Kamery na bloku operacyjnym, czyli chirurgia on-line z poznańskiej kliniki
Kamery makro pokazujące obraz z bloku operacyjnego i miko - zmontowane m.in. w endoskopach transmitowały w środę dwie operacje z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Transmisja z sal operacyjnych odbyła się w ramach Drugiego Europejskiego Dnia Chirurgii na Żywo w Laryngologii. Przebieg operacji można było obserwować za pośrednictwem internetu. Poza poznańską kliniką, w ramach wydarzenia, transmisje były prowadzone łącznie z 22 operacji odbywających się w 10 europejskich klinikach.
Profesor Witold Szyfter z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu powiedział PAP, że tego typu sesje służą nie tylko lekarzom laryngologom na całym świecie, ale także studentom medycyny, którzy chcieliby w przyszłości poświęcić się tej specjalizacji.
„Takie sesje umożliwią nauczanie za darmo; edukacja jest bardzo droga, wyjazd lekarza na kurs specjalizacyjny w chirurgii to wydatek ok. 5 tys. zł. Tutaj ten lekarz jest w swojej dyżurce lekarskiej, w swoim mieście, w swoim szpitalu i za darmo widzi wszystkie szczegóły operacji” – powiedział.
Dodał, że obecność kamer na sali nie ma większego wpływu na przebieg operacji. „Oczywiście chirurdzy operujący zwracają uwagę, żeby nie zasłaniać pola operacyjnego, ale same kamery są też odpowiednio rozmieszczone, żeby widok był jak najlepszy. Mimo to operacja przebiega według tych samych zasad, jak operacja każdego innego dnia” – zaznaczył Szyfter.
Profesor tłumaczył, że podczas tego typu transmisji wykorzystuje się kilka rodzajów kamer, w tym tzw. kamerę makro, która pokazuje całe pole operacyjne bez powiększenia. Wykorzystywana jest również dodatkowa kamera, która pokazuje całą salę operacyjną i kolejna - wmontowana w mikroskop operacyjny, albo endoskop i wówczas możliwy jest obraz powiększony.
Pierwsza operacja transmitowana z poznańskiej kliniki pokazywana była z wykorzystaniem techniki makro: kamera znajduje się nad stołem operacyjnym, nad głowami chirurgów, ale możliwe było również powiększenie obrazu.
„Pierwsza operacja dotyczyła chorego ze średniozaawansowanym rakiem krtani. W wielu ośrodkach takie zaawansowanie kwalifikuje pacjenta do całkowitego wycięcia krtani, co dla pacjenta oznacza dramat i katastrofę, bo taki pacjent bardzo przeżywa, że zostaje mu odebrany narząd głosu. My natomiast tutaj pokazujemy, jak można zoperować krtań, usuwając ten guz radykalnie i zrekonstruować krtań z pozostałych tkanek, jakie są w krtani. To nie są operacje często wykonywane, można powiedzieć, że unikalne” – tłumaczył Szyfter.
Drugą z operacji, guza ślinianki, gruczołu ślinowego, wykonywano w technice mikroskopowej. Pacjentem – jak mówił profesor - był młody mężczyzna, który bagatelizował rosnący guz na twarzy.
„Po pewnym czasie guz urósł już do rozmiarów dwóch pomarańczy i dopiero jego wielkość skłoniła pacjenta do zgłoszenia się do nas. Ten guz jest nie tylko widoczny na zewnątrz, ale też penetruje głęboko w tkanki szyi idąc w kierunku kręgosłupa i podstawy czaszki. Cała sztuka tej operacji polega na skrupulatnym wypreparowaniu wszystkich gałęzi nerwu twarzowego, nerwu, który powoduje, że twarz się rusza - dlatego też musimy niezwykle precyzyjnie preparować te gałązki, by choremu dać szansę na pełną ruchomość mięśni twarzy” – podkreślił specjalista.
Środowa sesja była już 21., którą transmitowano z Kliniki Otolaryngologii i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.
Pierwsza poznańska transmisja live operacji częściowego wycięcia krtani z powodu raka miała miejsce w październiku 2009 r. Sesja ta trwała około dwóch godzin, uczestniczyło w niej ponad 700 osób. Ubiegłoroczne transmisje z poznańskiej kliniki obserwowało w internecie 25 tys. osób.
Wszystkie sesje organizowane są wspólnie z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym.
Anna Jowsa (PAP)
Zobacz także
Psycholog: smartfon w szkole ma negatywny wpływ na zdolności poznawcze uczniów
2018-01-24, 08:03Korzystanie ze smartfonów przez uczniów w szkołach źle wpływa na zdolności poznawcze. Dzieci korzystające podczas lekcji z telefonów komórkowych mają gorsze wyniki w nauce - mówi PAP psycholog Joanna Paszkowska-Rogacz z Instytutu… Czytaj dalej »
Politechnika Rzeszowska buduje motoszybowiec z napędem wodorowym
2018-01-20, 12:50Motoszybowiec z napędem wodorowym powstaje na Politechnice Rzeszowskiej. To kolejny etap prowadzonych od kilku lat badań nad alternatywnymi źródłami energii dla lotnictwa. Do pierwszego samodzielnego lotu motoszybowiec ma być gotowy… Czytaj dalej »
Prezydent: elektromobilność to skuteczna metoda walki ze smogiem
2018-01-17, 16:23Samochody elektryczne oznaczają brak emisji, jeżeli przejdziemy na elektromobilność będziemy w stanie zapewnić czystsze powietrze - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Jego zdaniem, na tym polu możemy też skutecznie konkurować z… Czytaj dalej »

Powraca wystawa "Kalejdoskop" w Młynie Wiedzy w Toruniu
2018-01-16, 08:47Wystawa 'Kalejdoskop' ponownie otwarta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu. Instytucja przygotowała także towarzyszącą ekspozycji ścieżkę zwiedzania dla dzieci i młodzieży - na 30 stanowiskach prezentowane będą elementy… Czytaj dalej »
Nadciąga Noc Biologów: 12 stycznia atrakcje w ok. 30 ośrodkach
2018-01-09, 14:46Piątek 12 stycznia to data, której nie powinien przegapić żaden miłośnik biologii. Ok. 30 jednostek akademickich w kraju przygotowuje wtedy moc atrakcji z okazji Nocy Biologów. W planach są prelekcje, wycieczki i pokazy. Na część… Czytaj dalej »