Kosmiczny habitat w Polsce ma ruszyć w tym roku
Jeszcze w tym roku ma ruszyć pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowych baz księżycowych. Powstaje ona w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim; buduje ją kilkudziesięciu entuzjastów z grupy M.A.R.S (Modular Analog Research Station).
Celem projektu jest przetestowanie relacji ludzi z maszynami, a także nowoczesnej architektury czy telemedycyny. Są już wybrane dwie sześcioosobowe grupy tak zwanych astronautów analogowych. Zostaną oni zamknięci mniej więcej na dwa tygodnie w nowej bazie, czyli w tak zwanym habitacie.
O tym, co będą robić, powiedziała w rozmowie z IAR Dorota Budzyń z grupy M.A.R.S. Będzie "wychodzenie w skafandrach i zbieranie próbek albo jeżdżenie łazikiem - bo łazik też tam jest i on jest zdalnie sterowany; używanie drukarek 3D na stacji". "Oczywiście" - dodała Dorota Budzyń - "jest osoba, która musi przygotować posiłki dla wszystkich; mamy tam roślinki, zwierzątka, jest też lekarz, który robi badania i naprawdę cały dzień jest zajęty".
Projekt to wprawka przed podobnymi prawdziwymi misjami, na przykład na Marsa. Pierwsze testy mają się odbyć w drugiej połowie tego roku.
Projekt wspomaga Europejska Fundacja Kosmiczna, Polska Agencja Kosmiczna i ESA. Właścicielem jest spółka Space Garden. Dodatkowe pieniądze pochodzą z projektów crowdfundingowych.
W sobotę (14 stycznia) na Politechnice Wrocławskiej członkowie grupy M.A.R.S. mają opowiadać o szczegółach projektu. (IAR)
Zobacz także
PE pracuje nad przepisami ws. przedłużania życia sprzętom elektronicznym
2017-02-08, 07:58Europosłowie zaczęli prace nad przepisami, które pomogą walczyć ze zbyt szybko psującym się sprzętem elektronicznym. Chcą m.in. zobowiązywać producentów, żeby wytwarzany przez nich sprzęt był trwalszy i naprawialny. Czytaj dalej »
W Kielcach wyłoniono najlepszych studentów-wynalazców
2017-02-07, 20:32Nowatorska laska dla niewidomych, system chroniący kierowców przed zaśnięciem i pojazd do prowadzenia prac podwodnych - to niektóre z rozwiązań nagrodzonych w 7. edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”. Wyniki ogłoszono… Czytaj dalej »
Prof. Andrzej Udalski laureatem prestiżowej nagrody - Dan David Prize
2017-02-07, 20:29Prof. Andrzej Udalski jest jednym z trzech tegorocznych laureatów prestiżowej międzynarodowej nagrody - Dan David Prize - w dziedzinie astronomii. Nazwiska nagrodzonych naukowców ogłoszono we wtorek w Tel Awiwie (Izrael). Czytaj dalej »
Uber uruchamia w Warszawie aplikację umożliwiającą zamawianie posiłku
2017-02-07, 11:16Amerykański koncern Uber uruchomił we wtorek w Warszawie aplikację, która umożliwia zamawianie posiłków z dostawą na terenie miasta. Stolica Polski jest dziesiątym miastem w Europie i pierwszym w Europie Środkowo-Wschodniej, w którym… Czytaj dalej »
PE chce chronić dzieci przed mową nienawiści w internecie
2017-02-06, 18:43Parlament Europejski chce wprowadzić przepisy, które zagwarantują ochronę dzieci przed szkodliwymi treściami i mową nienawiści w mediach i internecie, a zwłaszcza na platformach udostępniania plików wideo, jak np. Youtube. Czytaj dalej »