BlinkMouse - aplikacja zastępująca sparaliżowanym mysz komputerową
Na Politechnice Rzeszowskiej powstała aplikacja BlinkMouse, która umożliwia osobom całkowicie sparaliżowanym pełną obsługę komputera. Zastępuje ona mysz komputerową, a do jej użycia wystarczy mruganie - dzięki kamerze internetowej ustawionej naprzeciw twarzy użytkownika.
Autorką aplikacji jest dr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz.
BlinkMouse pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami. Mysz ekranowa w aplikacji prezentowana jest w postaci graficznej ikonki. Istnieje jednak możliwość dostosowania ustawień aplikacji do preferencji i możliwości użytkownika.
Do używania aplikacji potrzebna jest kamera internetowa ustawiona naprzeciw twarzy użytkownika.
„Użytkownik patrzy na kursor ekranowy i mrugnięciem może poruszać nim we wszystkich podstawowych kierunkach, może go zatrzymać, znowu ruszyć, klikaniem wybierać i uaktywniać sekwencje” – wyjaśniła PAP Marnik.
Zaznaczyła, że takie rozwiązanie pozwala na wykonywanie wszystkich istotnych funkcji tradycyjnej myszki komputerowej. „W połączeniu z klawiaturą ekranową aplikacja umożliwia komunikowanie się z otoczeniem” – dodała pomysłodawczyni aplikacji.
W połowie lutego br. prawa do udostępnienia aplikacji nabyło Stowarzyszenie na rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO z Rzeszowa.
Marnik powiedziała PAP, że aplikacja w wersji podstawowej będzie udostępniona prawdopodobnie za darmo. Natomiast, jeżeli ktoś będzie chciał korzystać z ustawień dostosowanych do własnych możliwości, będzie musiał kupić odpowiednią wersję. Według Marnik nie będą to wysokie koszty.
Aplikację mogą od Stowarzyszenia nabywać osoby prywatne.
Instrukcja wideo obsługi znajduje się na stronie: http://w.prz.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/blinkmouse-aplikacja-dla-osob-calkowicie-niesprawnych-ruchowo-208.html
Za BlinMouse Joanna Marnik otrzymała srebrny medal Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG (Kraków 2015).
Udział w nim był możliwy dzięki projektowi „Inkubator innowacyjności” Politechniki Rzeszowskiej, z którego sfinansowano przygotowanie aplikacji do udostępnienia – poinformowała rzeczniczka uczelni Anna Worosz. Projekt ten służy wsparciu procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności ich komercjalizacji. (PAP)
Zobacz także
Polskie Radio PiK na Spotify
2018-03-16, 09:48Przypominamy Polskie Radio PiK jest pierwszą z rozgłośni Polskiego Radia i drugą stacją radiową w Polsce, która uruchomiła swój profil w internetowym serwisie muzycznym - Spotify. Czytaj dalej »
Naukowcy z Krakowa i Gdańska opracują inteligentne znaki drogowe
2018-03-15, 11:40Drogowskazy reagujące na natężenie ruchu czy pogodę mogą wkrótce stać się rzeczywistością w Polsce. Naukowcy z krakowskiej AGH i Politechniki Gdańskiej pracują nad systemem inteligentnych znaków drogowych INZNAK, które dostosowują… Czytaj dalej »
Doradca Putina: jesteśmy technicznie gotowi, by odłączyć się od internetu
2018-03-05, 18:59Doradca prezydenta Rosji ds. internetu German Klimenko ocenił, że jego kraj jest gotowy technicznie do odłączenia się od globalnej sieci; proces jednak nie będzie łatwy - podał wdziennik 'Moskowskij Komsomolec'. Czytaj dalej »
Raport: Przybywa ukierunkowanych cyberataków
2018-02-27, 17:57Specjaliści obserwują rosnąca liczbę ukierunkowanych cyberataków mających na celu wyłudzenie pieniędzy. Pretekstem do wyłudzeń może się stać w przyszłości również rozporządzenie o ochronie danych osobowych (RODO) - wynika… Czytaj dalej »
Tomografy optyczne tworzone na UMK pomogą w rozwoju okulistyki
2018-02-12, 10:07Nowa generacja tomografów optycznych, którą stworzyli naukowcy z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu, pozwoli na rozwój okulistyki. Czułość i dokładność tych urządzeń może być pomocna m.in. w trakcie… Czytaj dalej »