Polscy wynalazcy wyróżnieni na targach innowacji w Brukseli
Polscy naukowcy zdobyli 27 medali, w tym 24 złote i trzy srebrne, na zakończonych w weekend targach wynalazków Innova w Brukseli - poinformowali organizatorzy. Na targach zaprezentowało się w sumie 50 polskich wystawców.
Jury doceniło m.in. opracowane i skonstruowane w Polsce urządzenie, które ma pomóc osobom mającym problem z chrapaniem. Pozwala ono z dużą dokładnością określić drożność dróg oddechowych, a przez to oznaczyć ich wydolność i funkcjonalność. Jak tłumaczył profesor Andrzej Kukwa, szef kliniki laryngologii w szpitalu uniwersyteckim w Olsztynie, urządzenie umożliwia badanie osobno poszczególnych nozdrzy i jamy ustnej.
Wyróżniony został także m.in. Marek Godlewski z Instytutu Fizyki PAN, który zaprezentował znaczniki fluorescencyjne do wykrywania zakresu zmian nowotworowych w płucach. Znaczniki penetrują wyłącznie miejsca zmian chorobowych, co może pomóc precyzyjnie określić lokalizację tych zmian i opracować nową metodę terapii.
Z kolei Iwona Kamińska z Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych zaprezentowała nowy sposób zabezpieczenia dokumentów poprzez znakowanie laserem. Jak tłumaczyła, ta metoda pozwala na wprowadzenie dodatkowych informacji do dokumentów i dzięki temu na lepszą ochronę danych posiadacza oraz zabezpieczenie przed podrobieniem.
W tegorocznych targach Innova wzięło udział około 300 wystawców. Była to 65. i - według organizatorów - ostatnia edycja targów wynalazczości w Brukseli. (PAP)
Zobacz także
Wyniki badania użytkowników smartfonów: najważniejsze usługi służące komunikacji
2015-06-05, 11:01Użytkownicy smartfonów za najważniejsze uważają możliwości komunikacyjne swoich urządzeń oraz szybki dostęp do internetu - wynika z badania preferencji prowadzonego w ramach pilotażowego projektu badawczego. Czytaj dalej »
Bethesda zapowiada kontynuację "Fallouta"
2015-06-04, 14:29Bethesda Game Studios, twórcy m.in. 'The Elder Scrolls V: Skyrim', ujawnili prace nad grą 'Fallout 4' - kontynuacją kultowej serii komputerowych gier RPG. Czytaj dalej »
Eksperci: technologiczna rewolucja w rolnictwie to cywilizacyjna konieczność
2015-06-04, 13:04Internet Rzeczy i analityka danych na farmach, a nawet żywność wytwarzana w fabrykach - bez udziału roślin i zwierząt - dzięki przełomowym osiągnięciom biologii molekularnej - tak zdaniem ekspertów wygląda przyszłość rolnic… Czytaj dalej »
Naukowcy opracowali darmowe narzędzie szyfrujące e-maile
2015-06-03, 08:35ProtonMail to dostępne w przeglądarce darmowe narzędzie szyfrujące e-maile. Dane użytkownika szyfrowane są jeszcze przed wysłaniem na serwery ProtonMail, które znajdują się w Szwajcarii. Z usługi opracowanej przez naukowców z CERN… Czytaj dalej »
Eksperci: coraz więcej tkanek można odtworzyć
2015-06-02, 18:37Dzięki drukowanym techniką 3D rusztowaniom-implantom, komórkom macierzystym i pobudzającym je substancjom oraz odpowiedniej fizjoterapii można będzie pomóc milionom osób - mówili uczestnicy sympozjum 'Granice medycyny regeneracyjnej'… Czytaj dalej »