Naukowcy z UMK w Toruniu zbadają szczepionki w ramach grantu WHO
Chemicy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zbadają wpływ zamrażania na jakość i właściwości szczepionek. Prace odbędą się w ramach grantu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Możliwość realizacji projektu stwarza wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt centralne laboratorium.
Toruńskie badania, które są częścią projektu realizowanego przez prof. Wiesława Kurzątkowskiego z Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego (NIZP), rozpoczną się w najbliższych tygodniach. Przedstawiciele WHO wizytowali już Centralne Laboratorium Wydziału Chemii UMK – Pracownię Analiz Instrumentalnych. W czwartek 12 stycznia w Toruniu byli dr Umit Kartoglu i dr Isaac Gobina z Genewy, a także prof. Kurzątkowski z NIZP Państwowego Instytutu Higieny w Warszawie, który jest kierownikiem grantu.
"U nas wykonane będą badania metodą SEM-EDX, czyli skaningowa mikroskopia elektronowa z analizą pierwiastków. Czekamy obecnie na próbki szczepionki, ale ze względu na niskie temperatury jeszcze nie dotarły one do Warszawy. Będą pochodziły od kilku światowych producentów" - powiedział PAP dr Grzegorz Trykowski z Wydziału Chemii UMK.
Do przeprowadzenia badań naukowcom posłuży skaningowy mikroskop elektronowy sprzężony z detektorem rentgenowskim. Wizyta przedstawicieli WHO była także okazją do rozmów dotyczących dalszych możliwości współpracy toruńskiej uczelni z tą organizacją.
"Po zakończeniu tego projektu mamy nadzieję na kolejne realizowane we współpracy z prof. Kurzątkowskim. Nie ukrywam, że dla nas, chemików ten projekt nie jest stworzony, natomiast problem do rozwiązania jest częściowo chemiczny, dlatego zostaliśmy do niego zaproszeni. To, że przedstawiciele WHO gościli u nas, jest typowe dla takich grantów. Mamy doświadczenia z ESA (Europejską Agencją Kosmiczną), dla której obecnie kończymy jeden projekt, a w lutym zaczynamy drugi. ESA i WHO mają podobne procedury" - dodał Trykowski.
W Pracowni Analiz Instrumentalnych naukowcy korzystają z aparatury służącej do badań struktury ciał stałych oraz jakościowej i ilościowej charakterystyki składu chemicznego ciał stałych i cieczy. Laboratorium wyposażone jest w najnowocześniejszy sprzęt. Pracownicy jednostki specjalizują się w rozwijaniu doświadczalnych aspektów analizy jakościowej i ilościowej powierzchni ciał stałych.
"Nasze laboratorium wyposażone jest w tzw. dużą infrastrukturę badawczą do badań chemicznych, która daje wiele możliwości. Jesteśmy przygotowani na projekty interdyscyplinarne i takie realizujemy przynajmniej od 15 lat. Co roku składamy wnioski o uzupełnienie naszej aparatury" - zakończył Trykowski. (PAP)
Zobacz także
W piątek trzynastego - Noc Biologów w ponad 20 ośrodkach
2017-01-10, 08:32Piątek, 13 stycznia, będzie prawdziwym świętem miłośników biologii. Ponad 20 ośrodków akademickich w kraju przygotowuje wtedy moc atrakcji z okazji Nocy Biologów. Ciekawostek na temat roślin, zwierząt czy innych organizmów na… Czytaj dalej »
Polski grafen dla biomedycyny i motoryzacji
2017-01-07, 11:15Do sprzedaży trafiły wyprodukowane w warszawskim Instytucie Technologii Materiałów Elektronicznych arkusze grafenu o rozmiarach 50 x 50 cm . W przyszłości grafen może zrewolucjonizować m.in. biomedycynę, przemysł motoryzacyjny i… Czytaj dalej »
OBWE potwierdza, że zaatakowali ją hakerzy
2016-12-28, 14:51Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie potwierdziła w środę, że dokonano na nią ataku hakerskiego, o czym poinformował francuski dziennik 'Le Monde', przypisując tę akcję Rosjanom. Czytaj dalej »
Nie żyje Vera Rubin, pionierka badań nad ciemną materią
2016-12-27, 07:55Amerykańska astronom Vera Rubin, znana ze swych badań nad ciemną materią, zmarła w wieku 88 lat - podały w poniedziałek wieczorem media. Informację o śmierci badaczki przekazał jej syn. Czytaj dalej »
Naukowcy z UŚ ulepszają fototerapię do walki z nowotworami
2016-12-26, 11:10Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego pracują nad ulepszeniem terapii fotodynamicznej, stosowanej w walce z nowotworami jako alternatywa lub uzupełnienie dla radio- czy chemioterapii. W grudniu badacze uzyskali polski patent na poprawiającą… Czytaj dalej »