Aplikacja "Haptic Face" - do nauki mimiki dla osób niewidomych
Aplikację, która ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w nauce mimiki - tworzą studenci Politechniki Białostockiej. Aplikacja miałaby działać na specjalnych haptycznych (dotykowych) urządzeniach.
"Haptic Face" - czyli haptyczny system, gdzie poprzez dotyk można uczyć się mimiki - przygotowuje dwóch studentów z wydziału mechanicznego Politechniki Białostockiej: Michał Ostaszewski i Artur Milewski.
Jak powiedział PAP jeden z twórców Michał Olszewski, technologia haptyczna rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Obecnie - jak dodał - wykorzystywana m.in. w chirurgii, w sterach samolotów, a także w konsolach gier komputerowych. Wyjaśnił, że poprzez dotyk można poczuć np. strukturę danej powierzchni.
Pomyśleliśmy, że taki sposób - jak mówił - może przydać się też osobom niepełnosprawnym. Chodziło o to, aby stworzyć aplikację, która będzie zaangażowana społecznie. Z analizy konstruktorów wynika, że osoby niewidome i niedowidzące narażone są na wykluczenie społeczne przez brak mimiki twarzy. Olszewski mówił, że obecnie osoby z dysfunkcją wzroku uczą się mimiki poprzez dotyk na specjalnie przygotowanych do tego manekinach.
"Nam zależało na stworzeniu narzędzia do nauki mimiki ogólnodostępnego, przenośnego i łatwego w użyciu" - powiedział Olszewski. Stąd pomysł, aby stworzyć system, który byłby dostępny na tablety bądź smartfony. Dodał, że na razie na rynku nie ma dostępnych tabletów haptycznych czy specjalnych nakładek haptycznych na urządzenia mobilne, ale - jak mówił - firmy zapewniają, że w niedługim czasie (być może nawet w przyszłym roku) wprowadzą takie urządzenia na rynek.
"Haptic Face" ma ułatwić osobom z dysfunkcją wzroku możliwość samodzielnej nauki i ćwiczenia ruchów twarzy, gdzie poprzez dotyk wyświetlanych na tablecie odpowiednich min, będzie można wyczuć, jak ułożyć usta np. w uśmiech. "Będzie to taki personalny trener osoby niewidomej" - mówił konstruktor.
W aplikacji byłaby możliwość sprawdzenia czy dobrze "robi się" daną minę poprzez wykorzystanie aparatu w telefonie, co byłoby od razu analizowane przez system. Byłaby też możliwość udziału w grze-treningu, gdzie każdy poziom byłyby to trudniejsze miny.
Aplikacja jest gotowa, ale wciąż rozbudowywana jest baza danych twarzy. I - jak dodają konstruktorzy - następnym krokiem będą testy na dostępnym urządzeniu.
Projekt "Haptic Face" jest jednym z tegorocznych laureatów konkursu "Technotalent" dla innowacyjnych pomysłów młodych ludzi z województwa podlaskiego.(PAP)
Zobacz także
Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Toruniu
2017-05-09, 12:12Innowacyjna jednostka napędowa, kąpielówki ratunkowe i maty do ćwiczeń zmniejszających wady wzroku - to przykłady projektów zgłoszonych do regionalnego etapu Konkursu Naukowego E(x)plory w Toruniu. Czytaj dalej »
SafeSky - polski system do ochrony przed dronami
2017-05-09, 09:17System, który wykryje nadlatującego drona i nie pozwoli mu wlecieć na chroniony teren, opracowała polska firma Advanced Protection Systems. SafeSky potrafi wykryć drona nawet z odległości kilometra. Czytaj dalej »
Przeszczepy tysięcy własnych włosów w dwa dni, zamiast w dwa lata
2017-05-08, 13:32Pierwszy w Polsce robot do przeszczepiania naturalnych włosów czeka w Katowicach na pacjentów i pacjentki. To jedyne na świecie urządzenie, które samodzielnie pobiera ze skóry głowy tysiące włosów, a następnie przygotowuje miejsca… Czytaj dalej »
"Sandboots” - projekt butów naśladujących chodzenie boso po piasku
2017-05-04, 18:45Zdaniem specjalistów, chodzenie boso po piasku ma relaksacyjny wpływ na stopy, wzmacnia nogi czy zmniejsza częstość urazów kończyn dolnych. Mechanizm ten chce wykorzystać studentka łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, która prowadzi… Czytaj dalej »
Awaria WhatsApp, przez dwie godziny nie było dostępu do aplikacji
2017-05-04, 09:44Użytkownicy popularnego komunikatora WhatsApp w nocy ze środy na czwartek tymczasowo stracili dostęp do tej aplikacji. Awarię, której przyczyn jeszcze nie ustalono, usunięto po około dwóch godzinach. Czytaj dalej »