180 tys. polskich studentów skorzystało dotąd z programu Erasmus
W ramach programu Erasmus, który w 2017 roku obchodzi 30. rok istnienia, na zagraniczne stypendia wyjechało już około 180 tys. polskich studentów. Do Polski - w ramach Erasmusa - przyjechało niecałe 100 tys. studentów zagranicznych.
Wymiana studencka w ramach programu Erasmus oraz jego następcy, czyli programu Erasmus+, jest organizowana w Europie już od 30 lat. Komisja Europejska uruchomiła go dokładnie 15 czerwca 1987 roku. Polacy na zagraniczne studia w ramach Erasmusa wyjeżdżają od 1998 r.
"Przez 30 lat z Polski w ramach programu Erasmus wyjechało na wymianę 180 tys. studentów. Przyjęliśmy też niecałe 100 tys. studentów z innych krajów" - mówił w środę podczas konferencji prasowej z okazji jubileuszu programu dr Paweł Poszytek – dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) - Narodowej Agencji Programu Erasmus+.
W ciągu 18 lat liczba Polaków decydujących się na edukacyjny wyjazd w ramach Erasmusa wzrosła ponad dziesięciokrotnie: z 1,4 tys. do ponad 14 tys. wyjeżdżających każdego roku na stypendium. Jeszcze szybciej rosła liczba studentów przyjeżdżających do Polski. Na początku, czyli w 1998 r., Polskę wybrało zaledwie 220 osób. Obecnie liczba studiujących w kraju obcokrajowców jest 50-krotnie większa i przekroczyła już 12 tys. rocznie.
"Z jednej strony, kiedy patrzymy na budżet i ilość studentów, to może się wydawać imponujące. (...) Jeśli spojrzymy na to bardziej globalnie, to w każdym kraju liczba studentów, którzy uczestniczą każdego roku w tych wymianach to około kilka procent całej populacji studenckiej" - zaznaczył dr Poszytek.
Wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego dr Piotr Dardziński ocenił, że wpływ Erasmusa na polski system szkolnictwa jest bardzo duży. Zaznaczył, że Erasmus jest jednym z istotnych elementów służących realizacji tzw. strategii Gowina. "Jednym z głównych elementów (tej strategii - przyp. PAP) jest mobilność, nie tylko studentów, ale też pracowników naukowych. Studenci chętniej wyjeżdżają za granicę niż nasi wykładowcy i pracownicy naukowi. Potrzebujemy także wymiany kadry naukowej, aby się uczyć kultury organizacyjnej, ale także by prowadzić wspólne projekty badawcze, budować sieci kompetencji" - mówił Dardziński.
Pracownicy uczelni na zagraniczne uczelnie w ramach programu Erasmus wyjeżdżają od 2000 r. Z tej możliwości skorzystało już ponad 60 tys. Polaków. Najchętniej swoją wiedzę i kompetencje rozwijają oni na uczelniach w Hiszpanii i Niemczech.
"Wiemy, że wyjazd na Erasmusa rzeczywiście zmienia ludzkie losy, przygotowuje do rynku pracy. To przede wszystkim rozwijanie kompetencji miękkich, umiejętności pracy w grupie, komunikowania się. Te kompetencje są coraz ważniejsze na rynku pracy. Do tego dochodzi znajomość języków obcych, możliwość nawiązania kontaktów" - wyliczał dr Paweł Poszytek.
Dyrektor FRSE zapewnił też, że w obecnej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 budżet programu Erasmus+ pozostaje bez zmian i wynosi 14,7 mld euro. "Na ostatnie dwa lata obecnej perspektywy finansowej, czyli lata 2019-20 - zwiększy się nawet o 40 proc. Pytanie, co będzie w następnej perspektywie finansowej. Rzeczywiście w pierwszym roku te pieniądze będą mniejsze niż poziom, który mamy teraz, ale on też się będzie stopniowo zwiększał" - mówił dr Poszytek.
Inauguracja krajowych obchodów 30-lecia programu Erasmus odbyła się podczas czwartej edycji Ogólnopolskiego Dnia Informacyjnego Programu Erasmus+, który przez całą środę trwa na PGE Narodowym w Warszawie. Wydarzenia związane z jubileuszem będą organizowane przez cały 2017 rok.
Już w styczniu rusza projekt „Erasmus+ Bus”, w ramach którego eksperci Narodowej Agencji Programu Erasmus+ będą podróżowali po Polsce, informując o ofercie obejmującej wszystkie sektory programu Erasmus+ i pokazując przykłady dobrych praktyk w ramach projektu. Ponadto FRSE w 2017 roku nawiąże współpracę z naukowcami oraz przedstawicielami instytutów badawczych i przeprowadzi badania nad wpływem programów Erasmus oraz Erasmus+ na życie i karierę młodych osób.
Więcej informacji na temat obchodów 30-lecia programu Erasmus można znaleźć na stronie: www.erasmusplus.org.pl/30lat. (PAP)
Zobacz także
Google: internetowy formularz dla wniosków ws. "prawa do bycia zapomnianym"
2014-05-30, 12:13W reakcji na niedawne orzeczenie Trybunału UE ws. prawa do bycia zapomnianym Google stworzył internetowy formularz do zgłaszania wniosków o usunięcie wybranych wyników wyszukiwania. Powołał też zespół doradców, który ma mu pomagać… Czytaj dalej »
Biznes chce współpracować z nauką ws. technologii kosmicznych
2014-05-28, 14:11Uczelnie wyższe, instytucje badawcze i firmy z branży kosmicznej podpisały w środę w Warszawie umowę powołania Klastra Inżynierii Kosmicznej i Satelitarnej na Wojskowej Akademii Technicznej. Biznes razem z nauką chce rozwijać technologie… Czytaj dalej »
Naukowcy ostrzegają: uwaga na Wikipedię
2014-05-27, 18:45Naukowcy z USA przeanalizowali hasła z Wikipedii na temat 10 chorób i stwierdzili, że 90 proc. wpisów zawiera błędy. Do tekstów z internetowej encyklopedii należy podchodzić z ostrożnością - wynika z badania, które opisuje we… Czytaj dalej »
Tablet Google’a z technologią 3D
2014-05-25, 13:26Będzie mógł tworzyć trójwymiarową mapę otoczenia i zmieści się w kieszeni. Jak podają amerykańskie media, nowy tablet firmy Google właśnie wszedł do wstępnej produkcji. Czytaj dalej »
MAC uruchomiło portal z danymi administracji publicznej
2014-05-20, 08:23Dane zbierane na potrzeby administracji publicznej są dostępne na portalu danepubliczne.gov.pl. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji uruchomiło tzw. wersję beta Centralnego Repozytorium Informacji Publicznej (CRIP). Czytaj dalej »