CYBERSEC: krajowy system cyberbezpieczeństwa wyzwaniem i szansą
Budowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa jest zarówno wyzwaniem, jak i gospodarczą szansą dla Polski – ocenia prezes Instytutu Kościuszki, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego CYBERSEC Izabela Albrycht. W czwartek rozpoczęło się II Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL.
"Dbanie o bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych i systemów sterowania przemysłowego może doprowadzić do powstania nowej specjalizacji narodowej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Możemy tworzyć cyberprodukty i usługi dla bezpieczeństwa na potrzeby rynku krajowego, ale także jako nasz +towar eksportowy+. Mamy wiele atutów aby zrealizować ten plan" – mówiła Albrycht, otwierając konferencję.
Dodała, że mając na uwadze urzeczywistnienie tych założeń, cieszy ją, że "w projekcie Strategii Cyberbezpieczenstwa Polski znajdują się zapisy mówiące o potrzebie rozwoju potencjału gospodarczego w ramach sektora cyberbezpieczeństwa".
Albrycht zwróciła uwagę, że bez wątpienia znaleźliśmy się "na froncie nowoczesnej cyberwojny, której skala być może nie jest jeszcze dostrzegalna, ale statystyki i trendy mówią same za siebie". Dlatego, w jej ocenie, "tempo adaptacji musi znacznie przyspieszyć". Odniosła się tym samym m.in. do wyzwań, narzuconych dyrektywą NIS (Dyrektywa Parlamentu i Rady UE w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii - PAP), czy rozporządzeniem GDPR (Unijne rozporządzenie o ochronie danych – PAP).
"Od przeszło 6 lat budujemy ekspertyzę Instytutu Kościuszki w zakresie strategicznych wyzwań dla cyberbezpieczeństwa. (...) Widzimy, że w Polsce proces budowania systemu cyberbezpieczeństwa nie przebiega wystarczająco dynamicznie, dziś odpowiemy sobie na pytanie, czy należy nam się żółta kartka" – podkreśliła.
W II Polskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL biorą udział m.in. wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji dr Tomasz Zdzikot oraz zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała.
Dyskusje na CYBERSEC PL skoncentrowane będą wokół czterech tematów: państwo, obrona, przyszłość i biznes. Jednym z wiodących wątków tegorocznej edycji CYBERSEC PL będzie dyskusja dotycząca wdrożenia Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017–2022. Eksperci omówią kluczowe działania, jakie należy podjąć, aby zrealizować cele przewidziane w tym strategicznym z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju dokumencie.
Partnerem medialnym CYBERSEC PL jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
Zobacz także
UE/ Polska w koalicji 15 państw naciskających na KE w sprawie barier cyfrowych
2017-05-02, 18:0215 państw UE, w tym Polska, naciska na Komisję Europejską, by ta przedstawiła propozycje w sprawie eliminacji barier cyfrowych, jakie funkcjonują na unijnym jednolitym rynku. Polsce zależy zwłaszcza na wsparciu małych i średnich firm… Czytaj dalej »
Polski sektor kosmiczny ma potencjał
2017-04-30, 10:30Mimo, że rozmiar polskiego sektora kosmicznego nie jest na pierwszy rzut oka imponujący, to ma on potencjał - podkreśliła w wypowiedzi dla PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że polskimi specjalnościami stały się… Czytaj dalej »

Rzadki spektakl na kwietniowym niebie
2017-04-28, 10:0228 kwietnia wieczorem Księżyc zakryje Aldebarana - najjaśniejszą gwiazdę, jaka może być przesłonięta przez naszego satelitę. Od zakrycia Aldebarana 09 marca 1497 roku rozpoczął się kopernikański przewrót. Czytaj dalej »

Sonda Cassini ma wysłać sygnał z okolic Saturna
2017-04-27, 10:23Kosmiczna sonda Cassini ma dziś wysłać sygnał potwierdzający, czy ostatni etap jej misji idzie zgodnie z planem. Statek przez najbliższe miesiące ma krążyć w pobliżu Saturna. Czytaj dalej »

Transmisja z kosmosu w formacie Ultra-HD
2017-04-27, 10:15Sukcesem zakończyła się pierwsza w historii telewizyjna transmisja z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w formacie Ultra-HD. Z orbity do swoich kolegów na Ziemi mówili amerykańscy astronauci: Peggy Whitson i Jack Fischer. Czytaj dalej »