Aplikacja "Haptic Face" - do nauki mimiki dla osób niewidomych
Aplikację, która ma pomóc osobom niewidomym i niedowidzącym w nauce mimiki - tworzą studenci Politechniki Białostockiej. Aplikacja miałaby działać na specjalnych haptycznych (dotykowych) urządzeniach.
"Haptic Face" - czyli haptyczny system, gdzie poprzez dotyk można uczyć się mimiki - przygotowuje dwóch studentów z wydziału mechanicznego Politechniki Białostockiej: Michał Ostaszewski i Artur Milewski.
Jak powiedział PAP jeden z twórców Michał Olszewski, technologia haptyczna rozwija się obecnie bardzo dynamicznie. Obecnie - jak dodał - wykorzystywana m.in. w chirurgii, w sterach samolotów, a także w konsolach gier komputerowych. Wyjaśnił, że poprzez dotyk można poczuć np. strukturę danej powierzchni.
Pomyśleliśmy, że taki sposób - jak mówił - może przydać się też osobom niepełnosprawnym. Chodziło o to, aby stworzyć aplikację, która będzie zaangażowana społecznie. Z analizy konstruktorów wynika, że osoby niewidome i niedowidzące narażone są na wykluczenie społeczne przez brak mimiki twarzy. Olszewski mówił, że obecnie osoby z dysfunkcją wzroku uczą się mimiki poprzez dotyk na specjalnie przygotowanych do tego manekinach.
"Nam zależało na stworzeniu narzędzia do nauki mimiki ogólnodostępnego, przenośnego i łatwego w użyciu" - powiedział Olszewski. Stąd pomysł, aby stworzyć system, który byłby dostępny na tablety bądź smartfony. Dodał, że na razie na rynku nie ma dostępnych tabletów haptycznych czy specjalnych nakładek haptycznych na urządzenia mobilne, ale - jak mówił - firmy zapewniają, że w niedługim czasie (być może nawet w przyszłym roku) wprowadzą takie urządzenia na rynek.
"Haptic Face" ma ułatwić osobom z dysfunkcją wzroku możliwość samodzielnej nauki i ćwiczenia ruchów twarzy, gdzie poprzez dotyk wyświetlanych na tablecie odpowiednich min, będzie można wyczuć, jak ułożyć usta np. w uśmiech. "Będzie to taki personalny trener osoby niewidomej" - mówił konstruktor.
W aplikacji byłaby możliwość sprawdzenia czy dobrze "robi się" daną minę poprzez wykorzystanie aparatu w telefonie, co byłoby od razu analizowane przez system. Byłaby też możliwość udziału w grze-treningu, gdzie każdy poziom byłyby to trudniejsze miny.
Aplikacja jest gotowa, ale wciąż rozbudowywana jest baza danych twarzy. I - jak dodają konstruktorzy - następnym krokiem będą testy na dostępnym urządzeniu.
Projekt "Haptic Face" jest jednym z tegorocznych laureatów konkursu "Technotalent" dla innowacyjnych pomysłów młodych ludzi z województwa podlaskiego.(PAP)
Zobacz także
Ekspert: stare zdjęcia najlepiej oglądać w rękawiczkach
2017-06-03, 10:59Zdjęcia najlepiej jest oglądać w bawełnianych rękawiczkach; najcenniejszych nie wieszać na ścianach; fotografie nie lubią też zmian temperatury - mówi Karolina Puchała-Rojek z Fundacji 'Archeologia Fotografii', która w ramach akcji… Czytaj dalej »
Parlament Europejski o ultraszybkim internecie 5G
2017-06-01, 18:14Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której wzywa kraje członkowskie do lepszej współpracy we wprowadzaniu technologii ultraszybkiego internetu 5G w całej Unii Europejskiej; przestrzegł przed opóźnieniami. Czytaj dalej »
"Ziemia" w centrum zainteresowania 21. Pikniku Naukowego
2017-05-29, 20:11Piknik Naukowy - największa w Europie impreza plenerowa popularyzująca naukę - odbędzie się 3 czerwca na Stadionie Narodowym w Warszawie. Motywem przewodnim tegorocznej 21. edycji pikniku jest nasza planeta Ziemia. Czytaj dalej »
Polscy archeolodzy pracują w Gruzji już od stu lat
2017-05-29, 14:46Pierwsi polscy archeolodzy pracowali w Gruzji już 100 lat temu; od 2012 r. działają tam wyjątkowo intensywnie, badając m.in. pozostałości rzymskiego fortu i cmentarzyska sprzed ponad 2,5 tys. lat. W środę z archeologami ma się spotkać… Czytaj dalej »
Eksperci: twórcy oprogramowania WannaCry mogli pochodzić z południowych Chin
2017-05-29, 08:32Twórcy złośliwego oprogramowania WannaCry, wykorzystanego w serii cyberataków z 12 maja, mogli pochodzić z południowych Chin - wskazuje analiza lingwistyczna przeprowadzona przez firmę Flashpoint, zajmującą się oceną ryzyka biz… Czytaj dalej »