50 pacjentów z Zabrza będzie pod zdalną opieką lekarzy
50 pacjentów z Zabrza (Śląskie) będzie przez pół roku pod stałą, ale zdalną opieką lekarzy dzięki nowoczesnym urządzeniom, które – stale noszone przy sobie – będą monitorować ich stan zdrowia. Pozwoli to szybko wychwycić ewentualne problemy i zareagować.
Umowę na przeprowadzenie pilotażowego badania w ramach projektu Miasto Zdrowia podpisali w poniedziałek w Zabrzu prezydent tego miasta Małgorzata Mańka-Szulik oraz przedstawiciele dostarczającej sprzęt firmy Comarch Healthcare i Śląskiego Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia.
„Na pewno bardzo ważny projekt, który jest na styku nauki, medycyny i wdrożeń. Chodzi o to, by zweryfikować to rozwiązanie – czy się sprawdza, czy się nie sprawdza, i dostosować je do potrzeb ewentualnie większej grupy pacjentów. Docelowo takie rozwiązania powinny być szeroko wykorzystywane” – podkreślił prezes Kardio-Med Silesia Adam Konka.
Jak powiedziała prezydent Mańka-Szulik, projekt Miasto Zdrowia to przykład medycyny przyszłości, która w Zabrzu zawsze znajdowała dobre warunki do rozwoju. W mieście działa Śląskie Centrum Chorób Serca – jeden z czołowych ośrodków o tym profilu w kraju, kliniki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, a także Fundacja Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi, prowadząca pionierskie prace nad protezami serca i robotem kardiochirurgicznym.
„Jestem zwolennikiem telemedycyny” – zadeklarował prof. Zbigniew Kalarus ze Śląskiego Centrum Chorób Serca. „Dzięki temu poprawimy metody leczenia naszych chorych. Weźmy chorego z nadciśnieniem – zanim pójdzie do lekarza, przez 2 tygodnie będzie miał za wysokie ciśnienie, coś się może stać. Tutaj, dzięki telemedycynie, korekcja dawek leków, które przyjmuje może nastąpić w tym samym lub następnym dniu. Dobra opieka telemedyczna skraca czas na zmianę decyzji terapeutycznej, to główna korzyść dla tych chorych” – dodał.
Pacjenci, którzy biorą udział w pilotażu, na czas realizacji projektu otrzymają urządzenia pozwalające na ciągłe wykonywanie wielodniowych badań. Będzie to 50 aparatów Comarch HMA zbierających informacje z urządzeń peryferyjnych, jak np. pulsoksymetr, i transmitujących dane do Centrum Telemonitoringu Kardio-Med Silesia oraz Centrum Zdalnej Opieki Medycznej w przychodni iMed24 w Krakowie, a także 50 aparatów Cardiodial – małych, przenośnych aparatów pozwalających w wygodny sposób wykonywać badanie EKG.
Zastosowane rozwiązania będą przypominać m.in. o zażyciu leków. Osoby objęte pilotażem zyskają też możliwość skorzystania z funkcji „przycisk życia”, alarmującej odpowiednią placówkę medyczną w przypadku zagrożenia zdrowia lub życia pacjenta. Zastosowane narzędzia będą indywidualnie dobierane przez lekarza do schorzenia pacjenta.
Projekt będzie realizowany przez 1,5 roku. Monitoring stanu zdrowia obejmie cztery grupy pacjentów: z problemami kardiologicznymi, pulmonologicznymi, diabetologicznymi oraz po przebytym udarze mózgu. Łącznie w projekcie pilotażowym Miasto Zdrowia weźmie udział 100 pacjentów w kilku polskich miastach. Firma Comarch otrzymała na ten projekt pieniądze z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. (PAP)
Zobacz także

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu
2017-05-09, 12:12Innowacyjna jednostka napędowa, kąpielówki ratunkowe i maty do ćwiczeń zmniejszających wady wzroku - to przykłady projektów zgłoszonych do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Toruniu. Czytaj dalej »
SafeSky - polski system do ochrony przed dronami
2017-05-09, 09:17System, który wykryje nadlatującego drona i nie pozwoli mu wlecieć na chroniony teren, opracowała polska firma Advanced Protection Systems. SafeSky potrafi wykryć drona nawet z odległości kilometra. Czytaj dalej »
Przeszczepy tysięcy własnych włosów w dwa dni, zamiast w dwa lata
2017-05-08, 13:32Pierwszy w Polsce robot do przeszczepiania naturalnych włosów czeka w Katowicach na pacjentów i pacjentki. To jedyne na świecie urządzenie, które samodzielnie pobiera ze skóry głowy tysiące włosów, a następnie przygotowuje miejsca… Czytaj dalej »
"Sandboots” - projekt butów naśladujących chodzenie boso po piasku
2017-05-04, 18:45Zdaniem specjalistów, chodzenie boso po piasku ma relaksacyjny wpływ na stopy, wzmacnia nogi czy zmniejsza częstość urazów kończyn dolnych. Mechanizm ten chce wykorzystać studentka łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, która prowadzi… Czytaj dalej »
Awaria WhatsApp, przez dwie godziny nie było dostępu do aplikacji
2017-05-04, 09:44Użytkownicy popularnego komunikatora WhatsApp w nocy ze środy na czwartek tymczasowo stracili dostęp do tej aplikacji. Awarię, której przyczyn jeszcze nie ustalono, usunięto po około dwóch godzinach. Czytaj dalej »