Kosmiczny habitat w Polsce ma ruszyć w tym roku
Jeszcze w tym roku ma ruszyć pierwsza w Polsce i jedna z pierwszych w Europie testowych baz księżycowych. Powstaje ona w Rzepienniku Biskupim w województwie małopolskim; buduje ją kilkudziesięciu entuzjastów z grupy M.A.R.S (Modular Analog Research Station).
Celem projektu jest przetestowanie relacji ludzi z maszynami, a także nowoczesnej architektury czy telemedycyny. Są już wybrane dwie sześcioosobowe grupy tak zwanych astronautów analogowych. Zostaną oni zamknięci mniej więcej na dwa tygodnie w nowej bazie, czyli w tak zwanym habitacie.
O tym, co będą robić, powiedziała w rozmowie z IAR Dorota Budzyń z grupy M.A.R.S. Będzie "wychodzenie w skafandrach i zbieranie próbek albo jeżdżenie łazikiem - bo łazik też tam jest i on jest zdalnie sterowany; używanie drukarek 3D na stacji". "Oczywiście" - dodała Dorota Budzyń - "jest osoba, która musi przygotować posiłki dla wszystkich; mamy tam roślinki, zwierzątka, jest też lekarz, który robi badania i naprawdę cały dzień jest zajęty".
Projekt to wprawka przed podobnymi prawdziwymi misjami, na przykład na Marsa. Pierwsze testy mają się odbyć w drugiej połowie tego roku.
Projekt wspomaga Europejska Fundacja Kosmiczna, Polska Agencja Kosmiczna i ESA. Właścicielem jest spółka Space Garden. Dodatkowe pieniądze pochodzą z projektów crowdfundingowych.
W sobotę (14 stycznia) na Politechnice Wrocławskiej członkowie grupy M.A.R.S. mają opowiadać o szczegółach projektu. (IAR)
Zobacz także
Nowatorski zabieg w Olsztynie - wszczepienie stymulatorów pacjentom w śpiączce
2016-05-17, 11:01Eksperymentalny zabieg wszczepienia stymulatorów przynosi poprawę stanu pacjentów w śpiączce w około 60 proc. przypadków. Dotychczas przeprowadzano je tylko w Japonii. Pierwsze takie operacje w Polsce przeprowadzone mają zostać we… Czytaj dalej »
NCBR zainwestuje prawie 300 mln zł w prototypy polskich wynalazków
2016-05-13, 09:27Narodowe Centrum Badań i Rozwoju rozstrzygnęło konkurs „Demonstrator”. Ze 137 zgłoszonych projektów wybrano 30, które otrzymają ponad 290 mln zł. 'Te pieniądze nie mają służyć tylko rozwojowi badań dla samych badań, one… Czytaj dalej »
Naukowcy pracują nad zastosowaniem grafenu w medycynie
2016-05-10, 17:28Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu oraz Polskiej Akademii Nauk prowadzą badania nad zastosowaniem powłoki grafenowej w stentach naczyniowych. To rozwiązanie może spowodować, że urządzenia medyczne będą lepiej tolerowane… Czytaj dalej »
Tranzyt Merkurego na tle Słońca - nie przegap i obserwuj bezpiecznie
2016-05-08, 21:319 maja zaobserwować można tranzyt Merkurego na tle Słońca - niezwykle rzadkie zjawisko astronomiczne, na które szykuje się nie tylko astronomiczny świat. Czytaj dalej »
Rio - wirtualnie można już spacerować po arenach igrzysk
2016-05-07, 13:02Kibice mogą już spacerować po 25 arenach sierpniowych igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro - na razie wirtualnie. Wszystko dzięki stronie Google Maps, która dodała do swojej bazy obraz z obiektów olimpijskich, a także plany stadionów… Czytaj dalej »