Prezydent podpisał ustawę o identyfikacji elektronicznej
Ułatwienie w komunikacji elektronicznej dla obywateli, przedsiębiorców i administracji publicznej na terenie Unii Europejskiej zakłada ustawa o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej, którą we wtorek podpisał prezydent.
Ustawa ma na celu wdrożenie do polskiego prawa przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego, którego celem jest wypracowanie jednolitych standardów, dzięki czemu identyfikacja elektroniczna i usługi zaufania stosowane w jednym z krajów, będą uznawane także w pozostałych krajach.
Dokument przygotowany przez Parlament Europejski definiuje obowiązujące we wszystkich państwach UE warunki stosowania: identyfikacji elektronicznej, usług zaufania oraz dokumentów elektronicznych.
Nowe przepisy zakładają, że jeżeli obywatel UE zostanie bez wątpliwości rozpoznany przez system teleinformatyczny (uwierzytelniony) w danym kraju UE, to będzie mógł skorzystać z usług, jakie są oferowane przez inne e-systemy w tym państwie.
Nie będzie konieczności posiadania oddzielnych cyfrowych identyfikatorów w każdym z państw członkowskich UE. Takie rozwiązanie pozwoli także przedsiębiorcom przy pomocy jednego identyfikatora korzystać z e-usług w innych państwach członkowskich UE.
Podpisana przez prezydenta ustawa stanowi pierwszy etap prac związanych z przygotowaniem Polski do stosowania unijnego rozporządzenia ws. identyfikacji elektronicznej. Do jego pełnego wdrożenia konieczne będzie również dostosowanie krajowych systemów informatycznych.
Obecnie niektóre usługi zaufania, w tym m.in. podpis elektroniczny, regulowane są w ustawie o podpisie elektronicznym z 2001 r., jednak w wyniku wdrożenia rozporządzenia UE będzie ona uchylona.
Unijne rozporządzenie znacznie poszerza także katalog usług zaufania - oprócz podpisów elektronicznych obejmie również e-pieczęci, e-doręczenia, konserwację pieczęci i podpisu oraz sprawdzenia ich ważności. Zobowiązuje też do ustanowienia nadzoru nad kwalifikowanymi i niekwalifikowanymi usługami zaufania.
Nowe przepisy przenoszą ponadto uprawniania nadzorcze nad usługami zaufania z ministra właściwego do spraw gospodarki na ministra właściwego do spraw informatyzacji (obecnie w Polsce jest Ministerstwo Cyfryzacji - PAP).
Większość przepisów ustawy wejdzie w życie po 7 dni od ogłoszenia, pozostałe przepisy zaczną obowiązywać od 29 września 2018 r.(PAP)
Zobacz także
Spór o prawa autorskie: czy Google powinien płacić wydawcom za treści
2016-09-06, 08:36UE rozważa, czy nakazać agregatorom treści - takim jak Google News - płacenie wydawcom za wykorzystywane fragmenty tekstów. Według wydawców byłoby to naprawienie niesprawiedliwości, kładące kres żerowaniu na cudzej pracy; zwolennicy… Czytaj dalej »
Techno tajniaków, czyli jak schować bity informacji między beatami muzyki
2016-08-23, 08:17W utworze muzycznym można ukryć dodatkowe informacje - np. manipulując rytmem. Świetnie nadaje się do tego np. muzyka klubowa - po godzinach takie badania wykonuje steganograf prof. Krzysztof Szczypiorski. Czytaj dalej »
Polacy zaobserwowali przebudzenie gwiazdy nowej
2016-08-17, 19:05W gwiazdozbiorze Centaura zaobserwowano niezwykłe wydarzenie: przebudziła się tzw. gwiazda nowa. W czasie wybuchu układ był 2 mln razy jaśniejszy niż wcześniej. Polscy astronomowie już od lat obserwowali ten fragment nieba i po raz… Czytaj dalej »
Ford: całkowicie autonomiczny samochód do 2021 roku
2016-08-17, 17:35Amerykańska firma motoryzacyjna Ford zapowiedziała, że do 2021 roku planuje wypuścić na rynek w pełni autonomiczny samochód - bez kierownicy i bez pedałów. Na początku auto ma być oferowane firmom świadczącym usługi przewozu… Czytaj dalej »
Naukowcy chcą zakazu stosowania w UE pestycydów niebezpiecznych dla pszczół
2016-08-17, 17:32Naukowcy apelują do Komisji Europejskiej, żeby utrzymała dotychczasowy zakaz stosowania w rolnictwie szkodliwych dla pszczół środków owadobójczych, zawierających neonikotynoidy. Czytaj dalej »