Resort nauki przedstawił Białą Księgę Innowacji
Białą Księgę Innowacji z propozycjami rozwiązań, które mają pomóc w pokonaniu problemów z innowacyjnością, przedstawił w czwartek resort nauki. Wśród propozycji jest m.in.: wprowadzenie statusu innowacyjnego przedsiębiorstwa, portal łączący biznes i naukę, konkursy innowacyjności w szkołach.
Biała Księga Innowacji opracowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na zlecenie Rady ds. Innowacyjności, koordynującej politykę innowacyjności realizowaną przez rząd. Propozycje zmian, które mają się przyczynić do rozwiązania problemów z wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań, przedstawiono z perspektywy: przedsiębiorców, naukowców, inwestorów i administracji.
Podczas prac nad Białą Księgą Innowacyjności w ciągu miesiąca na ministerialną skrzynkę e-mailową napłynęło 340 propozycji zmian. Najwięcej - 44 proc. - pochodziło ze środowiska biznesu, a 30 proc. z nauki. W księdze przedstawiono 58 propozycji rozwiązań konkretnych problemów. Zmiany mogą objąć 15 ustaw.
"Biała Księga jest punktem wyjścia dla pakietu ustaw o innowacyjności" - mówił w czwartek podczas konferencji prasowej wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Niektóre z propozycji zgłoszonych w ramach prac nad Białą Księgą Innowacji uwzględniono w pierwszej ustawie o innowacyjności, nad którą trwają już prace legislacyjne w Sejmie. Na podstawie pozostałych propozycji do końca 2016 roku zostanie opracowany projekt drugiej ustawy o innowacyjności. Jak mówił Dardziński, może okazać się jednak, że część przedstawionych w Białej Księdze rozwiązań, nie znajdzie się w dużej ustawie o innowacyjności, tylko w oddzielnych nowelizacjach ustaw, czy też nowych aktach prawnych.
Wśród propozycji dla przedsiębiorców w Białej Księdze znalazły się m.in.: zwiększenie ulgi na badania i rozwój; bezterminowe zwolnienie z podatku dochodowego aportu własności intelektualnej; wsparcie rozwoju innowacyjnych start-upów; wprowadzenie statusu innowacyjnego przedsiębiorstwa; specjalizacja sądów w zakresie ochrony własności intelektualnej, naruszenia patentów i wzorów użytkowych.
Propozycje zmian dotyczących środowiska naukowego to m.in.: stworzenie struktur organizacyjnych jednostek naukowych lepiej dostosowanych do realizacji ich misji oraz reforma instytutów badawczych; zmiana systemu oceny pracowników naukowych pod kątem osiągnięć w zakresie innowacyjności; zmniejszenie obciążeń dydaktycznych pracowników uczelni zajmujących się komercjalizacją i wdrożeniami; wprowadzenie urlopu na komercjalizację wyników prac B+R. Już na 2016 rok planowane jest m.in. wprowadzenie doktoratu przemysłowego - wdrożeniowego i zmiana systemu oceny parametrycznej jednostek naukowych przez zwiększenie znaczenia wdrożeń, oddziaływania społecznego i umiędzynarodowienia.
Propozycje dotyczące inwestorów to m.in. pomysł wprowadzenia ulg podatkowych dla inwestorów finansujących start-upy. Zmiany dotyczące administracji to m.in.: organizacja konkursów innowacyjności w szkołach; podniesienie jakości kształcenia nauczycieli, ich umiejętności w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych i e-learningu.
Wśród przedstawionych propozycji znalazło się również stworzenie portalu innowacji łączącego przedsiębiorców, naukowców i inwestorów. "Komunikacja to był jeden z głównych tematów pojawiających się podczas konsultacji ze wszystkimi partnerami. Mamy problem z wymianą informacji między naukowcami i przedsiębiorcami. Portal to rozwiązanie, które nie ma nic wspólnego z legislacją" - mówił wiceminister Dardziński.
Już tej jesieni ma zacząć działać również pilotaż "telefonu do naukowca", który uruchomi resort nauki we współpracy m.in. z 40 uczelnianymi centrami rozwoju technologii. Projekt ma być wzorowany na działającym na Politechnice Wrocławskiej - Punkcie Kontaktowym dla Przedsiębiorców. "Przedsiębiorca będzie dzwonił lub wysyłał maila, opisując problem, jaki ma np. z infrastrukturą, dzięki której może przeprowadzić badania. My przesyłamy ten formularz m.in. do wszystkich centrów transferu technologii. One mają 24 godziny, by sprawdzić swoje zasoby i odesłać nam informację. Potem w ciągu 24 godzin weryfikujemy, która z tych odpowiedzi ma największy potencjał i przekazujemy kontakt przedsiębiorcy" - opisywał Dardziński. W przyszłości można byłoby stworzyć analogiczne rozwiązanie dla naukowców, którzy poszukują współpracy z przedsiębiorcami.
Biała Księga wpisuje się w „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” oraz w „Strategię na rzecz doskonałości naukowej”, których celem jest pobudzenie gospodarki i wyrwanie Polski z pułapki średniego dochodu. Realizacja wybranych postulatów z księgi ma się przyczynić do zwiększenia nakładów na badania i rozwój (B+R) do poziomu 1,7 prc. PKB w 2020 roku oraz stworzenia w ciągu najbliższych 7 lat 1500 start-upów. (PAP)
Zobacz także
Chiny ograniczą eksport dronów w obawie przed terrorem
2015-08-03, 17:38Chiny od 15 sierpnia ograniczą eksport m.in. dronów, aby skuteczniej chronić własne bezpieczeństwo i z obawy, że chiński sprzęt może wpaść w ręce ugrupowań terrorystycznych - poinformowała w poniedziałek państwowa agencja … Czytaj dalej »
Skuteczna szczepionka na ebolę
2015-07-31, 17:36Wstępne wyniki badań sugerują, że naukowcom udało się stworzyć skuteczną szczepionkę przeciwko śmiertelnie groźnej gorączce krwotocznej powodowanej przez wirusa Ebola - informuje pismo 'Lancet'. Może to zmienić sposób walki… Czytaj dalej »
![](public/info/2015/thumb_480_0/2015-07-30_1438256891.jpg)
Lasery jak z "Gwiezdnych wojen" w służbie nauki
2015-07-30, 11:11Wskaźnik laserowy czy odtwarzacz płyt DVD to tylko niektóre zastosowania laserów. O laserach mocniejszych niż wszystkie elektrownie świata i o eksperymentach, które wyglądają jak sceny z 'Gwiezdnych wojen' mówią PAP badacze z Instytutu… Czytaj dalej »
Na rynek wchodzi nowy system operacyjny Microsoft – Windows 10 [wideo]
2015-07-29, 09:42Najnowszy system operacyjny koncernu Microsoft, Windows 10, zadebiutował w środę na światowych rynkach. Jako pierwszy system firmy jest przeznaczony dla wszystkich urządzeń: od komputerów po smartfony - powiedział PAP Marcin Klimowski… Czytaj dalej »
UE rozważa wspólne przepisy dotyczące Ubera i podobnych usług
2015-07-29, 08:04Bruksela zastanawia się, czy i jak uregulować na szczeblu unijnym usługi należące do sektora 'ekonomii dzielenia się ', jak np. Uber. Wstępne odpowiedzi w tej sprawie ma zawierać strategia rynku wewnętrznego, nad którą pracuje komisarz… Czytaj dalej »