W piątek trzynastego - Noc Biologów w ponad 20 ośrodkach
Piątek, 13 stycznia, będzie prawdziwym świętem miłośników biologii. Ponad 20 ośrodków akademickich w kraju przygotowuje wtedy moc atrakcji z okazji Nocy Biologów. Ciekawostek na temat roślin, zwierząt czy innych organizmów na pewno nie zabraknie!
Szczecin, Zielona Góra, Poznań, Opole, Katowice, Kraków, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Toruń, Poznań - to miasta, w których biolodzy szykują moc atrakcji podczas Nocy Naukowców. W organizację wydarzeń włączyły się nie tylko uniwersytety, ale również niektóre instytuty PAN czy ogrody zoologiczne i botaniczne. W sumie na stronie Nocy Biologów (http://www.nocbiologow.pl/index.php) można znaleźć programy w ok. 24 jednostkach w całym kraju.
W programach poszczególnych ośrodków można znaleźć dziesiątki prelekcji, wycieczki, pokazy czy zajęcia w laboratoriach. Większość atrakcji przewidziana jest na piątkowe popołudnie i wieczór, ale niektóre ośrodki zajęcia zaczynają już od rana.
Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej (UMCS) w Lublinie będzie można np. posłuchać o uzależnieniu od gier RPG, zobaczyć hodowlę komórek nowotworowych, dowiedzieć się, jak działają sygnały elektryczne u roślin, czy spróbować uciec z escape roomu, korzystając z wiedzy o neuronach.
Na Uniwersytecie Opolskim biolodzy opowiedzą, ile jest prawdy o dinozaurach w filmach o Parku Jurajskim i jak powstawało polskie sztuczne serce.
Fani biologii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza (UAM) poznają np. prywatne życie roślin, dowiedzą się, jak powstają halucynacje, posłuchają o niezwykłych odgłosach wydawanych przez ptaki, czy przejdą przez biologiczny labirynt. Ale to tylko niektóre z ponad 100 wydarzeń, jakie szykują biolodzy z UAM.
Z kolei na Uniwersytecie w Białymstoku biolodzy opowiedzą o tym, czy duże pająki są niebezpieczne, czego można się dowiedzieć o zwierzętach z fotopułapek albo o tym, czy kuchnia przypomina chemiczne laboratorium.
Idea Nocy Biologów narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podczas spotkań otwartych dla społeczności miasta i regionu. Pomysł zaczerpnięto z organizowanej co roku Nocy Muzeów, która przyciąga rzesze zwiedzających.
Pierwsza edycja Nocy Biologów odbyła się w styczniu 2012 r. Wtedy w wydarzeniach w całym kraju udział wzięło 16-20 tys. uczestników. Od tej pory organizowana jest w styczniu co roku i przyciąga znacznie większe rzesze zwolenników nauk o życiu.
Odbywające się w całej Polsce pikniki naukowe (zwykle wiosną) i festiwale nauki (na ogół wczesną jesienią) poświęcone są wszelkim formom aktywności naukowej. Tymczasem Noc Biologów jest wydarzeniem, w którym cała uwaga publiczności może się skupić na naukach biologicznych.
PAP - Nauka w Polsce
Zobacz także
„Dziewczyny do ścisłych” - akcja na UMK w Toruniu
2017-03-30, 19:37„Kobiety nie nadają się do kierunków ścisłych” - ten stereotyp starali się obalić organizatorzy Dnia Otwartego na Wydziale Fizyki i Informatyki Stosowanej UMK w Toruniu. Czytaj dalej »
64 proc. polskich firm obawia się cyberataków na systemy przemysłowe
2017-03-25, 10:1564 proc. polskich firm produkcyjnych obawia się cyberataków na systemy przemysłowe, których skutkiem może być np. wstrzymanie produkcji - wynika z najnowszego raportu PwC. 'To co kiedyś było tylko science-fiction staje się rzeczywistością'… Czytaj dalej »
Znaleziony w stawie cios mamuta trafi na wystawę
2017-03-24, 10:01Dobrze zachowany cios mamuta, który przed prawie dwoma laty znaleziono w stawie w Wodzisławiu Śląskim, został zakonserwowany i od 30 marca będzie można go oglądać na wystawie w tamtejszym muzeum miejskim - poinformował PAP dyrektor… Czytaj dalej »
Ekspert: za 10-20 lat autonomiczne pojazdy zastąpią prywatne samochody
2017-03-22, 08:30Już za 10-20 lat w pełni autonomiczne pojazdy będą na naszych ulicach normalnym widokiem. Własny samochód będzie zaś ekstrawagancją bogaczy - przewiduje w rozmowie z PAP prof. Dariusz Jemielniak z Akademii Leona Koźmińskiego w … Czytaj dalej »
50 pacjentów z Zabrza będzie pod zdalną opieką lekarzy
2017-03-20, 19:2350 pacjentów z Zabrza (Śląskie) będzie przez pół roku pod stałą, ale zdalną opieką lekarzy dzięki nowoczesnym urządzeniom, które - stale noszone przy sobie - będą monitorować ich stan zdrowia. Pozwoli to szybko wychwycić ewentualne… Czytaj dalej »