Ekspert NATO: ostatnie lata pod znakiem wzrostu liczby ataków hakerskich na dużą skalę
W ostatnich latach obserwujemy coraz więcej ataków hakerskich na duża skalę. Ofiarą padły m.in. koncern Sony, telewizja francuska TV5, ukraińska sieć energetyczna oraz międzynarodowy system transakcji finansowych SWIFT - mówi PAP dyrektor centrum doskonalenia cyberobrony NATO Sven Sakkov.
"Popatrzmy na ostatnie dwa lata. Widzimy trend zmiany ze złego do gorszego. Przez te dwa ostatnie lata, w porządku od mniej do bardziej ważnych, mogę wymienić Yahoo +hack+, Ashley Madison +hack+, gdzie w internecie znalazły się prywatne informacje osobowe. Bardzo poważnym przypadkiem było włamanie do OPM (Office of Personnel Management), w którym przejęto informacje na temat około 20 milionów osób z USA" - wyliczał Sakkov.
Jego zdaniem obecnie skala działania hakerów jest niewyobrażalna w porównaniu do działań z okresu przed epoką technologii cyfrowych. "Mamy przypadek Sony sprzed dwóch lat jako zemsty państwa wobec koncernu, którego produkt się nie spodobał. Następnie atak na francuską stację TV5 - był to atak (...) zorganizowany przez prywatne firmy działające dla Federacji Rosyjskiej, ale zorganizowany tak, by wyglądał jak atak cyber-kalifatu. (...) W grudniu 2015 r. doszło do ataku przeciwko ukraińskiej sieci energetycznej w jednym z regionów. Dziesiątki tysięcy ludzi pozostawały przez jakiś czas bez prądu" - powiedział.
Wśród innych istotnych ataków wymienił ten z 2016 roku na międzynarodowy system transakcji finansowych SWIFT. "Widzimy tutaj skoordynowany atak na sposób, w jaki działa cały światowy system finansowy. Jeśli przestaniemy ufać temu systemowi, będzie to miało katastrofalne skutki dla światowej gospodarki. Ostatni rok to atak na amerykański system wyborczy, DNC +hack+, który jest przypisywany przez administrację amerykańską Federacji Rosyjskiej. Mówimy tutaj o zagranicznym podmiocie atakującym samo sedno tego, czym jest państwo demokratyczne, w jaki sposób jest rządzone, jak podejmowane są decyzje w procesie wyborczym. Uważam, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń" - zaznaczył.
W opinii Sakkova na poziomie międzynarodowym jest wiele do zrobienia w zakresie poprawy współpracy pomiędzy państwami. "Myślę, że kamieniem milowym w tym zakresie był szczyt NATO w Warszawie, który podjął wiele bardzo ważnych decyzji w zakresie obecności na flance wschodniej, ale także uznał cyberprzestrzeń za obszar swoich operacji, w którym – tu zacytuję – NATO będzie się bronić tak skutecznie, jak to robi na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oczywiście to jest bardzo ważna deklaracja głów państw oraz rządów i teraz będzie ona realizowana przez NATO" - zauważył.
Ekspert podkreśla jednak, że będzie to wyzwanie dla NATO. "Mówi się o tym, jak wprowadzić cyberprzestrzeń do tego, co NATO robi, jak wprowadzić cyberprzestrzeń do głównego nurtu. Mówimy o zapewnieniu bezpieczeństwa misji, nie tylko zagwarantowaniu bezpieczeństwa informacji. Nie chodzi o zabezpieczenie informacji lecz o zabezpieczenie swobody manewru i zdolności wypełniania powierzonych zadań. (...) To początek drogi, jeśli chodzi o wprowadzenie cyberprzestrzeni do NATO, mamy za sobą dopiero pierwsze kroki" - podsumował.
NATO uznało cyberprzestrzeń za nową sferą działań operacyjnych, taką jak przestrzeń powietrzna, morze i ląd. Decyzja ta oznaczać ma też lepszą ochronę łączności, misji i operacji prowadzonych przez NATO, które chce prowadzić więcej ćwiczeń w tym zakresie. Sojusznicy NATO zostali także zobowiązani do wzmocnienia swej własnej obrony cybernetycznej oraz wymiany informacji.(PAP)
Zobacz także
Bethesda zapowiada kontynuację "Fallouta"
2015-06-04, 14:29Bethesda Game Studios, twórcy m.in. 'The Elder Scrolls V: Skyrim', ujawnili prace nad grą 'Fallout 4' - kontynuacją kultowej serii komputerowych gier RPG. Czytaj dalej »
Eksperci: technologiczna rewolucja w rolnictwie to cywilizacyjna konieczność
2015-06-04, 13:04Internet Rzeczy i analityka danych na farmach, a nawet żywność wytwarzana w fabrykach - bez udziału roślin i zwierząt - dzięki przełomowym osiągnięciom biologii molekularnej - tak zdaniem ekspertów wygląda przyszłość rolnic… Czytaj dalej »
Naukowcy opracowali darmowe narzędzie szyfrujące e-maile
2015-06-03, 08:35ProtonMail to dostępne w przeglądarce darmowe narzędzie szyfrujące e-maile. Dane użytkownika szyfrowane są jeszcze przed wysłaniem na serwery ProtonMail, które znajdują się w Szwajcarii. Z usługi opracowanej przez naukowców z CERN… Czytaj dalej »
Eksperci: coraz więcej tkanek można odtworzyć
2015-06-02, 18:37Dzięki drukowanym techniką 3D rusztowaniom-implantom, komórkom macierzystym i pobudzającym je substancjom oraz odpowiedniej fizjoterapii można będzie pomóc milionom osób - mówili uczestnicy sympozjum 'Granice medycyny regeneracyjnej'… Czytaj dalej »
Rozwój technologii: symbioza człowieka i maszyny zamiast sztucznej inteligencji
2015-06-01, 10:43Przyszłością technologii nie jest sztuczna inteligencja, ale systemy wspomagające i uzupełniające kompetencje użytkowników, czyli analizujące duże zbiory danych, odnajdujące powiązania między informacjami. Eksperci prognozują… Czytaj dalej »