Nie żyje Vera Rubin, pionierka badań nad ciemną materią
Amerykańska astronom Vera Rubin, znana ze swych badań nad ciemną materią, zmarła w wieku 88 lat - podały w poniedziałek wieczorem media. Informację o śmierci badaczki przekazał jej syn.
Allan Rubin powiedział agencji Associated Press, że jego matka zmarła w niedzielę w nocy z przyczyn naturalnych.
Amerykańska badaczka, wymieniana w 2015 roku jako faworytka do Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki, była w szczególności znana ze swych badań nad ciemną materią.
Pod koniec lat 70. ubiegłego stulecia Rubin analizując prędkości rotacji gwiazd w pobliskich galaktykach zauważyła, że gwiazdy leżące dalej od środka masy danej galaktyki nie krążą wolniej niż gwiazdy leżące w centrum, jakby to wynikało z praw fizyki.
Za to zjawisko, jej zdaniem, mogła być odpowiedzialna ciemna materia, nie wysyłająca światła, niewidoczna ani w promieniowaniu rentgenowskim, ani radiowym ani żadnym innym. Koncepcja Rubin była rewolucyjna i wówczas odrzucana przez wielu naukowców.
Osiągnięcia naukowe zapewniły Rubin wiele zaszczytów i wyróżnień - zauważa Associated Press. Jako druga kobieta astronom została członkiem National Academy of Sciences (NAS), amerykańskiej instytucji naukowej, której członkowie wybierani są na podstawie ich osiągnięć badawczych i dorobku naukowego. W 1993 roku prezydent Bill Clinton przyznał jej medal za "nowatorskie programy naukowe z zakresu kosmologii obserwacyjnej".
Rubin interesowała się astronomią od dzieciństwa. W rozwijaniu tej pasji szczególną rolę odegrał jej ojciec Philip Cooper, który pomógł jej m.in. zbudować teleskop i zabierał ją na spotkania astronomów amatorów.
W 1948 roku Rubin ukończyła Vassar College i podjęła studia na Cornell University. Stopień doktora uzyskała w 1954 roku na Georgetown University. W czasie swej kariery naukowej Rubin zbadała ponad 200 galaktyk. (PAP)
Zobacz także

Zobacz zaćmienie Słońca. Ale uważaj! Tak zrobisz to bezpiecznie
2025-03-28, 20:00W sobotnie południe (29 marca) zobaczymy częściowe zaćmienie Słońca. Pogoda ma sprzyjać, więc patrzmy! Podpowiadamy jak zrobić to bezpiecznie, aby nie stracić wzroku. Czytaj dalej »

W Bydgoszczy dyskutują o nowych wyzwaniach w neurologii
2025-02-22, 11:27Ponad 150 specjalistów z całej Polski bierze udział w siódmej edycji 'Kujawsko-Pomorskich Dni Neurologii'. Dwudniowa konferencja odbywa się w Bydgoszczy i ma odpowiadać na najnowsze wyzwania medyczne tej specjalizacji. Czytaj dalej »

Jerzy Rafalski: Nie panujemy nad okruchami, które pozostawiamy w kosmosie
2025-02-21, 17:16Obiekty - najprawdopodobniej będące częścią rakiety Falcon, której moduł wszedł w atmosferę ziemską nad Polską - znaleziono w Wielkopolsce. - Takich niekontrolowanych sytuacji jest za dużo - twierdzi toruński astronom. Czytaj dalej »

Ruszyły 53. Grudziądzkie Dni Kopernikowskie. Wielki finał w marcu
2025-02-19, 21:02W Grudziądzu - podobnie jak w Toruniu - trwają obchody urodzin najsłynniejszego polskiego astronoma. Przygotowano atrakcje. Czytaj dalej »

Bydgoska szkoła dla niesłyszącej młodzieży będzie kształcić kosmetyczki
2025-02-19, 17:01Bydgoski Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Dzieci i Młodzieży Słabosłyszącej i Niesłyszącej otworzył kolejną, nowoczesną pracownię. Dzięki temu może zaproponować nowy kierunek: technik usług kosmetycznych. Czytaj dalej »