BlinkMouse - aplikacja zastępująca sparaliżowanym mysz komputerową
Na Politechnice Rzeszowskiej powstała aplikacja BlinkMouse, która umożliwia osobom całkowicie sparaliżowanym pełną obsługę komputera. Zastępuje ona mysz komputerową, a do jej użycia wystarczy mruganie - dzięki kamerze internetowej ustawionej naprzeciw twarzy użytkownika.
Autorką aplikacji jest dr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz.
BlinkMouse pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami. Mysz ekranowa w aplikacji prezentowana jest w postaci graficznej ikonki. Istnieje jednak możliwość dostosowania ustawień aplikacji do preferencji i możliwości użytkownika.
Do używania aplikacji potrzebna jest kamera internetowa ustawiona naprzeciw twarzy użytkownika.
„Użytkownik patrzy na kursor ekranowy i mrugnięciem może poruszać nim we wszystkich podstawowych kierunkach, może go zatrzymać, znowu ruszyć, klikaniem wybierać i uaktywniać sekwencje” – wyjaśniła PAP Marnik.
Zaznaczyła, że takie rozwiązanie pozwala na wykonywanie wszystkich istotnych funkcji tradycyjnej myszki komputerowej. „W połączeniu z klawiaturą ekranową aplikacja umożliwia komunikowanie się z otoczeniem” – dodała pomysłodawczyni aplikacji.
W połowie lutego br. prawa do udostępnienia aplikacji nabyło Stowarzyszenie na rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO z Rzeszowa.
Marnik powiedziała PAP, że aplikacja w wersji podstawowej będzie udostępniona prawdopodobnie za darmo. Natomiast, jeżeli ktoś będzie chciał korzystać z ustawień dostosowanych do własnych możliwości, będzie musiał kupić odpowiednią wersję. Według Marnik nie będą to wysokie koszty.
Aplikację mogą od Stowarzyszenia nabywać osoby prywatne.
Instrukcja wideo obsługi znajduje się na stronie: http://w.prz.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/blinkmouse-aplikacja-dla-osob-calkowicie-niesprawnych-ruchowo-208.html
Za BlinMouse Joanna Marnik otrzymała srebrny medal Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG (Kraków 2015).
Udział w nim był możliwy dzięki projektowi „Inkubator innowacyjności” Politechniki Rzeszowskiej, z którego sfinansowano przygotowanie aplikacji do udostępnienia – poinformowała rzeczniczka uczelni Anna Worosz. Projekt ten służy wsparciu procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności ich komercjalizacji. (PAP)
Zobacz także
Przeszczepy tysięcy własnych włosów w dwa dni, zamiast w dwa lata
2017-05-08, 13:32Pierwszy w Polsce robot do przeszczepiania naturalnych włosów czeka w Katowicach na pacjentów i pacjentki. To jedyne na świecie urządzenie, które samodzielnie pobiera ze skóry głowy tysiące włosów, a następnie przygotowuje miejsca… Czytaj dalej »
"Sandboots” - projekt butów naśladujących chodzenie boso po piasku
2017-05-04, 18:45Zdaniem specjalistów, chodzenie boso po piasku ma relaksacyjny wpływ na stopy, wzmacnia nogi czy zmniejsza częstość urazów kończyn dolnych. Mechanizm ten chce wykorzystać studentka łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, która prowadzi… Czytaj dalej »
Awaria WhatsApp, przez dwie godziny nie było dostępu do aplikacji
2017-05-04, 09:44Użytkownicy popularnego komunikatora WhatsApp w nocy ze środy na czwartek tymczasowo stracili dostęp do tej aplikacji. Awarię, której przyczyn jeszcze nie ustalono, usunięto po około dwóch godzinach. Czytaj dalej »
UE/ Polska w koalicji 15 państw naciskających na KE w sprawie barier cyfrowych
2017-05-02, 18:0215 państw UE, w tym Polska, naciska na Komisję Europejską, by ta przedstawiła propozycje w sprawie eliminacji barier cyfrowych, jakie funkcjonują na unijnym jednolitym rynku. Polsce zależy zwłaszcza na wsparciu małych i średnich firm… Czytaj dalej »
Polski sektor kosmiczny ma potencjał
2017-04-30, 10:30Mimo, że rozmiar polskiego sektora kosmicznego nie jest na pierwszy rzut oka imponujący, to ma on potencjał - podkreśliła w wypowiedzi dla PAP wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że polskimi specjalnościami stały się… Czytaj dalej »