Dwukrotnie więcej recept na antydepresanty w Wielkiej Brytanii
W ostatnich 10 latach aż dwukrotnie zwiększyła się liczba recept wypisywanych przez lekarzy na leki przeciwdepresyjne w Wielkiej Brytanii – informuje Health and Social Care Information Centre.
W 2015 r. brytyjscy lekarze wystawili 61 mln recept na antydepresanty, podczas gdy w 2005 r. było ich 29,4 mln. Z roku na rok coraz więcej pacjentów otrzymuje te leki. W 2014 r. wypisano 57,1 mln takich recept.
Gillian Connor z fundacji Rethink Mental Illness powiedziała w wypowiedzi dla „New Scientist”, że częste sięganie po leki przeciwdepresyjne związane jest z większą świadomością występowania zaburzeń psychicznych i potrzebą ich leczenia. Rethink Mental Illness powstała przed prawie 40 laty, gdy niewielu Brytyjczyków z depresjami i napadami lęków szukało pomocy u lekarzy.
Gillian Connor ubolewa jednak, że leki są często jedyną metodą leczenia depresji. Potwierdza to dr Andrew Green z British Medical Association. Brytyjska specjalistka wyjaśnia, że chorobę tę u wielu pacjentów można leczyć psychoterapią, czas oczekiwania na takie leczenie jest jednak długi. Głównym tego powodem jest brak psychoterapeutów. W niektórych regionach kraju w ogóle nie są oni dostępni.
Zużycie antydepresantów zwiększa się na całym świecie. Z badań przeprowadzonych w ramach National Health and Nutrition Examination Surveys wynika, że po leki przeciwdepresyjne sięga co dziesiąty Amerykanin powyżej 12. roku życia. Wśród osób w wieku od 18 do 44 roku życia antydepresanty są już najczęściej stosowanymi w USA lekami.
Kobiety zażywają leki przeciwdepresyjne 2,5 razy częściej niż mężczyźni. Często są one stosowane przez długi czas. 60 proc. zażywających je Amerykanów kontynuuje leczenie przez co najmniej 2 lata, a 14 proc. osób sięga po nie ponad 10 lat. Recepty na antydepresanty na ogół przepisują lekarze rodzinni.
Leki przeciwdepresyjne wykorzystywane są zarówno do leczenia depresji, jak i zaburzeń lękowych, nerwicy natręctw, bulimii oraz tzw. stresów pourazowych po traumatycznych przeżyciach. Zainteresowanie nimi zaczęło wzrastać w 1987 r., gdy koncern farmaceutyczny Eli Lilly wprowadził na rynek prozac, pierwszy nowej generacji lek na depresję, należący grupy leków tzw. wychwytu zwrotnego serotoniny. (PAP)
Zobacz także
Aplikacja mobilna pomoże w zdobyciu wiedzy na temat HIV
2016-03-28, 14:18Czym jest HIV, w jaki sposób można się nim zarazić, jakie są objawy zakażenia, jak bezpiecznie uprawiać seks - odpowiedzi na te i inne pytania pomoże znaleźć aplikacja mobilna 'Połączenia' przygotowana przez stowarzyszenie Program… Czytaj dalej »
Badania DNA żołnierzy - nieśmiertelnik XXI wieku
2016-03-27, 10:50Wojsko bada DNA żołnierzy, którzy mają pełnić służbę poza granicami kraju; zgromadzone dane są przydatne w przypadku konieczności identyfikacji śladów biologicznych - nie tylko poległych czy rannych, ale także zaginionych. To… Czytaj dalej »
Robotyka kosmiczna rozwojowym sektorem dla polskich firm
2016-03-27, 10:49Polskie firmy coraz częściej kierują się ku sektorowi kosmicznemu: współpracują m.in. z Europejską Agencją Kosmiczną, zyskując dostęp do najnowszych technologii. O realizowanych projektach i perspektywach rynku mówią PAP Technologie… Czytaj dalej »
Bydgoska firma wydała pierwszą grę mobilną z Rockym Balboa
2016-03-24, 15:00W sklepie Apple App Store można już pobrać grę Real Boxing 2 ROCKY™. Producentem gry jest bydgoskie studio Vivid Games. Czytaj dalej »
Polacy opisali naczynia krwionośne z białkami sprzed ćwierć miliarda lat
2016-03-18, 11:37Zespół polskich naukowców odkrył, zbadał i opisał skamieniałe naczynia krwionośne z zachowanymi chemicznymi śladami białek w kościach gadów triasowych, mających prawie ćwierć miliarda lat. Wykorzystane do badań szczątki znaleziono… Czytaj dalej »