentów nie nakładał na zgłaszających negatywnych skutków. "Czyli nie powinno być tak, że z powodu obowiązku zgłoszenia ataku na sieć mam za chwilę kontrolę czy audyt, który nałoży na moją firmę kary" – wyjaśnił. Silicki podkreślił, że należy raczej pomyśleć o zachętach dla przedsiębiorców zgłaszających zagrożenia cybernetyczne, by przestrzec innych działających na rynku.
Dzielenie się takimi informacjami jest bardzo ważne. "Dzięki takim informacjom można ostrzegać inne firmy z danego sektora, ale też przedsiębiorstwa z sektorów pokrewnych" – podkreślił Silicki.
Dodał, że większość cyberataków jest dziś bardzo zaawansowana i część przedsiębiorców sobie z nimi nie radzi. "Dzięki obowiązkowi raportownia będzie można tworzyć plan sytuacyjny zagrożeń, by moc określić jego skalę, by określić, jakie środki przedsięwziąć, żeby się tego typu ataki nie zdarzały" – wyjaśnił Silicki.
6 lipca 2016 r. Parlament Europejski przyjął Dyrektywę NIS, dotyczącą bezpieczeństwa sieci i informacji. Przepisy nakładają na objęte dyrektywą podmioty pewne obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa cybernetycznego.
Dotyczy to m.in. tzw. operatorów usług kluczowych. Przepisy Dyrektywy obejmują m.in. sektor bankowy, energetyczny, transport, ochronę zdrowia. Na mocy nowych przepisów państwa zostały zobowiązane do przyjęcia krajowych strategii NIS. Przepisy przewidują również powołanie grupy współpracy (składającej się z przedstawicieli państw członkowskich) oraz sieci krajowych CSIRTów, wspomaganej przez ENISA (Europejską Agencję Bezpieczeństwa Sieci i Informacji). Państwa członkowskie mają 21 miesięcy na wprowadzenie przepisów dyrektywy do krajowych porządków prawnych oraz dodatkowe 6 miesięcy na identyfikację wspomnianych operatorów usług kluczowych. (PAP)
Zobacz także
Deloitte: pracodawcy nie dotrzymują tempa rewolucji technologicznej
2017-02-28, 13:11Pracodawcy muszą zmienić struktury organizacyjne, systemy zarządzania talentami i strategie kadrowe, aby dotrzymać tempa rewolucji technologicznej - wynika z raportu firmy Deloitte. Wiele firm działa w oparciu o przestarzałe praktyki… Czytaj dalej »
Startup Weekend w Toruniu
2017-02-25, 18:21100 uczestników z kraju i zagranicy podzielonych na zespoły. 54 godziny na przygotowanie projektu biznesu lub produktu, który będzie można sprzedać na rynku. W Toruńskim Parku Technologicznym zorganizowano Startup Weekend. Czytaj dalej »
Odkryto system siedmiu planet podobnych do Ziemi
2017-02-22, 20:55Aż siedem planet krąży w układzie odległym od nas 'zaledwie' 40 lat świetlnych. Mają one rozmiary podobne do Ziemi, mogą tam panować ziemskie temperatury i istnieć woda w stanie ciekłym. O odkryciu poinformowała NASA i Europejskie… Czytaj dalej »
Autonomiczne samochody Ubera rozpoczęły jazdy w Arizonie
2017-02-22, 10:58Autonomiczne samochody Ubera rozpoczęły jazdy po ulicach miasta Tempe w amerykańskim stanie Arizona. Pierwszym oficjalnym pasażerem samodzielnie jeżdżącego pojazdu koncernu był gubernator Doug Ducey, który już wcześniej wspierał… Czytaj dalej »
W 2030 r. krajowy sektor kosmiczny ma skutecznie konkurować na rynku UE
2017-02-16, 10:32Wdrożenie Polskiej Strategii Kosmicznej sprawi, że w 2030 roku krajowy sektor kosmiczny będzie mógł skutecznie konkurować na europejskim rynku, a jego obroty wyniosą co najmniej 3 proc. ogólnych obrotów unijnego rynku kosmicznego… Czytaj dalej »