Autonomiczne samochody Ubera rozpoczęły jazdy w Arizonie
Autonomiczne samochody Ubera rozpoczęły jazdy po ulicach miasta Tempe w amerykańskim stanie Arizona. Pierwszym oficjalnym pasażerem samodzielnie jeżdżącego pojazdu koncernu był gubernator Doug Ducey, który już wcześniej wspierał testy tej technologii.
Informację o starcie autonomicznych jazd w Arizonie potwierdził w środę PAP amerykański koncern.
W 2016 roku Uber rozpoczynał projekt z udziałem samochodów autonomicznych w mieście Pittsburgh w południowo-zachodniej części stanu Pensylwania. Następnie wdrożono go w San Francisco w Kalifornii, gdzie po drogach poruszało się 16 samodzielnie jeżdżących pojazdów. Jednak stanowy urząd ds. pojazdów mechanicznych zażądał pod koniec zeszłego roku od koncernu pozyskania specjalnych licencji umożliwiających samochodom autonomicznym jazdę po tamtejszych drogach. Uber odmówił ubiegania się o takie pozwolenia i przeniósł program do Arizony, której władze zapewniały o swym wsparciu dla prowadzenia dalszych testów tej technologii.
W Arizonie, tak jak poprzednio, Uber wykorzystuje do testów samochody autonomiczne Volvo XC90. Mimo że pojazdy te poruszają się samodzielnie, to jednak ich działanie jest nadzorowane przez inżynierów, którzy w razie konieczności mogą pomóc w prowadzeniu.
Gubernator Ducey w sierpniu 2015 roku podpisał rozporządzenia wykonawcze umożliwiające prowadzenie testów i jazd samochodów autonomicznych na ulicach stanu. Był to jeden z powodów, dla których koncern General Motors otworzył zakłady w Phoenix i prowadzi w Scottsdale testy samonawigujących się i elektrycznych Chevroletów Bolt. (PAP)
Zobacz także
Balonem z Torunia do stratosfery
2017-10-09, 15:291000 kosmicznych eksperymentów wyśle w podróż za pomocą balonu stratosferycznego Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Czytaj dalej »
Dwie planetoidy otrzymały polskie nazwy
2017-10-08, 14:29Dwie planetoidy odkryte przez Polaków będą nosiły nazwy na cześć kobiet: zwyciężczyni olimpiady astronomicznej Zosi Kaczmarek oraz lekarki z Krakowa Marty Żołnowskiej - wynika z informacji opublikowanych przez Międzynarodową Unię… Czytaj dalej »
Naukowiec: badania meteorytów pozwalają m.in. przewidzieć kolizję Ziemi z planetoidą
2017-10-07, 12:00Wyniki badań meteorytów pozwalają m.in. odpowiedzieć na fundamentalne pytania dotyczące budowy materii we Wszechświecie, ale też przewidzieć potencjalne zagrożenia dla Ziemi, np. kolizję z planetoidą - powiedział PAP dr Radosław… Czytaj dalej »
Chemicy z UMK realizują kolejne zadanie dla Europejskiej Agencji Kosmicznej
2017-10-06, 10:33Toruńscy chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika rozpoczęli realizację kolejnego zadania dla Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). Przez pół roku będą badali wpływ ogrzewania w próżni na materiały wykorzystywane później w… Czytaj dalej »
Statek piracki i wystawa zdjęć żaglowców w Młynie Wiedzy w Toruniu
2017-10-05, 16:27Piracki statek zacumował przy rzece w Toruniu. Przy rzece wyjątkowej, bo płynącej w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. Od początku działania instytucji wystawa 'Rzeka' jest jedną z największych atrakcji tego miejsca. Czytaj dalej »