Ekspert NATO: ostatnie lata pod znakiem wzrostu liczby ataków hakerskich na dużą skalę
W ostatnich latach obserwujemy coraz więcej ataków hakerskich na duża skalę. Ofiarą padły m.in. koncern Sony, telewizja francuska TV5, ukraińska sieć energetyczna oraz międzynarodowy system transakcji finansowych SWIFT - mówi PAP dyrektor centrum doskonalenia cyberobrony NATO Sven Sakkov.
"Popatrzmy na ostatnie dwa lata. Widzimy trend zmiany ze złego do gorszego. Przez te dwa ostatnie lata, w porządku od mniej do bardziej ważnych, mogę wymienić Yahoo +hack+, Ashley Madison +hack+, gdzie w internecie znalazły się prywatne informacje osobowe. Bardzo poważnym przypadkiem było włamanie do OPM (Office of Personnel Management), w którym przejęto informacje na temat około 20 milionów osób z USA" - wyliczał Sakkov.
Jego zdaniem obecnie skala działania hakerów jest niewyobrażalna w porównaniu do działań z okresu przed epoką technologii cyfrowych. "Mamy przypadek Sony sprzed dwóch lat jako zemsty państwa wobec koncernu, którego produkt się nie spodobał. Następnie atak na francuską stację TV5 - był to atak (...) zorganizowany przez prywatne firmy działające dla Federacji Rosyjskiej, ale zorganizowany tak, by wyglądał jak atak cyber-kalifatu. (...) W grudniu 2015 r. doszło do ataku przeciwko ukraińskiej sieci energetycznej w jednym z regionów. Dziesiątki tysięcy ludzi pozostawały przez jakiś czas bez prądu" - powiedział.
Wśród innych istotnych ataków wymienił ten z 2016 roku na międzynarodowy system transakcji finansowych SWIFT. "Widzimy tutaj skoordynowany atak na sposób, w jaki działa cały światowy system finansowy. Jeśli przestaniemy ufać temu systemowi, będzie to miało katastrofalne skutki dla światowej gospodarki. Ostatni rok to atak na amerykański system wyborczy, DNC +hack+, który jest przypisywany przez administrację amerykańską Federacji Rosyjskiej. Mówimy tutaj o zagranicznym podmiocie atakującym samo sedno tego, czym jest państwo demokratyczne, w jaki sposób jest rządzone, jak podejmowane są decyzje w procesie wyborczym. Uważam, że jest to jedno z najważniejszych wydarzeń" - zaznaczył.
W opinii Sakkova na poziomie międzynarodowym jest wiele do zrobienia w zakresie poprawy współpracy pomiędzy państwami. "Myślę, że kamieniem milowym w tym zakresie był szczyt NATO w Warszawie, który podjął wiele bardzo ważnych decyzji w zakresie obecności na flance wschodniej, ale także uznał cyberprzestrzeń za obszar swoich operacji, w którym – tu zacytuję – NATO będzie się bronić tak skutecznie, jak to robi na lądzie, w powietrzu i na morzu. Oczywiście to jest bardzo ważna deklaracja głów państw oraz rządów i teraz będzie ona realizowana przez NATO" - zauważył.
Ekspert podkreśla jednak, że będzie to wyzwanie dla NATO. "Mówi się o tym, jak wprowadzić cyberprzestrzeń do tego, co NATO robi, jak wprowadzić cyberprzestrzeń do głównego nurtu. Mówimy o zapewnieniu bezpieczeństwa misji, nie tylko zagwarantowaniu bezpieczeństwa informacji. Nie chodzi o zabezpieczenie informacji lecz o zabezpieczenie swobody manewru i zdolności wypełniania powierzonych zadań. (...) To początek drogi, jeśli chodzi o wprowadzenie cyberprzestrzeni do NATO, mamy za sobą dopiero pierwsze kroki" - podsumował.
NATO uznało cyberprzestrzeń za nową sferą działań operacyjnych, taką jak przestrzeń powietrzna, morze i ląd. Decyzja ta oznaczać ma też lepszą ochronę łączności, misji i operacji prowadzonych przez NATO, które chce prowadzić więcej ćwiczeń w tym zakresie. Sojusznicy NATO zostali także zobowiązani do wzmocnienia swej własnej obrony cybernetycznej oraz wymiany informacji.(PAP)
Zobacz także
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-08-13_1439466961.jpg)
Marsjański łazik z UTP zmierzy się z konkurentami z całej Europy
2015-08-13, 13:52Studenci Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy wystartują w największych w Europie zawodach konstruktorów łazików marsjańskich. Stworzone przez młodych ludzi roboty będą musiały wykonać 5 zadań w terenie, a oceniać… Czytaj dalej »
ESA podpisała umowę ws. opracowania nowego modelu rakiety Ariane
2015-08-12, 17:24Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zawarła w środę w Paryżu umowę z producentem rakiet Airbus Safran Launchers (ASL) w sprawie opracowania nowej kosmicznej rakiety nośnej Ariane 6, co będzie kosztować 2,4 mld euro. Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-08-12_1439362981.jpg)
Ze środy na czwartek noc "spadających gwiazd"
2015-08-12, 08:17Maksimum roju Perseidów, czyli nawet 100 spadających gwiazd na godzinę, czeka miłośników astronomii w nocy ze środy na czwartek. Obserwacje tych meteorów będą odbywały się w wielu miejscach w Polsce, a największe w warszawskim… Czytaj dalej »
CBOS: Rodzice boją się o nowe znajomości dzieci w sieci
2015-08-11, 16:16Rodzice i dziadkowie obawiają się niebezpiecznych kontaktów i znajomości, które dzieci mogą nawiązać za pośrednictwem internetu. Najbardziej boją się zagrożeń o charakterze seksualnym, przede wszystkim pedofilii - wynika z sondażu… Czytaj dalej »
W nocy ze środy na czwartek zobaczymy najwięcej "spadających gwiazd"
2015-08-09, 13:29Nawet 100 'spadających gwiazd' na godzinę będzie można zobaczyć w nocy 12 na 13 sierpnia. Miłośników astronomii czeka wtedy maksimum roju Perseidów. Wspólne obserwacje będą odbywały się w wielu miejscach w Polsce, a największe… Czytaj dalej »