Firmy będą musiały zgłaszać przypadki ataków hakerskich
Firmy z sektorów kluczowych takich jak energetyka, bankowość czy zdrowie, a także dostawcy usług cyfrowych będą mieć obowiązek zgłaszania cyberataków na ich sieci do specjalnych organów tzw. CERT-ów - powiedział Krzysztof Silicki podczas konferencji CYBERSEC.
Obowiązek ten wejdzie w życie w 2018 roku. Wynika on z unijnej dyrektywy NISE, która została przyjęta przez państwa UE w 2016 r. – wyjaśnił Silicki, dyrektor ds. Współpracy i Rozwoju Cyberbezpieczeństwa w NASK, wiceprzewodniczący Rady Zarządzającej Agencji Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ENISA).
"Przy dzisiejszym stopniu rozwoju technologicznego możliwy jest np. atak hakerski na sieci wodociągowe, który pozbawi ludzi możliwości korzystania z wody pitnej czy narazi ich na niebezpieczeństwo jej skażenia" – powiedział Krzysztof Silicki podczas konferencji.
Jak podkreślił Silicki nie chodzi tu o zgłaszanie wszystkich cyberataków, ale tych, które "są istotne i powodują określone negatywne skutki – np. zakłócenia w linii produkcyjnej, czy zakłócenia działania sieci energetycznej".
Takie incydenty naruszenia bezpieczeństwa trzeba będzie zgłaszać do specjalnych zespołów szybkiego reagowania na cyberzagrożenia (Computer Emergency Response Teams, CERTs). CERTy mają być dostępne 24 godziny na dobę. Ich zadaniem będzie koordynowanie działań w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Jak podkreślił Silicki ważne jest, by obowiązek zgłaszania takich incydentów nie nakładał na zgłaszających negatywnych skutków. "Czyli nie powinno być tak, że z powodu obowiązku zgłoszenia ataku na sieć mam za chwilę kontrolę czy audyt, który nałoży na moją firmę kary" – wyjaśnił. Silicki podkreślił, że należy raczej pomyśleć o zachętach dla przedsiębiorców zgłaszających zagrożenia cybernetyczne, by przestrzec innych działających na rynku.
Dzielenie się takimi informacjami jest bardzo ważne. "Dzięki takim informacjom można ostrzegać inne firmy z danego sektora, ale też przedsiębiorstwa z sektorów pokrewnych" – podkreślił Silicki.
Dodał, że większość cyberataków jest dziś bardzo zaawansowana i część przedsiębiorców sobie z nimi nie radzi. "Dzięki obowiązkowi raportownia będzie można tworzyć plan sytuacyjny zagrożeń, by moc określić jego skalę, by określić, jakie środki przedsięwziąć, żeby się tego typu ataki nie zdarzały" – wyjaśnił Silicki.
6 lipca 2016 r. Parlament Europejski przyjął Dyrektywę NIS, dotyczącą bezpieczeństwa sieci i informacji. Przepisy nakładają na objęte dyrektywą podmioty pewne obowiązki związane z zapewnieniem bezpieczeństwa cybernetycznego.
Dotyczy to m.in. tzw. operatorów usług kluczowych. Przepisy Dyrektywy obejmują m.in. sektor bankowy, energetyczny, transport, ochronę zdrowia. Na mocy nowych przepisów państwa zostały zobowiązane do przyjęcia krajowych strategii NIS. Przepisy przewidują również powołanie grupy współpracy (składającej się z przedstawicieli państw członkowskich) oraz sieci krajowych CSIRTów, wspomaganej przez ENISA (Europejską Agencję Bezpieczeństwa Sieci i Informacji). Państwa członkowskie mają 21 miesięcy na wprowadzenie przepisów dyrektywy do krajowych porządków prawnych oraz dodatkowe 6 miesięcy na identyfikację wspomnianych operatorów usług kluczowych. (PAP)
Zobacz także
Facebook umożliwi wyrażanie więcej emocji
2015-09-16, 10:27Na Facebooku ma się w końcu pojawić nie tylko możliwość polubienia czegoś, ale też wyrażenia innych emocji. Jednak obok przycisku 'lubię to' raczej nie pojawi się po prostu przycisk 'nie lubię', z wizerunkiem skierowanego na dół… Czytaj dalej »
Eksperci prognozują przyszłość polskiego rynku wideo w internecie: czeka nas rewolucja
2015-09-15, 11:06Polską branżę wideo na żądanie czeka rewolucja po wejściu do kraju globalnych graczy; zamiast określonej ramówki dnia pojawią się spersonalizowane playlisty układane przez oglądających - oceniają w rozmowie z PAP eksperci. Czytaj dalej »
Telemedycyna zrewolucjonizuje ochronę zdrowia
2015-09-15, 10:58Globalny potencjał leczenia chorób przewlekłych z wykorzystaniem telemedycyny sięga miliardów dolarów. Zdaniem Anny Rulkiewicz, prezes LUX MED, telemedycyna pozwala na efektywne zarządzanie nakładami i zasadnicze wsparcie bezpieczeństwa… Czytaj dalej »
Apple może pobić zeszłoroczny rekord sprzedaży przez nowe iPhone'y
2015-09-14, 18:17Obecna dynamika sprzedaży nowych iPhone'ów pokazuje, że pobity zostanie zeszłoroczny rekord Apple'a - poinformował w poniedziałek producent smartfonów. Koncern szacuje, że liczba sprzedanych urządzeń w pierwszy weekend od premiery… Czytaj dalej »
Polscy biskupi będą pisać o wychowaniu na twitterze
2015-09-13, 10:36Od niedzieli, przez cały tydzień ośmiu polskich biskupów będzie zamieszczać na twitterze krótkie teksty na temat wychowania. To jedna z inicjatyw związanych z V Tygodniem Wychowania, który trwać będzie w Kościele od 13 do 19 w… Czytaj dalej »