Resort nauki przedstawił Białą Księgę Innowacji
Białą Księgę Innowacji z propozycjami rozwiązań, które mają pomóc w pokonaniu problemów z innowacyjnością, przedstawił w czwartek resort nauki. Wśród propozycji jest m.in.: wprowadzenie statusu innowacyjnego przedsiębiorstwa, portal łączący biznes i naukę, konkursy innowacyjności w szkołach.
Biała Księga Innowacji opracowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na zlecenie Rady ds. Innowacyjności, koordynującej politykę innowacyjności realizowaną przez rząd. Propozycje zmian, które mają się przyczynić do rozwiązania problemów z wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań, przedstawiono z perspektywy: przedsiębiorców, naukowców, inwestorów i administracji.
Podczas prac nad Białą Księgą Innowacyjności w ciągu miesiąca na ministerialną skrzynkę e-mailową napłynęło 340 propozycji zmian. Najwięcej - 44 proc. - pochodziło ze środowiska biznesu, a 30 proc. z nauki. W księdze przedstawiono 58 propozycji rozwiązań konkretnych problemów. Zmiany mogą objąć 15 ustaw.
"Biała Księga jest punktem wyjścia dla pakietu ustaw o innowacyjności" - mówił w czwartek podczas konferencji prasowej wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego Piotr Dardziński. Niektóre z propozycji zgłoszonych w ramach prac nad Białą Księgą Innowacji uwzględniono w pierwszej ustawie o innowacyjności, nad którą trwają już prace legislacyjne w Sejmie. Na podstawie pozostałych propozycji do końca 2016 roku zostanie opracowany projekt drugiej ustawy o innowacyjności. Jak mówił Dardziński, może okazać się jednak, że część przedstawionych w Białej Księdze rozwiązań, nie znajdzie się w dużej ustawie o innowacyjności, tylko w oddzielnych nowelizacjach ustaw, czy też nowych aktach prawnych.
Wśród propozycji dla przedsiębiorców w Białej Księdze znalazły się m.in.: zwiększenie ulgi na badania i rozwój; bezterminowe zwolnienie z podatku dochodowego aportu własności intelektualnej; wsparcie rozwoju innowacyjnych start-upów; wprowadzenie statusu innowacyjnego przedsiębiorstwa; specjalizacja sądów w zakresie ochrony własności intelektualnej, naruszenia patentów i wzorów użytkowych.
Propozycje zmian dotyczących środowiska naukowego to m.in.: stworzenie struktur organizacyjnych jednostek naukowych lepiej dostosowanych do realizacji ich misji oraz reforma instytutów badawczych; zmiana systemu oceny pracowników naukowych pod kątem osiągnięć w zakresie innowacyjności; zmniejszenie obciążeń dydaktycznych pracowników uczelni zajmujących się komercjalizacją i wdrożeniami; wprowadzenie urlopu na komercjalizację wyników prac B+R. Już na 2016 rok planowane jest m.in. wprowadzenie doktoratu przemysłowego - wdrożeniowego i zmiana systemu oceny parametrycznej jednostek naukowych przez zwiększenie znaczenia wdrożeń, oddziaływania społecznego i umiędzynarodowienia.
Propozycje dotyczące inwestorów to m.in. pomysł wprowadzenia ulg podatkowych dla inwestorów finansujących start-upy. Zmiany dotyczące administracji to m.in.: organizacja konkursów innowacyjności w szkołach; podniesienie jakości kształcenia nauczycieli, ich umiejętności w zakresie wykorzystania technologii informacyjno-komunikacyjnych i e-learningu.
Wśród przedstawionych propozycji znalazło się również stworzenie portalu innowacji łączącego przedsiębiorców, naukowców i inwestorów. "Komunikacja to był jeden z głównych tematów pojawiających się podczas konsultacji ze wszystkimi partnerami. Mamy problem z wymianą informacji między naukowcami i przedsiębiorcami. Portal to rozwiązanie, które nie ma nic wspólnego z legislacją" - mówił wiceminister Dardziński.
Już tej jesieni ma zacząć działać również pilotaż "telefonu do naukowca", który uruchomi resort nauki we współpracy m.in. z 40 uczelnianymi centrami rozwoju technologii. Projekt ma być wzorowany na działającym na Politechnice Wrocławskiej - Punkcie Kontaktowym dla Przedsiębiorców. "Przedsiębiorca będzie dzwonił lub wysyłał maila, opisując problem, jaki ma np. z infrastrukturą, dzięki której może przeprowadzić badania. My przesyłamy ten formularz m.in. do wszystkich centrów transferu technologii. One mają 24 godziny, by sprawdzić swoje zasoby i odesłać nam informację. Potem w ciągu 24 godzin weryfikujemy, która z tych odpowiedzi ma największy potencjał i przekazujemy kontakt przedsiębiorcy" - opisywał Dardziński. W przyszłości można byłoby stworzyć analogiczne rozwiązanie dla naukowców, którzy poszukują współpracy z przedsiębiorcami.
Biała Księga wpisuje się w „Plan na rzecz odpowiedzialnego rozwoju” oraz w „Strategię na rzecz doskonałości naukowej”, których celem jest pobudzenie gospodarki i wyrwanie Polski z pułapki średniego dochodu. Realizacja wybranych postulatów z księgi ma się przyczynić do zwiększenia nakładów na badania i rozwój (B+R) do poziomu 1,7 prc. PKB w 2020 roku oraz stworzenia w ciągu najbliższych 7 lat 1500 start-upów. (PAP)
Zobacz także
Co mogą służby specjalne - nowe zasady wchodzą w życie
2016-02-08, 10:52W niedzielę weszły w życie nowe przepisy dotyczące pobierania przez służby specjalne danych telekomunikacyjnych, internetowych i pocztowych oraz prowadzenia kontroli operacyjnej. Nowelizacja zasad inwigilacji jest wykonaniem wyroku Trybunału… Czytaj dalej »
Naukowcy szykują mapę zaśmieconego światłem nieba
2016-02-06, 11:58Światłem zanieczyszczone jest nawet 96,8 proc. nieba nad Polską, co w konsekwencji może wywoływać zaburzenia snu, nastroju i metabolizmu. Dzięki interaktywnym mapom, które powstają w CBK PAN, każdy dowie się, jak bardzo zanieczyszczone… Czytaj dalej »
Aplikacja umożliwi zwiedzanie Muzeum Stutthof śladem jednego z więźniów
2016-02-01, 16:26Pracownicy Muzeum Stutthof z pomocą inżynierów z Politechniki Gdańskiej stworzyli aplikację, dzięki której b. obóz koncentracyjny można będzie zwiedzać śladem jednego z więźniów. Bohaterem mobilnej opowieści będzie 99-letni… Czytaj dalej »
PKO BP wdraża nowe płatności zbliżeniowe, UKNF: zabezpieczcie telefony
2016-01-31, 16:40PKO BP udostępnił mobilne płatności zbliżeniowe Visa oparte o chmurę i technologię HCE. Każdy kto zdecyduje się na takie rozwiązanie, powinien zadbać o bezpieczeństwo swojego telefonu w kontekście zastosowania systemów przeciwdziałających… Czytaj dalej »
Światła laserowe i LED będą wypierać tradycyjne rozwiązania
2016-01-28, 10:04Technologie świateł laserowych i LED będą w najbliższym czasie dynamicznie rozwijane i szybko wyprą z rynku motoryzacyjnego lampy ksenonowe i żarowe - powiedział PAP ekspert ds. oświetlenia pojazdów Instytutu Transportu Drogowego… Czytaj dalej »