CYBERSEC: krajowy system cyberbezpieczeństwa wyzwaniem i szansą
Budowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa jest zarówno wyzwaniem, jak i gospodarczą szansą dla Polski – ocenia prezes Instytutu Kościuszki, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego CYBERSEC Izabela Albrycht. W czwartek rozpoczęło się II Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL.
"Dbanie o bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych i systemów sterowania przemysłowego może doprowadzić do powstania nowej specjalizacji narodowej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Możemy tworzyć cyberprodukty i usługi dla bezpieczeństwa na potrzeby rynku krajowego, ale także jako nasz +towar eksportowy+. Mamy wiele atutów aby zrealizować ten plan" – mówiła Albrycht, otwierając konferencję.
Dodała, że mając na uwadze urzeczywistnienie tych założeń, cieszy ją, że "w projekcie Strategii Cyberbezpieczenstwa Polski znajdują się zapisy mówiące o potrzebie rozwoju potencjału gospodarczego w ramach sektora cyberbezpieczeństwa".
Albrycht zwróciła uwagę, że bez wątpienia znaleźliśmy się "na froncie nowoczesnej cyberwojny, której skala być może nie jest jeszcze dostrzegalna, ale statystyki i trendy mówią same za siebie". Dlatego, w jej ocenie, "tempo adaptacji musi znacznie przyspieszyć". Odniosła się tym samym m.in. do wyzwań, narzuconych dyrektywą NIS (Dyrektywa Parlamentu i Rady UE w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii - PAP), czy rozporządzeniem GDPR (Unijne rozporządzenie o ochronie danych – PAP).
"Od przeszło 6 lat budujemy ekspertyzę Instytutu Kościuszki w zakresie strategicznych wyzwań dla cyberbezpieczeństwa. (...) Widzimy, że w Polsce proces budowania systemu cyberbezpieczeństwa nie przebiega wystarczająco dynamicznie, dziś odpowiemy sobie na pytanie, czy należy nam się żółta kartka" – podkreśliła.
W II Polskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL biorą udział m.in. wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji dr Tomasz Zdzikot oraz zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała.
Dyskusje na CYBERSEC PL skoncentrowane będą wokół czterech tematów: państwo, obrona, przyszłość i biznes. Jednym z wiodących wątków tegorocznej edycji CYBERSEC PL będzie dyskusja dotycząca wdrożenia Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017–2022. Eksperci omówią kluczowe działania, jakie należy podjąć, aby zrealizować cele przewidziane w tym strategicznym z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju dokumencie.
Partnerem medialnym CYBERSEC PL jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
Zobacz także
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-06-12_1528794291.jpg)
Ministerstwo Cyfryzacji: mamy od rana awarię Systemu Rejestrów Państwowych
2018-06-12, 11:04Mamy awarię Systemu Rejestrów Państwowych; oznacza to, że nie można korzystać z takich serwisów jak e-puap czy obywatel.gov.pl. - poinformował PAP Karol Many z biura prasowego resortu cyfryzacji. W Centralnym Ośrodku Informatyki powołany… Czytaj dalej »
Naukowcy badają mechanizmy rozprzestrzeniania się wirusa ASF
2018-06-11, 12:36Zależności pomiędzy strukturą populacji dzika, mobilnością tego gatunku oraz wysoką zjadliwością wirusa ASF mogą wpływać na wolne tempo rozprzestrzeniania się tej choroby w środowisku naturalnym - wynika z badań specjalistów… Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-05-22_1527008861.jpg)
Zuckerberg: za słabo chroniliśmy użytkowników Facebooka; jest mi przykro
2018-05-22, 19:03Zrobiliśmy za mało, by chronić użytkowników Facebooka - powiedział w Parlamencie Europejskim w Brukseli szef Facebooka Mark Zuckerberg. Jak dodał, ponosi za to odpowiedzialność i jest mu przykro. Czytaj dalej »
Tajani: wysłuchanie szefa Facebooka w PE z transmisją online
2018-05-22, 09:49Planowane początkowo jako spotkanie za zamkniętymi drzwiami wysłuchanie w Parlamencie Europejskim szefa Facebooka Marka Zuckerberga będzie transmitowane w internecie - poinformował w poniedziałek przewodniczący PE Antonio Tajani. Czytaj dalej »
Łódzki wynalazek pomoże usuwać zanieczyszczenia fosforanowe z wody
2018-05-22, 07:41'BioKer' to opracowane na Uniwersytecie Łódzkim lekkie kruszywo otoczone biopolimerem, dzięki któremu można usuwać zanieczyszczenia fosforanowe ze środowiska wodnego, stymulować wzrost mikroorganizmów, bądź wspomagać wzrost roślin… Czytaj dalej »