CYBERSEC: krajowy system cyberbezpieczeństwa wyzwaniem i szansą
Budowanie krajowego systemu cyberbezpieczeństwa jest zarówno wyzwaniem, jak i gospodarczą szansą dla Polski – ocenia prezes Instytutu Kościuszki, przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego CYBERSEC Izabela Albrycht. W czwartek rozpoczęło się II Polskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL.
"Dbanie o bezpieczeństwo systemów teleinformatycznych i systemów sterowania przemysłowego może doprowadzić do powstania nowej specjalizacji narodowej w dziedzinie cyberbezpieczeństwa. Możemy tworzyć cyberprodukty i usługi dla bezpieczeństwa na potrzeby rynku krajowego, ale także jako nasz +towar eksportowy+. Mamy wiele atutów aby zrealizować ten plan" – mówiła Albrycht, otwierając konferencję.
Dodała, że mając na uwadze urzeczywistnienie tych założeń, cieszy ją, że "w projekcie Strategii Cyberbezpieczenstwa Polski znajdują się zapisy mówiące o potrzebie rozwoju potencjału gospodarczego w ramach sektora cyberbezpieczeństwa".
Albrycht zwróciła uwagę, że bez wątpienia znaleźliśmy się "na froncie nowoczesnej cyberwojny, której skala być może nie jest jeszcze dostrzegalna, ale statystyki i trendy mówią same za siebie". Dlatego, w jej ocenie, "tempo adaptacji musi znacznie przyspieszyć". Odniosła się tym samym m.in. do wyzwań, narzuconych dyrektywą NIS (Dyrektywa Parlamentu i Rady UE w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu bezpieczeństwa sieci i systemów informatycznych na terytorium Unii - PAP), czy rozporządzeniem GDPR (Unijne rozporządzenie o ochronie danych – PAP).
"Od przeszło 6 lat budujemy ekspertyzę Instytutu Kościuszki w zakresie strategicznych wyzwań dla cyberbezpieczeństwa. (...) Widzimy, że w Polsce proces budowania systemu cyberbezpieczeństwa nie przebiega wystarczająco dynamicznie, dziś odpowiemy sobie na pytanie, czy należy nam się żółta kartka" – podkreśliła.
W II Polskim Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC PL biorą udział m.in. wiceminister obrony narodowej Bartłomiej Grabski, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji dr Tomasz Zdzikot oraz zastępca szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego Dariusz Gwizdała.
Dyskusje na CYBERSEC PL skoncentrowane będą wokół czterech tematów: państwo, obrona, przyszłość i biznes. Jednym z wiodących wątków tegorocznej edycji CYBERSEC PL będzie dyskusja dotycząca wdrożenia Strategii Cyberbezpieczeństwa RP na lata 2017–2022. Eksperci omówią kluczowe działania, jakie należy podjąć, aby zrealizować cele przewidziane w tym strategicznym z punktu widzenia bezpieczeństwa kraju dokumencie.
Partnerem medialnym CYBERSEC PL jest Polska Agencja Prasowa. (PAP)
Zobacz także
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-08-10_1533914971.jpg)
W sobotę start misji NASA w stronę Słońca
2018-08-10, 17:25Na sobotę o godz. 9:33 polskiego czasu zaplanowano wystrzelenie sondy kosmicznej Parker Solar Probe, która zbada Słońce z rekordowo bliskiej odległości. 11 sierpnia to pierwszy z możliwych terminów startu w najbliższych dniach - informuje… Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-08-10_1533909231.jpg)
Aplikacja RSO powiadomi o zagrożeniach
2018-08-10, 15:53Pożar? Powódź? Burza, a może korek na autostradzie? O zagrożeniach informuje nowa, zaktualizowana aplikacja RSO. Jest ona częścią Regionalnego Systemu Ostrzegania. Czytaj dalej »
MEN chce, by uczniowie mogli mieć legitymacje szkolne w smartfonach
2018-08-03, 19:29MEN chce, by uczniowie mogli mieć w smartfonie lub innym urządzeniu mobilnym aplikację potwierdzającej posiadanie legitymacji szkolnej. W piątek do konsultacji trafił projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie świadectw, dyplomów… Czytaj dalej »
![](public/info/2018/thumb_480_0/2018-07-26_1532630001.jpg)
CNN: piłka, którą Putin dał Trumpowi może zawierać mikrochip
2018-07-26, 19:55Mundialowa piłka, którą rosyjski przywódca Władimir Putin dał prezydentowi Donaldowi Trumpowi, może zawierać mikrochip; według portalu Adidasa jest to standardowe wyposażenie. Firma nie odpowiedziała na pytanie, czy mikrochip mógł… Czytaj dalej »
KE nakłada na Google karę za praktyki dotyczące Androida
2018-07-18, 20:20KE poinformowała o nałożeniu na Google kary w wysokości 4,34 mld euro za łamanie unijnych przepisów antymonopolowych na rynku systemów operacyjnych, wykorzystywanych m.in. przez smartfony. Amerykański koncern zapowiedział odwoła… Czytaj dalej »