Elastyczna elektroda - polski wynalazek może znaleźć zastosowanie np. w telefonach
Tania, elastyczna elektroda, nad którą pracuje dr inż. Grzegorz Wróblewski z Politechniki Warszawskiej, pomoże ochronić ekrany telefonów przed zniszczeniem po upadku z wysokości. Elektroda powstaje w technologii elektroniki drukowanej, która w masowej produkcji może być alternatywą dla technologii krzemowych.
Jak mówi PAP prof. Małgorzata Jakubowska z Zakładu Mikrotechnologii i Nanotechnologii na Wydziale Mechatroniki PW, technologia wytwarzania elektrody elastycznej w perspektywie roku lub maksymalnie dwóch może znaleźć się na rynku.
"(Elektronika drukowana-PAP) jest to dział elektroniki, który rozwija się w bardzo szybkim tempie na świecie i służy do wytwarzania tanich elementów elektronicznych, które mogą być wmontowywane w nasze ubranie, w sprzęt elektroniczny powszechnego użytku" - mówi PAP prof. Małgorzata Jakubowska z Zakładu Mikrotechnologii i Nanotechnologii na Wydziale Mechatroniki PW.
"Nie są to elementy, które charakteryzują się bardzo wysokimi parametrami, bo tutaj elektronika (drukowana-PAP) nie może konkurować z elektroniką krzemową, natomiast wszędzie tam, gdzie siłą napędową jest cena, a więc masowy użytek często elementów jednorazowego użytku, to wówczas znajduje ona zastosowanie" - podkreśla Jakubowska.
Jak tłumaczy PAP dr inż. Grzegorz Wróblewski, "elastyczna elektroda jest powłoką, która nie tylko przewodzi prąd elektryczny, ale jest jednocześnie przezroczysta i elastyczna, jej celem jest doprowadzanie ładunków elektrycznych, jednocześnie umożliwiając transmisję światła przez swoją powierzchnię".
"W bliskiej perspektywie będziemy mogli znaleźć ten wynalazek na przykład w zabezpieczeniach prawa jazdy, albo dowodu osobistego, właśnie do tego była rozwijana ta koncepcja wraz z PWPW S. A." - mówi. Według naukowca wynalazek znajdzie też zastosowanie w opakowaniach, czy w elementach naklejanych na ubrania.
Elastyczna elektroda, ze względu na swoje właściwości, mogłaby też zapobiec zniszeniom ekranów telefonów komórkowych po upadku z wysokości. Nie była ona jednak opracowywana z myślą o wykorzystaniu jej w telefonach, tabletach czy komputerach.
Do tworzenia elektrod naukowiec używa głównie nanorurek węglowych, które dzisiaj są już dość tanie. "Sama metoda nie jest skomplikowana, choć jest parę szczegółów, które trzeba czuć. Cały sekret tkwi w odpowiedniej farbie. Pracowałem nad nią przez 3 lata" - mówi Wróblewski. "W pojemniku farba jest czarna, ale po rozpyleniu powstaje przydymiona warstwa przewodząca" - dodaje.
Wróblewski jest członkiem zespołu naukowego z Zakładu Mikrotechnologii i Nanotechnologii Wydziału Mechatroniki, który zajmuje się elektroniką drukowaną. Zespół liczy 10–15 osób. To doktorzy i doktoranci, którzy pracują pod kierunkiem prof. Małgorzaty Jakubowskiej.
Obecnie elektronika drukowana jest wykorzystywana głównie do produkcji zabezpieczeń ubrań przed kradzieżą (drukowane elektroniczne etykiety), a także klawiatur foliowych. Branża ma jednak zdecydowanie większy potencjał. Elektronika drukowana może być alternatywą dla technologii krzemowych.
Jednak, jak zaznacza naukowiec, nie da się wydrukować procesora o takich parametrach, jak te wykonywane na krzemie. "Elektronikę drukowaną można wykorzystać do powierzchni sensorycznych, anten, obwodów przewodzących, rezystorów czy też kondensatorów. Możemy masowo tworzyć tanie i biodegradowalne struktury. Nie używamy cleanroomów i wysokich temperatur, nie mamy skomplikowanych procesów technologicznych, tylko koncentrujemy się na prostych i wydajnych technikach" - podkreśla.
Elastyczna elektroda opracowana na PW została doceniona przez jury konkursu Innovators Under 35 organizowanego przez "MIT Technology Review" – magazyn należący do Massachusetts Institute of Technology. Program ma edycje w 22 krajach, w Polsce w tym roku wyróżnienia przyznano po raz drugi. Otrzymało je 10 młodych naukowców i przedsiębiorców.(PAP)
Zobacz także
Microsoft zapowiada nowe aplikacje mobilne Office dla Windows 10
2015-04-18, 14:47Amerykański koncern Microsoft zapowiedział, że do końca kwietnia udostępni zestaw aplikacji Office Universal dla smartfonów i tabletów korzystających z mobilnego systemu operacyjnego Windows 10. Programy mają być darmowe. Czytaj dalej »
CERT Polska: statystycznie 280 tys. zainfekowanych komputerów w Polsce
2015-04-17, 12:17280 tys. komputerów w Polsce każdego dnia jest zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem - wynika z danych za 2014 r. zgromadzonych przez zespół CERT Polska, działający w ramach instytutu badawczego NASK. Czytaj dalej »
Messenger i WhatsApp osiągnęły popularność portali społecznościowych
2015-04-17, 12:15BI Intelligence informuje, że pod koniec marca 2015 r. po raz pierwszy z czterech najpopularniejszych komunikatorów skorzystało tyle samo osób co z Twittera, Facebooka, Instagrama i LinkedIn razem wziętych - czyli ponad 2 miliardy os… Czytaj dalej »
Eksperci: Europa Środkowo-Wschodnia potrzebuje rozwoju opartego na wiedzy
2015-04-16, 15:23Powszechny dostęp do wiedzy może być kluczem do dalszego rozwoju Europy Środkowo-Wschodniej, pod warunkiem, że społeczeństwu obywatelskiemu uda się zmusić władzę do przejrzystych działań i społecznej partycypacji - uważają… Czytaj dalej »
Google broni się przed niektórymi zarzutami KE; wskazuje na Apple
2015-04-16, 13:48W odpowiedzi na wszczęcie przez Komisję Europejską postepowania wyjaśniającego ws. mobilnego systemu operacyjnego Android Google zwrócił uwagę, że konkurencja korzysta z podobnych mechanizmów o jakie sam jest oskarżany, wymieniając… Czytaj dalej »