Dwukrotnie więcej recept na antydepresanty w Wielkiej Brytanii
W ostatnich 10 latach aż dwukrotnie zwiększyła się liczba recept wypisywanych przez lekarzy na leki przeciwdepresyjne w Wielkiej Brytanii – informuje Health and Social Care Information Centre.
W 2015 r. brytyjscy lekarze wystawili 61 mln recept na antydepresanty, podczas gdy w 2005 r. było ich 29,4 mln. Z roku na rok coraz więcej pacjentów otrzymuje te leki. W 2014 r. wypisano 57,1 mln takich recept.
Gillian Connor z fundacji Rethink Mental Illness powiedziała w wypowiedzi dla „New Scientist”, że częste sięganie po leki przeciwdepresyjne związane jest z większą świadomością występowania zaburzeń psychicznych i potrzebą ich leczenia. Rethink Mental Illness powstała przed prawie 40 laty, gdy niewielu Brytyjczyków z depresjami i napadami lęków szukało pomocy u lekarzy.
Gillian Connor ubolewa jednak, że leki są często jedyną metodą leczenia depresji. Potwierdza to dr Andrew Green z British Medical Association. Brytyjska specjalistka wyjaśnia, że chorobę tę u wielu pacjentów można leczyć psychoterapią, czas oczekiwania na takie leczenie jest jednak długi. Głównym tego powodem jest brak psychoterapeutów. W niektórych regionach kraju w ogóle nie są oni dostępni.
Zużycie antydepresantów zwiększa się na całym świecie. Z badań przeprowadzonych w ramach National Health and Nutrition Examination Surveys wynika, że po leki przeciwdepresyjne sięga co dziesiąty Amerykanin powyżej 12. roku życia. Wśród osób w wieku od 18 do 44 roku życia antydepresanty są już najczęściej stosowanymi w USA lekami.
Kobiety zażywają leki przeciwdepresyjne 2,5 razy częściej niż mężczyźni. Często są one stosowane przez długi czas. 60 proc. zażywających je Amerykanów kontynuuje leczenie przez co najmniej 2 lata, a 14 proc. osób sięga po nie ponad 10 lat. Recepty na antydepresanty na ogół przepisują lekarze rodzinni.
Leki przeciwdepresyjne wykorzystywane są zarówno do leczenia depresji, jak i zaburzeń lękowych, nerwicy natręctw, bulimii oraz tzw. stresów pourazowych po traumatycznych przeżyciach. Zainteresowanie nimi zaczęło wzrastać w 1987 r., gdy koncern farmaceutyczny Eli Lilly wprowadził na rynek prozac, pierwszy nowej generacji lek na depresję, należący grupy leków tzw. wychwytu zwrotnego serotoniny. (PAP)
Zobacz także
Czy kończy się "era Twittera"?
2015-05-26, 09:45Mimo znacznego wzrostu liczby miesięcznych użytkowników Twitter odnotował słabsze niż spodziewane wyniki finansowe, jeszcze bardziej wyraźne w porównaniu ze stale rosnącymi przychodami Facebooka. Eksperci ds. mediów społecznościowych… Czytaj dalej »
130 młodym badaczom wręczono stypendia START
2015-05-23, 12:3930 młodych badaczy nagrodzono w sobotę na Zamku Królewskim w Warszawie stypendiami START Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Wysokość rocznego stypendium to 28 tys. zł, ale najwybitniejszym laureatom stypendia podwyższono do 36 tys. … Czytaj dalej »
Akcja "Godzina bez myszy"
2015-05-21, 08:35Twórcy stron internetowych zbyt wielką wagę przykładają do estetyki, zapominając o funkcjonalności - przekonują inicjatorzy akcji 'Godzina bez myszy', której celem jest uświadomienie internautom, jak wiele barier w sieci napotykają… Czytaj dalej »
Komorowski: można w Polsce odnosić sukcesy
2015-05-19, 12:31Można odnosić w Polsce sukcesy, nie dysponując na samym początku żadnym wielkim kapitałem, a zdolnościami i kreatywnością - mówił podczas spotkania z twórcami gry 'Wiedźmin' prezydent Bronisław Komorowski. Czytaj dalej »
Sąd w Hamburgu zezwolił na używanie wtyczki blokującej reklamy
2015-05-18, 13:18Sąd w Hamburgu oddalił skargę wydawców niemieckich gazet 'Zeit Online' i 'Handelsblatt' przeciwko firmie Eyeo - twórcy i dystrybutora wtyczki Adblock Plus umożliwiającej blokowanie reklam. Wydawcy rozważają możliwość odwołania… Czytaj dalej »