BlinkMouse - aplikacja zastępująca sparaliżowanym mysz komputerową
Na Politechnice Rzeszowskiej powstała aplikacja BlinkMouse, która umożliwia osobom całkowicie sparaliżowanym pełną obsługę komputera. Zastępuje ona mysz komputerową, a do jej użycia wystarczy mruganie - dzięki kamerze internetowej ustawionej naprzeciw twarzy użytkownika.
Autorką aplikacji jest dr inż. Joanna Marnik z Katedry Informatyki i Automatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz.
BlinkMouse pozwala na pełną obsługę komputera osobom całkowicie sparaliżowanym, które poruszają jedynie powiekami. Mysz ekranowa w aplikacji prezentowana jest w postaci graficznej ikonki. Istnieje jednak możliwość dostosowania ustawień aplikacji do preferencji i możliwości użytkownika.
Do używania aplikacji potrzebna jest kamera internetowa ustawiona naprzeciw twarzy użytkownika.
„Użytkownik patrzy na kursor ekranowy i mrugnięciem może poruszać nim we wszystkich podstawowych kierunkach, może go zatrzymać, znowu ruszyć, klikaniem wybierać i uaktywniać sekwencje” – wyjaśniła PAP Marnik.
Zaznaczyła, że takie rozwiązanie pozwala na wykonywanie wszystkich istotnych funkcji tradycyjnej myszki komputerowej. „W połączeniu z klawiaturą ekranową aplikacja umożliwia komunikowanie się z otoczeniem” – dodała pomysłodawczyni aplikacji.
W połowie lutego br. prawa do udostępnienia aplikacji nabyło Stowarzyszenie na rzecz Dzieci z Dysfunkcjami Rozwojowymi BRUNO z Rzeszowa.
Marnik powiedziała PAP, że aplikacja w wersji podstawowej będzie udostępniona prawdopodobnie za darmo. Natomiast, jeżeli ktoś będzie chciał korzystać z ustawień dostosowanych do własnych możliwości, będzie musiał kupić odpowiednią wersję. Według Marnik nie będą to wysokie koszty.
Aplikację mogą od Stowarzyszenia nabywać osoby prywatne.
Instrukcja wideo obsługi znajduje się na stronie: http://w.prz.edu.pl/uczelnia/aktualnosci/blinkmouse-aplikacja-dla-osob-calkowicie-niesprawnych-ruchowo-208.html
Za BlinMouse Joanna Marnik otrzymała srebrny medal Międzynarodowych Targów Innowacji Gospodarczych i Naukowych INTARG (Kraków 2015).
Udział w nim był możliwy dzięki projektowi „Inkubator innowacyjności” Politechniki Rzeszowskiej, z którego sfinansowano przygotowanie aplikacji do udostępnienia – poinformowała rzeczniczka uczelni Anna Worosz. Projekt ten służy wsparciu procesu zarządzania wynikami badań naukowych i prac rozwojowych, w szczególności ich komercjalizacji. (PAP)
Zobacz także
Chińska sonda wylądowała na niezbadanej półkuli Księżyca
2019-01-03, 08:15Chiński pojazd kosmiczny, sonda Chang'e 4 wylądowała na niewidocznej z Ziemi półkuli Księżyca - poinformowała chińska telewizja państwowa. Jest to pierwsze lądowanie pojazdu wysłanego z Ziemi na tej półkuli. Czytaj dalej »
Gwiazda Wigilijna 2018
2018-12-24, 10:30Która gwiazda zaświeci jako pierwsza na wigilijnym niebie A.D. 2018? Trudne pytanie, bo jednocześnie zabłysną aż trzy! Czytaj dalej »
Jak upolować kometę?
2018-12-18, 08:30Oto kometa roku - 46P/Wirtanen. Jest widoczna gołym okiem, a jej wizualny rozmiar przekracza wielkość tarczy Księżyca w pełni! W grudniu 2018 jesteśmy świadkami jej historycznego zbliżenia do Ziemi. Czytaj dalej »
W Sztokholmie wręczono Noble, zabrakło nagrody z literatury
2018-12-10, 18:45Tegoroczni laureaci nagród Nobla w czterech dziedzinach odebrali w poniedziałek w Sztokholmie medale i dyplomy z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. W tym roku wyjątkowo nie przyznano nagrody w dziedzinie literatury, co zmieniło program… Czytaj dalej »
W Warszawie ruszył Hackathon+, który ma pomóc osobom z niepełnosprawnościami
2018-12-09, 10:00Hackathon+, czyli dwudniowy maraton programowania, który ma pomoc w stworzeniu narzędzi ułatwiających funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami, ruszył 8 grudnia w Warszawie. 23 zespoły walczą o nagrody w konkursie zorganizowanym… Czytaj dalej »